Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej ostrzega przed hydrochlorotiazydem (HCTZ) - substancją, która znajduje się w kilkudziesięciu lekach na nadciśnienie. Lista leków znajduje się tutaj
Dwa badania przeprowadzone niedawno na terenie Danii wykazały, że istnieje związek pomiędzy stosowaniem dużych, skumulowanych dawek leków, które zawierają hydrochlorotiazyd (powyżej 50 000 mg) a występowaniem raka skóry, który nie jest czerniakiem (podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego). Skumulowana dawka 50 000 mg odpowiada 12,5 mg HCTZ przyjmowanego codziennie przez 11 lat.
Do jednego badania włączono 71 533 przypadki raka podstawnokomórkowego i 8 629 przypadków raka kolczystokomórkowego, które porównano z przypadkami z populacji kontrolnej. W drugim badaniu analizowano 633 przypadki raka kolczystokomórkowego wargi.
Nowotwory skóry, które nie są czerniakami, to choroby, które występują stosunkowo rzadko. Według różnych źródeł zachorowalność na nie różni się w poszczególnych regionach Europy i wynosi od jednego do 34 przypadków na 100 000 osób. Zgodnie z duńskimi badaniami w wyniku przyjmowania preparatów z dodatkiem hydrochlorotiazydu ryzyko to wzrasta od czterech do prawie ośmiu razy dla raka kolczystokomórkowego i 1,3-krotnie w przypadku raka podstawnokomórkowego.
Hydrochlorotiazyd to substancja, której głównym zdaniem jest obniżanie ciśnienia tętniczego. Występuje przede wszystkim w kilkudziesięciu lekach, które stosuje się w nadciśnieniu tętniczym i przewlekłej niewydolności serca. Stosuje się go również w zwalczaniu obrzęków, które powstają w przebiegu chorób serca, wątroby i nerek.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zaleca lekarzom i farmaceutom informowanie pacjentów o potencjalnym ryzyku związanym ze stosowaniem preparatu, a także regularną kontrolę nowych i istniejących zmian skórnych. Instytucja sugeruje, by ponownie rozważyć zastosowanie środków z tą substancją w składzie u chorych, w których rodzinie były przypadki zachorowań na raka skóry. Osoby przyjmujące leki, które zawierają hydrochlorotiazyd, powinny również unikać ekspozycji na światło słoneczne i promienie UV.
Czytaj również: