Oksytocyna jest jednocze¶nie hormonem i neuropeptydem. Jest produkowana przez podwzgórze, nastêpnie transportowana do tylnego p³ata przysadki mózgowej. Dopiero tam zaczyna siê jej wydzielanie. Odbywa siê to zazwyczaj pod wp³ywem estrogenów, czyli ¿eñskich hormonów p³ciowych.
O okscytocynie mówi siê najczê¶ciej w kontek¶cie porodu. Tymczasem ten hormon ma wp³yw na ca³y przebieg ci±¿y, ju¿ od momentu poczêcia. To w³a¶nie okscytocyna najpewniej umo¿liwi³a zap³odnienie – to ona odpowiada za kurczenie siê b³ony macicy podczas seksu oraz przyspieszenie transportu plemników do komórki jajowej.
W kolejnych okresach ci±¿y okscytocyna odpowiada za wystêpuj±ce dolegliwo¶ci oraz wahania libido. W pierwszych miesi±cach zazwyczaj apetyt na seks jest mniejszy, a dolegliwo¶ci du¿e. Pó¼niej okscytocyna zaczyna zapewniaæ wiêksz± ochotê na zbli¿enia seksualne, a niektórym kobietom pozwala po raz pierwszy w ¿yciu do¶wiadczyæ orgazmu.
Podczas samego porodu to okscytocyna pomaga urodziæ – odpowiaa za skurcze macicy. W przypadkach, gdy pacjentki nie mog± urodziæ, podaje im siê syntetyczn± okscytocynê. Po porodzie dzia³anie okscytocyny nie przestaje byæ istotne – to ona odpowiada za tworzenie sie silnej wiêzi miêdzy matk± a dzieckiem, rodzi w matce potrzebê czu³o¶cii to, co zwykli¶my nazywaæ instynktem macierzyñskim.
Oksytocyna wytwarzana jest nie tylko podczas ci±¿y i porodu i nie tylko u kobiet. Ten hormon odpowiada za nasz± potrzebê przywi±zania i blisko¶ci, a tak¿e odpowiada za przyjemno¶æ odczuwan± podczas seksu.
Naukowcy twierdz±, ¿e zakochanie, które cechuje siê swoistym og³upieniem i przypomina stan upojenia alkoholowego, to w³a¶nie efekt dzia³ania okcytocyny. Badania potwierdzaj±, ¿e w ci±gu sze¶ciu miesiêcy u osób bêd±cych w nowym zwi±zku wystêpuje wy¿sze stê¿enie okscytocyny. Powoduje te¿, ¿e stajemy siê bardziej empatyczni, hojni i troskliwi. Pomaga nam nawi±zywaæ kontakty z innymi, nie tylko lud¼mi.
Podczas stosunku seksualnego u obywdu p³ci dochodzi do zwiêkszenia ilo¶ci okscytocyny we krwi. U kobiet powoduje skurcze macicy, u mê¿czyzn za¶ odpowiada za erekcjê. Odpowiada te¿ za osi±ganie orgazmu.
mo¿e ciê tak¿e zainteresowaæ: