Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) poinformował na swojej stronie internetowej, że grupa antybiotyków, tzw. fluorochinolonów, może zwiększać ryzyko wystąpienia tętniaka i rozwarstwienia aorty u osób, które je przyjmują. Leki te stosowane są zarówno wziewnie, jak i ogólnoustrojowo.
O podwyższonym ryzyku świadczą dane z przeprowadzonych badań epidemiologicznych i nieklinicznych. Wykazały one m.in. dwukrotny wzrost ryzyka u pacjentów, którzy przyjmują te leki ogólnoustrojowo w porównaniu z osobami, które nie stosują żadnych antybiotyków lub stosują inne.
W komunikacie czytamy, że szczególnie narażone są osoby starsze. Pacjenci, którzy są narażeni na niepożądane działanie tych antybiotyków, powinni stosować je tylko "po dokładniej ocenie stosunku korzyści do ryzyka oraz po rozważeniu innych opcji terapeutycznych".
Kto znajduje się w grupie ryzyka? Wśród wymienionych czynników, które predysponują do wystąpienia tętniaka i rozwarstwienia aorty, URPL wymienia:
Pacjentów należy poinformować o ryzyku wystąpienia tętniaka i rozwarstwienia aorty oraz o konieczności niezwłocznego uzyskania pomocy medycznej na oddziale ratunkowym w przypadku nagłego wystąpienia silnego bólu brzucha, klatki piersiowej lub pleców
- czytamy w komunikacie.
Jednocześnie urząd podkreśla, że tętniak i rozwarstwienie aorty występują rzadko. Jest to od trzech do 30 przypadków na 100 tysięcy osób rocznie.
To antybiotyki, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską. Są stosowane w leczeniu kilku rodzajów zakażenia bakteryjnego, w tym zakażeń, które zagrażają życiu.
W komunikacie została zamieszczona szczegółowa lista leków, których dotyczy ta informacja. Są to: