Seria leku na zapalenie pęcherza znika z aptek w Polsce. Przyczyna? Wada jakościowa

Seria leku na receptę Uro-Vaxom, który jest stosowany przy nawracających i przewlekłych bakteryjnych zakażeniach dróg moczowych, znika z aptek w Polsce. Decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny ze względu na wykryte nieprawidłowości.

Seria leku Uro-Vaxom (Vaccinum Escherichiae coli extractum) w formie kapsułek (opakowanie 30 sztuk) o numerze 1400245 i dacie ważności 08/2019 została wycofana ze sprzedaży w polskich aptekach.

O decyzji, jak zwykle w takich sytuacjach, poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Zgodnie z wyjaśnieniem podawanym przez urząd, została ona podyktowana tym, że produkt ma wadę jakościową.

Czy picie herbaty z cytryną jest szkodliwe dla zdrowia?[NaZdrowie]

Konkretniej, chodzi o "uzyskanie wyniku poza specyfikacją w zakresie zawartości białka" po 50 miesiącach przechowywania środka. GIF nie informuje jednoznacznie, czy zażywanie leku z wycofywanej serii jest niebezpieczne dla zdrowia lub życia. W samym dokumencie z wyjaśnieniem jest zapis, że tego typu decyzje są podejmowane, nawet gdy istnieje "uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia".

Zwykle, jeśli sytuacja jest naprawdę poważna, takie ostrzeżenia są wyraźnie formułowane i powiela je również Główny Inspektorat Sanitarny.

Uro-Vaxom to środek, który można kupić wyłącznie na receptę, jest stosowany jako "leczenie wspomagające nawracających lub przewlekłych, bakteryjnych zakażeń dróg moczowych: zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie cewki moczowej, zakażenia po cewnikowaniu pęcherza moczowego lub moczowodów". Producent to OM PHARMA S.A. z siedzibą w Portugalii.

Zobacz też:

Więcej o: