Badania przeprowadziła grupa naukowców z National University w Singapurze (NUS) oraz Yale-NUS College. Eksperyment został przeprowadzony na robakach Caenorhabditis elegans, które są rodzajem nicieni. Są one często wykorzystywane w badaniach nad starzeniem się i powiązanymi z nim procesami. Naukowcy używają Caenorhabditis elegans ze względu na ich krótką żywotność, która ułatwia uczonym monitorowanie organizmów.
W badaniach eksperci zastosowali różne kombinacje leków, które już istnieją, i okazało się, że mieszanki mogą zarówno opóźnić starzenie się zwierząt, jak i zwiększyć ich długowieczność.
Choć ten typ nicieni z pozoru może wydawać się zupełnie niezwiązany z ludźmi, okazuje się, że Caenorhabditis elegans pod względem genetycznym wykazuje do nas wiele podobieństw. Dzięki temu w przyszłości będzie możliwe zdobycie wiedzy na temat działania różnych reakcji chemicznych w ludzkim ciele.
W tym przypadku naukowcy chcieli sprawdzić, czy i jak leki, o których działaniu już wiadomo, że wpływają na długowieczność u zwierząt (np. rapamycyna, która jest lekiem immunosupresyjnym stosowanym w transplantologii, zwiększa długość życia myszy i muszek owocówek), mogą zwiększać efektywność działania w połączeniu z wzajemnie uzupełniającymi się związkami.
W licznych eksperymentach, w których stosowana była rapamycyna, rifampicyna, związek o nazwie psora-4, metformina i alantoina, uczeni odkryli, że dwa z wymienionych leków lepiej działały w połączeniu ze sobą niż osobno. Z kolei mieszanka trzech leków podwoiła żywotność nicieni. Naukowcy podkreślają, że nigdy wcześniej nie udało im się osiągnąć tak dobrego wyniku.
Uczeni zapewniają, że wstępne testy nie wykazały szkodliwości mieszanek leków, co ich zdaniem dobrze wróży na przyszłość, gdyby kiedyś miały one zostać zastosowane u ludzi.
- Jeśli uda nam się znaleźć sposób na zdrowe przedłużenie życia i opóźnienie starzenia u ludzi, będziemy mogli przeciwdziałać szkodliwym skutkom starzenia się społeczeństwa - wyjaśnia główny badacz, biochemik Jan Gruber z Yale-NUS College. Dodaje, że ludzie nie tylko żyliby dłużej, ale też mogliby przez dłuższy czas cieszyć się dobrym zdrowiem i nie zapadali na choroby, które są związane z wiekiem, jak np. alzheimer, artretyzm, schorzenia układu krążenia i rak.