Dziesięciu turystów zmarło w Hiszpanii po zażyciu środków przeciwbólowych. Jest zakaz sprzedaży dla przyjezdnych

Turyści, którzy zażyli lek o nazwie Nolotil, zmarli z powodu sepsy, którą poprzedziła agranulocytoza. Hiszpańska Agencja ds. Leków i Produktów Leczniczych zakazała sprzedaży tego środka zagranicznym turystom.

Turyści, którzy zmarli na przestrzeni ostatnich kilku lat byli Brytyjczykami i Irlandczykami. Śledztwo wykazało, że śmierć nastąpiła u nich z powodu zakażenia krwi, które zostało spowodowane agranulocytozą (dużym spadkiem neutrofili, czyli komórek obronnych organizmu we krwi). 

W ulotce informacyjnej, która dołączana jest do Nolotilu, jest napisane, że jednym z efektów ubocznych jego przyjmowania jest właśnie agranulocytoza. W "El Pais" czytamy, że Agencja ds. Leków i Produktów Leczniczych (AEMPS) przeanalizowała sytuację i powołała się na trwającą od wielu lat debatę nad tym, czy rzeczywiście osoby, które pochodzą z północnych rejonów Europy są bardziej narażone na zachorowanie. "Przebadanie pewnych czynników genetycznych i dostępne informacje na ten temat nie pozwalają jednoznacznie ani potwierdzić, ani wykluczyć tego, jakoby grupy o określonych cechach etnicznych były bardziej narażone" - czytamy. 

Czy multiwitamina daje efekty? [NaZdrowie]

Firma farmaceutyczna Boehringer Ingelheim, która jest producentem leku, twierdzi, że agranulocytoza jest rzadkim efektem ubocznym, który występuje w jednym na 1000-10 000 przypadków. Rzecznik prasowy firmy zaznacza, że blisko współpracuje ona z AEMPS, aby dostarczyć jak najlepszych i najbardziej aktualnych informacji dotyczących stosowania leku i jego bezpieczeństwa.

Lek dostępny jest m.in. w Hiszpanii i w Portugalii. Nie jest z kolei licencjonowany m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii czy Stanach Zjednoczonych. Sprawdziliśmy w rejestrze produktów leczniczych, który dostępny jest na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, czy w Polsce lek jest dostępny - nie widnieje on w spisie. O komentarz poprosiliśmy też rzecznika URPL, czekamy na odpowiedź.

Agencja wprowadza obostrzenia

AEMPS postanowiła zaktualizować wytyczne, które dotyczą sprzedaży Nolotilu. Przedstawiciele agencji zastrzegają, że lek powinien być przepisywany tylko na krótkoterminowe leczenie, najwyżej na siedem dni. Należy unikać dłuższego stosowania, jeśli nie ma możliwości monitorowania poziomu białych krwinek u pacjentów za pomocą regularnych badań krwi. 

Agencja zwróciła też uwagę, że szczególnie narażone na niepożądane działanie leku mogą być osoby starsze. 

"El Pais", a także serwis Pharmaceutical Technology zgodnie przyznają, że w istocie oznacza to zakaz podawania tego leku osobom, które odwiedzają Hiszpanię na krótko, m.in. turystom. W ich przypadku regularne monitorowanie poziomu krwinek jest bowiem niemożliwe. 

Agranulocytoza - czym jest, jakie są objawy?

Agranulocytoza ma związek z neutrofilami, czyli granulocytami obojętnochłonnymi, które są komórkami układu odpornościowego. Wytwarza je szpik kostny. Najbardziej aktywne są przy zagrożeniu infekcją bakteryjną, uczestniczą jednak również przy zwalczaniu innych patogenów. Dzięki licznym receptorom, które są umiejscowione na ich powierzchni, jako jedne z pierwszych reagują na zagrożenie. Brak lub spadek liczebności tych komórek nazywany jest właśnie agranulocytozą.

Wśród przyczyn występowania tego schorzenia wymienia się: podłoże genetyczne, chorobę immunologiczną, zakażenie bakteryjne oraz niedokrwistość aplastyczną. 

Mimo że agranulocytoza zazwyczaj przebiega bezobjawowo, u części chorych mogą się pojawić bóle głowy, gorączka, dreszcze, owrzodzenie błon śluzowych jamy ustnej oraz migdałków. Dodatkowo u chorych na agranulocytozę obserwuje się częste i przedłużające się różnego typu infekcje, które niekiedy prowadzą do zapalenia płuc.

Więcej o: