Czy 12 listopada będą otwarte wszystkie przychodnie i apteki? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

12 listopada ma być dniem wolnym od pracy. Czy to znaczy, że przychodnie będą działały tak jak w weekendy? Co z zaplanowanymi już wizytami? Ministerstwo Zdrowia opublikowało oświadczenie, w którym rozwiewa wątpliwości.

12 listopada - czy będą działały przychodnie, szpitale i apteki?

Choć 12 listopada ma być dniem wolnym od pracy (więcej na ten temat: 12 listopada dniem wolnym. Rzecznik Andrzeja Dudy: Prezydent podpiszę ustawę), zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej powinny być udzielane w tym dniu według wcześniej przygotowanego planu. Jak czytamy w oświadczeniu:

"W celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej ustawa z dnia 24 października 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, która została przekazana do prac Senatu RP wymaga, by (...) świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (...) były udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy".

Dotyczy to wszystkich świadczeń szpitalnych (a więc na przykład operacji) i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, np. świadczeń specjalistycznych i świadczeń z zakresu rehabilitacji. W rezultacie świadczeniodawcy muszą zapewnić pacjentom w tym dniu opiekę wszystkich osób, które są niezbędne do udzielania pomocy, to jest na przykład lekarzy, specjalistów innych dziedzin (tj. rehabilitantów), a także pielęgniarek. W pracy nie muszą się natomiast pojawiać pracownicy działów administracyjnych czy kadrowych, którzy nie muszą obsługiwać pacjentów.

Czy badanie żywej kropli krwi ma sens? [NaZdrowie]

12 listopada - gdzie szukać pomocy w nagłych przypadkach?

W interpretacji ministerstwa ustawa nie wymaga natomiast, by w tym dniu pracowały punkty podstawowej opieki zdrowotnej oraz podmioty, które wykonują działalność leczniczą, a które nie mają umów z NFZ, czyli np. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Co zrobić, gdy będziemy w tym dniu potrzebować pomocy, a nie będziemy zapisani do lekarza? Jak informuje ministerstwo: "w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie (...) przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej". Czynne będą również te apteki, które w ciągu roku dyżurują w dni wolne od pracy.

Z pełnym komunikatem Ministerstwa Zdrowia można się zapoznać na tej stronie.

Zobacz również: