31-latek przekroczył dawkę środka na potencję. Teraz widzi na czerwono i ma trwale zepsuty wzrok

31-latek z USA kupił przez internet środek na potencję, jednak przesadził z jego dawkowaniem, co doprowadziło u niego do najprawdopodobniej nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Teraz dosłownie widzi świat na czerwono.

31-letni mężczyzna z USA wypił cytrynian sildenafilu w postaci płynnej prosto z butelki. To główny wielu składnik środków na potencję - między innymi słynnej niebieskiej pigułki. Produkt kupił przez internet. Jednakże zbyt duża dawka składnika, pochodzącego w dodatku z niesprawdzonego źródła, spowodowała, że mężczyzna dosłownie zaczął widzieć w czerwonych barwach.

Zatwierdzona, czyli bezpieczna dawka sildenafilu w formie pigułki waha się od 25 do 100 miligramów, a standardowa i najczęściej zalecana przez lekarzy wynosi dokładnie 50 mg. 31-latek przyznał, że przyjął zdecydowanie większą dawkę, jednak nie był w stanie stwierdzić, jak bardzo przekroczył rekomendowany limit.

Viagra to nie afrodyzjak. Nie pomoże, jeśli partnerka cię nie kręci

Pierwsze niepokojące objawy związane z pogorszeniem wzroku pojawiły się u niego niemal zaraz po tym, jak zażył płynny sildenafil - zaczął widzieć świat w czerwonych barwach. Jednak dopiero po dwóch dniach udał się do lekarza, który zdiagnozował u niego uszkodzenie zewnętrznej części siatkówki.

Pomimo wypróbowania różnych metod leczenia, specjaliści nie byli w stanie przywrócić wzroku mężczyzny do "normalnego" stanu. Zmiany okazały się nieodwracalne - przynajmniej na to wskazuje fakt, że od wypadku minął już rok i mężczyzna wciąż widzi świat w czerwonych barwach.

Szczegółowe badania oka z użyciem nowoczesnych technologii ujawniły bowiem, że pacjent doznał toksycznego uszkodzenia siatkówki. W toku badań eksperci zauważyli mikrouszkodzenia czopków odpowiedzialnych za widzenie kolorów. Ostatecznie specjaliści ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku zdiagnozowali u 31-latka erytropsję, której głównym objawem jest właśnie widzenie na czerwono. Jako przyczynę schorzenia uznali przyjęcie zbyt dużej dawki cytrynianu sildenafilu.

Wiedzieliśmy, że zaburzenia widzenia barwnego jest znanym skutkiem ubocznym zażywania cytrynianu sildenafilu, ale aż do teraz nie byliśmy w stanie zaobserwować strukturalnego wpływu tej substancji na siatkówkę. To odkrycie pomoże uświadomić lekarzom i pacjentom, jakie jest ryzyko przyjmowania cytrynianu sildenafilu w zbyt dużej ilości

- skomentował dr Richard Rosen, dyrektor Retina Services ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, który

Więcej o: