Lumpektomia - na czym polega ten zabieg i kiedy się go stosuje?

Lumpektomia to zabieg, który jest wielką szansą dla wielu kobiet. Pozwala pozbyć się nowotworu z piersi i jednocześnie nie wymaga jej pełnego usunięcia. Badania pokazują, że jest równie skuteczny jak mastektomia, czyli wycięcie całego gruczołu piersiowego, a jednocześnie nie obniża jakości życia chorej.

W czasopiśmie naukowym „Cancer" opublikowano wyniki badania, które udowadnia, że oszczędzające operacje u kobiet (lumpektomia), u których nowotwór piersi został wykryty wcześniej (w I lub II stadium), przynoszą lepsze rezultaty niż mastektomia. To bardzo istotne odkrycie, ponieważ wiele kobiet chorujących na nowotwór woli wybrać mastektomię, mimo że wiąże się to z dużym obciążeniem psychicznym, ponieważ tak radykalna metoda wydaje im się najbardziej skuteczna.

Lumpektomia – na czym polega zabieg?

Lumpektomia jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym u kobiet z rakiem piersi. Polega na wycięciu guzka wraz z otaczającymi go tkankami. Nie wycina się jednak całego gruczołu piersiowego, jak w przypadku mastektomii. Guzek jest wycinany z piersi w całości i wysyłany do laboratorium na badania.

Oprócz operacji pacjentkę poddaje się chemioterapii iradioterapii. Ta ostatnia trwa od pięciu do siedmiu tygodni. Może być ona stosowana jednak jedynie u kobiet, u których nie została wcześniej prowadzona (radioterapii nie wolno stosować dwukrotnie w tym samym miejscu). Radioterapia jest również zakazana w przypadku kobiet w ciąży.

Zobacz wideo Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

Zdarza się, że po wycięciu guzka i części zdrowych tkanek pierś staje się mniejsza niż druga, zdrowa. Dlatego pacjentkom doradza się rekonstrukcję chorej piersi lub zmniejszenie drugiej. Rekonstrukcja odbywa się poprzez pobranie płata skóry i mięśnia z mięśnia grzbietowego. Po zabiegu nie zostają duże blizny, a komfort psychiczny pacjentki jest zachowany.

Lumpektomia – kiedy stosuje się zabieg?

Na lumpektomię najczęściej kierowane są panie, które wykryły guzek podczas samodzielnego badania lub wizyty u ginekologa, ewentualnie podczas USG piersi.

Lumpektomia jest bardzo skutecznym zabiegiem, jednak może być przeprowadzana jedynie u pacjentek, u których guz pojawił się tylko jeden guzek i jego średnica nie jest większa niż trzy cm. W innych przypadkach (wielu guzków lub nowotworu większego rozmiaru, który objął również węzły chłonne) konieczna jest mastektomia lub mastektomia radykalna (usunięcie gruczołu piersiowego wraz z węzłami chłonnymi). Zdarza się, że można podczas operacji oszczędzającej usunąć niektóre węzły chłonne przy pomocy oddzielnego nacięcia.

Więcej o: