Polscy farmaceuci ostrzegają: popularne leki na nadciśnienie mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ostrzega przed lekami, które zawierają hydrochlorotiazyd. Zdaniem instytucji ich przyjmowanie może przyczyniać się do rozwoju raka skóry.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej ostrzega przed hydrochlorotiazydem (HCTZ) - substancją, która znajduje się w kilkudziesięciu lekach na nadciśnienie. Lista leków znajduje się tutaj

Dwa badania przeprowadzone niedawno na terenie Danii wykazały, że istnieje związek pomiędzy stosowaniem dużych, skumulowanych dawek leków, które zawierają hydrochlorotiazyd (powyżej 50 000 mg) a występowaniem raka skóry, który nie jest czerniakiem (podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego). Skumulowana dawka 50 000 mg odpowiada 12,5 mg HCTZ przyjmowanego codziennie przez 11 lat.

Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Hydrochlorotiazyd a nowotwory skóry - wyniki badań

Do jednego badania włączono 71 533 przypadki raka podstawnokomórkowego i 8 629 przypadków raka kolczystokomórkowego, które porównano z przypadkami z populacji kontrolnej. W drugim badaniu analizowano 633 przypadki raka kolczystokomórkowego wargi.

Nowotwory skóry, które nie są czerniakami, to choroby, które występują stosunkowo rzadko. Według różnych źródeł zachorowalność na nie różni się w poszczególnych regionach Europy i wynosi od jednego do 34 przypadków na 100 000 osób. Zgodnie z duńskimi badaniami w wyniku przyjmowania preparatów z dodatkiem hydrochlorotiazydu ryzyko to wzrasta od czterech do prawie ośmiu razy dla raka kolczystokomórkowego i 1,3-krotnie w przypadku raka podstawnokomórkowego.

W jakich preparatach występuje hydrochlorotiazyd?

Hydrochlorotiazyd to substancja, której głównym zdaniem jest obniżanie ciśnienia tętniczego. Występuje przede wszystkim w kilkudziesięciu lekach, które stosuje się w nadciśnieniu tętniczym i przewlekłej niewydolności serca. Stosuje się go również w zwalczaniu obrzęków, które powstają w przebiegu chorób serca, wątroby i nerek.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zaleca lekarzom i farmaceutom informowanie pacjentów o potencjalnym ryzyku związanym ze stosowaniem preparatu, a także regularną kontrolę nowych i istniejących zmian skórnych. Instytucja sugeruje, by ponownie rozważyć zastosowanie środków z tą substancją w składzie u chorych, w których rodzinie były przypadki zachorowań na raka skóry. Osoby przyjmujące leki, które zawierają hydrochlorotiazyd, powinny również unikać ekspozycji na światło słoneczne i promienie UV.

Czytaj również:

Więcej o:
Komentarze (27)
Polscy farmaceuci ostrzegają: popularne leki na nadciśnienie mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry
Zaloguj się
 • phugoid

  Oceniono 11 razy 11

  w ostatnim zdaniu jest klucz do zrozumienia problemu, jednak slowo to nie pada - "fotosensytyzacja", ten zwiazek powoduje fotosensytyzacje skory, wystarczy sie chronic przed sloncem (tak robia wszyscy rozsadni ludzie) i to powinno zapobiec problemom. nalezy tez wziac pod uwage fakt, ze dunczycy maja glownie jasna karnacje skory co zwieksza u nich potencjalne ryzyko raka, takze w polsce problem moze dotyczyc znacznie mniejszej ilosci osob a ryzyko dla calej populacji bedzie znacznie nizsze niz w danii

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  A co z lekami na potencje?

 • wasaty_janusz

  Oceniono 6 razy 2

  To URPL czy farmaceuci w koncu ostrzegaja, bo w tresci czytam ze farmaceuci sa ostrzegani wlasnie...

 • 87654321ja

  Oceniono 3 razy -1

  Ale pieprzenie. Telmistran nie ma w składzie hydrochlorotiazydu. Mam ten Telmistran i ani ociupiny tego hydrochlorotiazydu. Kto to kogo nabija w butelkę i straszy ja się pytam?

 • iq120

  Oceniono 5 razy -1

  ...Nowotwory skóry, które nie są czerniakami, to choroby, które występują stosunkowo rzadko...
  Taaa, rzeczywiście.
  Wystarczy przejść po plaży żeby zobaczyć ile ludzi zwłaszcza starszych ma rakowe zmiany skórne. Rak podstawnokomórkowy nie daje przerzutów, jest niebolesny, podobny do liszaja i przez to powszechnie lekceważony.

 • cezar61

  Oceniono 10 razy -4

  To ciekawe, że tylko polscy farmaceuci to zauważyli, a naukowcy z całej reszty świata nie.

 • a_figa

  Oceniono 21 razy -7

  Na obniżenie ciśnienia polecam praktykę jogi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX