Leczenie antyestrogenowe: na czym polega, przciwwskazania i skutki uboczne
Leczenie antyestrogenowe - na czym polega?
Terapia hormonalna w leczeniu raka piersi ma d³ug± tradycjê. To jedna z najstarszych metod walki z t± chorob±. Jest te¿ bardzo skuteczna, choæ wi±¿e siê z wieloma niedogodno¶ciami.
Wiêkszo¶æ (nawet 70 procent) nowotworów piersi posiada receptory estrogenowe. Oznacza to, ¿e zablokowanie receptora mo¿e powstrzymaæ rozwój nowotworu. Pacjentkom podaje siê najczê¶ciej tamoksyfen, czyli antyestrogen, który wi±¿e siê z receptorami estrogenowymi w komórkach rakowych, hamuje ich wzrost i pobudza tworzenie siê receptorów progesteronowych. Wczesne zastosowanie tego leku pozwala obni¿yæ ryzyko nawrotu choroby prawie o 50 procent.
Leczenie antyestrogenowe mo¿na rozpocz±æ na ka¿dym etapie leczenia nowotworu, jednak najczê¶ciej jest ono wprowadzane po chemioterapii. Bardzo czêsto traktuje siê je jako terapiê uzupe³niaj±c±. Mo¿na je wprowadziæ zarówno w leczeniu nowotworu pierwotnego, jak i w przypadku nawrotu choroby.
Nie mo¿e byæ ono jednak zalecone ka¿dej pacjentce. Lekarz w pierwszej kolejno¶ci musi stwierdziæ obecno¶æ receptorów hormonalnych w tkankach nowotworu. Po drugie, bierze siê pod uwagê równie¿ inne czynniki, m.in. stopieñ zaawansowania choroby, wiek pacjentki, jej preferencje. To dlatego, ¿e stosowanie tej terapii wi±¿e siê z wieloma skutkami ubocznymi.
Leczenie antyestrogenowe - skutki uboczne
Przed podjêciem leczenia antyestrogenowego nale¿y oceniæ, czy ryzyko skutków ubocznych nie jest zbyt du¿e w porównaniu z oczekiwanymi korzy¶ciami. Pacjentka mo¿e wskutek leczenia cierpieæ m.in. na zatorowo¶æ p³ucn±, zakrzepicê ¿y³ g³êbokich, przej¶æ wcze¶niejsz± menopauzê, zachorowaæ na raka endometrium oraz zaæmê, zmagaæ siê z uderzeniami gor±ca i zaburzeniami miesi±czkowania. Mog± wyst±piæ równie¿ nudno¶ci, wymioty, bóle ko¶ci, krwawienia z dróg rodnych, wypadanie w³osów, zmiany skórne.
Leczenie antyestrogenowe bywa stosowane nie tylko w leczeniu rak sutka, lecz tak¿e w profilaktyce raka piersi. Z badañ wynika, ¿e najwiêksze korzy¶ci tego typu terapia przynosi u kobiet po menopauzie, w wieku poni¿ej 55 lat, bêd±cych w grupie podwy¿szonego ryzyka zachorowania na raka piersi.
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E
- Mutacje wirusa z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Afryki Po³udniowej: czy s± gro¼ne i czy szczepionki bêd± skuteczne