Laparotomia: na czym polega, kiedy się wykonuje ten zabieg

Laparotomia jest zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym w pełnym znieczuleniu. W terminologii medycznej "laparotomia" oznacza "otwarcie". Konkretnie - otwarcie powłok jamy brzusznej w celach diagnostycznych lub/i zwiadowczych.

Laparotomia - rodzaje i cele wykonania zabiegu

Zabieg laparotomii przeprowadza się w celach diagnostycznych lub leczniczych. Wyróżnia się w związku z tym dwa rodzaje laparotomii: zwiadowczą i leczniczą.

Zobacz wideo Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Laparotomia zwiadowcza jest zabiegiem planowanym. Stosuje się go w celu rozpoznania przyczyn różnego rodzaju dolegliwości układów rozrodczego, pokarmowego lub moczowego. Lekarz decyduje się na przeprowadzenie laparotomii zwiadowczej najczęściej wtedy, gdy inne metody diagnostyczne nie przyniosły rezultatów. Laparotomia zwiadowcza pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób, które nie są widocznie w innych badaniach diagnostycznych, np. nowotworów szyjki macicy, jajników czy trzonu macicy, endometriozy lub ciąży pozamacicznej.

W trakcie laparotomii zwiadowczej może okazać się koniecznie zastosowanie leczenie - wycięcie niebezpiecznych zmian lub pobranie wycinków do dalszych badań.

Laparotomia lecznicza może zostać zlecona u pacjenta, którego przyczyny choroby są znane. Stosuje się ją wtedy w celu usunięcia np. stwierdzonego nowotworu w jamie brzusznej.

Zdarza się, że laparotomia nie jest zabiegiem planowym, lecz musi zostać przeprowadzona w trybie pilnym, np. w przypadku ciężkiego urazu jamy brzusznej.

Laparotomia jest zabiegiem stosowanym często w przypadkach m.in.: różnego typu nowotworów przewodu pokarmowego, zapalenia wyrostka robaczkowego, perforacji przewodu pokarmowego czy powikłań związanych z zapaleniem trzustki. Nie powinno się natomiast przeprowadzać laparotomii, jeżeli u pacjenta stwierdzono:

lub gdy pacjent jest w podeszłym wieku.

Laparotomia - na czym polega zabieg?

Laparotomia jest zabiegiem chirurgicznym zaliczanym do grupy inwazyjnych. Pacjent podchodzi do niej na czczo i jest poddawany znieczuleniu ogólnemu. Zabieg może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin.

W trakcie laparotomii chirurg nacina jamę brzuszną. Szerokość tego nacięcia zależy od charakteru schorzeń pacjenta. Kolejne decyzje co do działań podejmowane są na bieżąco. Lekarz może pobrać wycinki do dalszych badań, wyciąć napotkaną zmianę lub wyciąć ją częściowo i skierować pacjenta na kolejny tego typu zabieg.

Laparotomia - powikłania

Po zabiegu może wystąpić infekcja oraz krwawienie z jamy brzucha. W wypadku jego pojawienia się pacjent musi zostać ponownie poddany zabiegowi, aby chirurg odnalazł i zatamował miejsce krwawienia.

Przeczytaj także:

Więcej o: