Lubisz rano wstawać? Masz mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi. Nowe badania

Kobiety, które lepiej funkcjonują w godzinach porannych, są w mniejszym stopniu narażone na rozwój raka piersi. To wnioski z badań na setkach tysięcy ochotniczek, które przedstawiono w poniedziałek na konferencji National Cancer Research Institute.

Okazuje się, że to, jak funkcjonujemy w ciągu dnia, może mieć związek z tym, na co chorujemy. A przynajmniej wierzą w to badacze pod kierunkiem doktor Richmond z prestiżowego angielskiego University of Bristol. Jak podaje portal EurekAlert, podczas poniedziałkowej konferencji brytyjskiego instytutu zajmującego się badaniami nad nowotworami - National Cancer Research Institute (NCRI) - przedstawili oni potwierdzające tę tezę wyniki badań.

Jesteś "sową" albo dużo śpisz? Uważaj na raka piersi

Naukowcy przyjrzeli się wynikom badań ponad 180 tysięcy kobiet zapisanych do brytyjskiego projektu Biobank, a także wynikom ponad 220 tysięcy kobiet, które otrzymali od międzynarodowego Konsorcjum Stowarzyszenia Raka Piersi (Breast Cancer Association Consortium; BCAC). Instytucja ta dysponuje największym zbiorem danych genetycznych dotyczących kobiet z rakiem piersi.

Badacze przyjrzeli się 341 skrawkom DNA, na podstawie których można określić to, czy jesteśmy "rannymi ptaszkami", czy też "sowami". Okazało się, że u kobiet, które sprawniej funkcjonują w godzinach porannych, ryzyko zachorowania na raka piersi jest aż o 40 procent niższe niż w przypadku tych, które są bardziej aktywne wieczorami.

To jednak nie koniec przykrych wieści dla śpiochów. Z analiz naukowców wynika bowiem również, że u kobiet, które śpią dłużej niż zalecane siedem, osiem godzin dziennie, ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie o około 20 procent. Autorzy badania podkreślają jednak, że potrzeba więcej analiz, które pozwoliłyby potwierdzić uzyskane przez nich rezultaty.

Rak piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Rak piersi (a właściwie rak sutka) to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u Polek i jeden z najczęstszych u kobiet na całym świecie. Zapadają na niego zazwyczaj kobiety powyżej 50. roku życia, ale zdarza się również u młodszych, zwłaszcza jeśli na tę chorobę cierpiał ktoś z bliskiej rodziny. Do czynników ryzyka należy również wczesne dojrzewanie płciowe (m.in. rozpoczęcie miesiączkowania przed 12. rokiem życia), niezdrowy tryb życia oraz otyłość.

Najbardziej oczywistym objawem raka piersi jest wyczuwalny guzek w piersi. Naszą uwagę powinny również zwrócić: zmiany na skórze piersi, wciągnięcie brodawki, owrzodzenie brodawki, tzw. skórka pomarańczowa, czyli zaczerwienie i pogrubienie skóry piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie wystąpienia nowotworu, wyraźna asymetria sutków, wyciek z brodawki, a także poszerzone, bardziej widoczne żyły na piersiach.

Do podstawowych metod leczniczych przy raku piersi należą operacje chirurgiczne, czyli wycięcie guza. Jeśli rak zostanie wykryty we wczesnym stadium, istnieje prawdopodobieństwo, że uda się usunąć sam guz i zachować pierś. Niestety, w niektórych przypadkach trzeba dokonać całkowitego usunięcia piersi, czyli mastektomii. Leczeniu towarzyszy zwykle chemioterapia, radioterapia i terapia hormonalna.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: