Kim jest wampir energetyczny i dlaczego jest groźny

Wampiry energetyczne są wokół nas, czasami to członkowie naszej najbliższej rodziny, koledzy z pracy. To ludzie którzy robią wszystko aby zdobyć naszą akceptację i uznanie. Manipulują naszymi zachowaniami, są niewiarygodni, nie można na nich polegać.

Każdy przynajmniej raz w życiu spotkał osobę, która oczekuje od nas ciągłego wspierania, pocieszania, motywowania i pozytywnej oceny. Z drugiej strony wykorzystuje naszą empatię do manipulowania naszymi uczuciami i zachowaniami. Plotkuje, intryguje i cały czas musi być w centrum zainteresowania. Osoba taka jest do tego stopnia egocentryczna, że wszędzie widzi zagrożenie, złe intencje innych ludzi w stosunku do siebie. Zamęcza wszystkich wokół opowieściami o sobie, o krzywdach jakich bez przerwy doznaje, nie słucha jednak o problemach innych. Nie można polegać na jej obietnicach, ani nie pomoże w potrzebie.

Częste przebywanie z takim osobnikiem sprawia, że cierpi nasza samoocena, tracą wagę nasze wybory, przestajemy się rozwijać. W skrajnych przypadkach, u ofiar takich osób pojawiają się bóle głowy, bóle brzucha, senność. Osoby takie nazwano wampirami energetycznymi, bowiem żywią się naszą energią, wręcz ją wysysają z ofiar.

Rodzaje wampirów energetycznych. Jak ich rozpoznać i jak się bronić

Są wampiry nieświadome, niemające pojęcia, że ich działania mają negatywny wpływ na innych, ale są i takie, które z premedytacją wykorzystują innych dla swoich celów.

Zobacz wideo Miłość zdrowa czy toksyczna? Sprawdź! Oto 6 najważniejszych różnic

Podział wampirów energetycznych zaproponowany przez psychologa klinicznego - dr Alberta J. Bernsteina to pięć grup:

  • Wampir aktor - przedstawia siebie zawsze w najlepszym świetle, świetnie udaje i odgrywa swoją dramatyczną rolę, najbardziej lubi przebywać obok kogoś, komu dzieje się krzywda - wtedy, udając przyjaciela,  zadręcza ofiarę pytaniami i wręcz tuczy się energią nieszczęśnika. Obroną przed takim typem jest zachowanie czujności, przyjęcie pozycji obserwatora, niewchodzenie w głębsze relacje, zdawkowe odpowiadanie na natrętne pytania.
  • Wampir aspołeczny hedonista - nie szanuje norm społecznych, nie znosi stagnacji. Aby utrzymać swój umysł w stanie permanentnego napięcia ucieka się do kłamstw, plotek, często też sięga po używki. Nie przejmuje się, że inni mogą ponieść konsekwencje jego nieodpowiedniego zachowania. Aby zabezpieczyć się przed wpływem aspołecznego hedonisty, należy być ostrożnym, czujnym, nie wierzyć we wszystko, co mówi, a przede wszystkim nie dać się wplątać w jego intrygi.
  • Wampir narcyz - to osobnik o olbrzymim ego, za to z zanikiem sumienia. Narcyz jest wampirem nieświadomym, nie działa w celu zranienia ludzi wokół, on po prostu nie bierze pod uwagę innych, szczególnie gdy nie są mu do niczego potrzebni. Za to gdy czuje się niedoceniany, czy zdarzy mu się niepowodzenie - a to bywa bardzo często, obwinia innych i skarży się nieustannie. Aby ustrzec się przed złym wpływem narcyza, szczególnie jeśli jesteśmy z nim w bliskiej relacji, należy spokojnie i bez emocji tłumaczyć, że jego zachowanie rani lub krzywdzi otaczających go ludzi.
  • Wampir obsesyjno-kompulsyjny - to maniak kontroli, musi zapanować nad wszystkim, ma zawsze rację i jest do przesady dokładny. Nikogo nie docenia, bo nikt nie jest tak perfekcyjny jak on sam. Jest w swoim żywiole, gdy wyprowadzi z równowagi czy zestresuje kogoś ze swojego otoczenia. Współżycie z taką osobą nie jest łatwe, jeśli nie postawi się wyraźnych granic, lub ulegnie się "dla świętego spokoju". Należy wyraźnie uświadomić wampirowi, że nie ma zgody na jego dominację - inaczej zabierze nam całą przestrzeń życiową.
  • Wampir paranoidalny - to człowiek pełen uprzedzeń, nieufny wobec ludzi, ale epatujący pewnością siebie wizjoner. Ma pewność, że wie i widzi więcej niż inni, nie dopuszcza odstępstw od jego światopoglądu. Próbuje narzucić swoje zdanie, nie przyjmuje do wiadomości argumentów innych. Spokojne ucinanie w zarodku wszelkich dyskusji, kierowanie rozmów na bezpieczne tematy, unikanie potyczek słownych - to sposób obrony przed tego typu dręczycielem.

Wampir w każdym z nas

Ostatecznie, zamiast dyplomatycznie, delikatnie i z dystansem bronić się przed osobami o takiej osobowości, możemy zwyczajnie zrezygnować z ich towarzystwa. Korzystając z powyższych wskazówek do rozpoznawania i obrony przed wampirami energetycznymi, możemy sprawdzić, czy w nas taki nie drzemie.

Może cię też zainteresować:

Stres oksydacyjny: przyczyny i leczenie

Więcej o: