Pulsoksymetr: jak działa, kto powinien z niego korzystać

Pulsoksymetr to urządzenie badające stopień nasycenia hamoglobiny tlenem, czyli saturację, mierzy też tętno, ale tylko przy okazji. Kiedy i do czego potrzebne są nam tego rodzaju pomiary.

Domowe i ambulatoryjne wykorzystanie pulsoksymetru

Badanie pulsoksymetrem jest nieinwazyjne. Elektroniczne urządzenie emituje i mierzy pochłanianie fal o różnych długościach (podczerwonego i czerwonego) przez czerwone krwinki. Na podstawie dokonanego pomiaru oblicza nasycenie krwi tlenem.

Pulsoksymetry występują obecnie w kilku formach:

  1. W szpitalach spotykane są bardziej rozbudowane, składające się z niedużej jednostki centralnej i czujnika zakładanego na palec lub przyczepianego do ucha pacjenta. W przypadku bardzo małych dzieci, czujnik zakłada się na całą dłoń lub stopę. Mierzy nie tylko poziom natlenienia krwi, ale też oddech, ciśnienie, położenie rurki wewnątrztętniczej.
  2. Do użytku osobistego wersja jest niewielka i przenośna - zasilana bateriami, zakładana na palec, badająca samą saturację. Przy samodzielnym badaniu należy pamiętać, że badanie polega na emisji światła i pomiarze jego odbicia. Wynik może być błędny przez ciemny lakier do paznokci, skurcz naczyń krwionośnych spowodowany zimnem, czy przez poruszanie się pacjenta podczas badania lub tatuażami na palcach

Anatomia człowieka: płuca

Prawidłowy poziom nasycenia hemoglobiny tlenem mieści się między 95, a 100 proc. Niższe poziomy świadczą o niedotlenieniu organizmu i mogą nieść długotrwałe skutki.

Komu przydaje się pulsoksymetr

Jeszcze niedawno pulsoksymetru używano tylko w szpitalach, teraz wraz z rozwojem techniki, w uproszczonej wersji, może być w każdym domu i przychodni, a łatwa dostępność sprawia, że każdy może go kupić. Urządzenie jest potrzebne wtedy, kiedy następuje podejrzenie niskiej saturacji, a więc w przypadkach:

  • zaburzeń oddychania
  • chorobach układu oddechowego (np. astma lub obturacyjna choroba płuc)
  • podczas operacji i w czasie trwania znieczulenia ogólnego
  • monitorowania wcześniaków i noworodków ze zbyt niską masą ciała
  • śpiączki klinicznej
  • badania wydolności w medycynie sportowej

Posiadanie przenośnego pulsoksymetru i dokonywanie samodzielnych pomiarów polecane jest osobom uprawiającym sporty wysokościowe, więc tym narażonym na chorobę wysokościową.

Może cię też zainteresować:

Jak pracują ludzkie płuca i po co oddychamy

Więcej o: