O powiązaniu wyrostka robaczkowego z chorobą Parkinsona poinformowali badacze z Van Andel Research Institute (USA) i Lund University (Szwecja). Raport z badań opublikowali ostatnio na łamach czasopisma "Science Translational Medicine".
Naukowcy, pod przewodnictwem doktora Bryana Killingera, który zajmuje się badaniem uwarunkowań zapadania na chorobę Parkinsona, analizowali powiązanie schorzenia z wyrostkiem robaczkowym. W tym ostatnim występują bowiem spore ilości białka o nazwie alfa-synukleina. Substancja ta występuje również w układzie nerwowym, a w mózgach osób, które cierpią na chorobę Parkinsona w nieprawidłowy sposób gromadzi się i kumuluje.
By określić związek pomiędzy wyrostkiem a chorobą Parkinsona, naukowcy przeanalizowali dane z badań, które były prowadzone przez ponad 50 lat u osób ze Szwedzkiego Krajowego Rejestru Pacjentów. Są to największe tego typu badania na świecie, które objęły ponad 1,5 mln Szwedów w wieku powyżej 52 lat.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Okazało się, że ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona u osób, którym usunięto wyrostek we wczesnej dorosłości, było niższe o około 19 procent w porównaniu do populacji ogólnej. Na wsiach, gdzie ludzie mogą być bardziej narażeni na działanie pestycydów (które, jak wykazano, odgrywają rolę w chorobie Parkinsona) efekt był jeszcze większy. U tych osób ryzyko zachorowania po usunięciu wyrostka (appendoktomii) spadało aż o 25 procent.
Naukowcy zaobserwowali jeszcze jedną zależność. Jak podaje portal health24, wśród osób, u których rozwinęła się choroba Parkinsona, wiek zachorowania został opóźniony przez wycięcie wyrostka robaczkowego średnio o 3,6 lat.
Czytaj również:
Choroba Parkinsona - przyczyny, objawy, leczenie
Choroba Parkinsona, czyli tak zwany "parkinson", to choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy są efektem zmian w komórkach nerwowych głównie w istocie czarnej (części śródmózgowia). W rezultacie zaburzeń pojawiają się niedobory dopaminy.
Wczesne objawy choroby Parkinsona to m.in.: sztywność osobowości (tzw. osobowość anankastyczna), czyli przesadne przywiązanie do porządku i szczegółów, perfekcjonizm, a także depresja. Oprócz tego zauważa się takie dolegliwości jak zaparcia, łojotokowe zapalenie skóry, zaburzenia węchowe, zaburzenia snu czy drętwienie kończyn (parestezje). Chorzy bardzo często zwracają się jednak po pomoc dopiero wtedy, gdy pojawia się drżenie kończyn i problemy z poruszaniem się.
Od lat 70. XX wieku w leczeniu parkinsona używa się lewodopy, czyli naturalnego aminokwasu, który uzupełnia dopaminę w mózgu. Silnymi, skutecznymi lekami są także agonisty receptorów dopaminowych.
Więcej o chorobie Parkinsona:
Wyrostek robaczkowy to ślepe zakończenie jelita grubego. Zwykle jest niewielki (ma długość ok. 10 cm) i położony z prawej strony ciała, choć u niektórych osób jego umiejscowienie może być nieco inne.
Ze względu na to, że jego wnętrze pokryte jest tkanką limfatyczną (tzw. grudkami chłonnymi), bywa nazywany "jelitowym migdałkiem". Przypisuje mu się zwykle rolę w mechanizmach odpornościowych naszego organizmu (zdaniem niektórych badaczy jest magazynem pożytecznych bakterii czy też "filtrem", który chroni nas przed "zakusami" szkodliwych drobnoustrojów).
Więcej o wyrostku robaczkowym: