Siwiejemy nie tylko przez geny, ale też złą dietę czy nałogi. Co zrobić, by zachować swój kolor włosów na dłużej?

Siwizna jest jedną z oznak starzenia. Z tego powodu niełatwo nam się z nią oswoić, zwłaszcza gdy pojawia się zbyt wcześnie. Co zrobić, by ograniczyć siwienie? Jak ukryć siwe włosy i jak je pielęgnować? Podpowiadamy.

Za kolor włosów odpowiedzialne są melanocyty, komórki, które znajdują się w końcowym odcinku włosa, zwanym opuszką. Produkują one barwnik (pigment) - melaninę, który trafia do włosa w fazie jego wzrostu.

No dobrze, ale przecież niektórzy z nas mają jasne, a inni ciemne włosy. Skąd te różnice? Wszystko przez to, że barwniki, które określa się zbiorczo jako melaninę, różnią się od siebie. Za jasny kolor włosów odpowiada feomelanina, za ciemny zaś eumelanina. To, jaki mamy kolor włosów zależy od proporcji włosów z tymi pigmentami, jakie mamy na głowie.

Dlaczego włosy siwieją?

Pierwsze siwe włosy mogą się pojawić już po 30. roku życia, choć większość osób zauważa je u siebie dopiero w wieku 35-40 latPierwsze siwe włosy mogą się pojawić już po 30. roku życia, choć większość osób zauważa je u siebie dopiero w wieku 35-40 lat Fot. Shutterstock

Z wiekiem włosy tracą jednak swoją barwę. Wszystko przez to, że aktywność melanocytów z czasem ustaje. Nie da się jednak przewidzieć, kiedy dokładnie osiwiejemy. Część osób siwieje zresztą dużo wcześniej niż inni. Zdaniem ekspertów za szybkość tego procesu odpowiedzialne są czynniki genetyczne. Innymi słowy, jeśli nasi rodzice osiwieli wcześnie, zapewne i nas czeka to samo. To jednak nie wszystko.

Na pewno nie raz słyszeliście powiedzenie, że ktoś przez coś "osiwiał". Intensywne emocje, zwłaszcza silny lub długotrwały stres, mogą być również przyczyną przedwczesnego siwienia. Wśród pozostałych przyczyn można wymienić na przykład niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, niewłaściwą dietę (zwłaszcza ubogą w witaminy z grupy B i witaminę H, zwaną biotyną), nałogowe palenie papierosów, zanieczyszczenie środowiska czy też różnorodne schorzenia. Placki białych włosów pojawiają się na przykład w przebiegu bielactwa (również u dzieci).

Pierwsze siwe włosy mogą się pojawić już po 30. roku życia, choć większość osób zauważa je u siebie dopiero w wieku 35-40 lat. O przedwczesnym siwieniu mówi się, jeśli siwizna zacznie się pojawiać przed 30. rokiem życia. U mężczyzn zazwyczaj najpierw siwieją skronie, a dopiero później reszta włosów. Przedwczesne siwienie może również współwystępować z nadmierną utratą włosów.

Jak dbać o siwe włosy?

Włosy, które straciły swój kolor, są sztywniejsze, szorstkie, bardziej suche i wymagają odpowiedniej pielęgnacjiWłosy, które straciły swój kolor, są sztywniejsze, szorstkie, bardziej suche i wymagają odpowiedniej pielęgnacji Fot. Shutterstock

Siwe włosy zmieniają nie tylko swój kolor. Stają się także sztywne, szorstkie i matowe. Mogą się nawet kręcić, choć wcześniej tego nie robiły. Dużo trudniej ułożyć z nich również upragnioną fryzurę. Ze względu na to, że są słabsze, łatwiej też kruszą się, łamią, a nawet wypadają.

Właściwą pielęgnację najlepiej doradzi specjalista trycholog lub dermatolog, który uważnie zbada naszą głowę i stan włosów. Ekspert poleci nam również odpowiednie dla naszych włosów kosmetyki, które poprawią ich jakość.

W pielęgnacji siwych włosów szczególnie istotne jest ich nawilżanie. Warto szukać przede wszystkim tych kosmetyków, które to umożliwiają, np. FGF, orzechem, kofeiną, naryngeniną. Ważne jest także ich wzmocnienie, by nie niszczyły się i nie wypadały.

Jak spowolnić proces siwienia?

Na rynku dostępne są tzw. 'odsiwiacze', które przyciemniają siwe włosy i pozwalają dłużej cieszyć się ich pierwotnym koloremNa rynku dostępne są tzw. 'odsiwiacze', które przyciemniają siwe włosy i pozwalają dłużej cieszyć się ich pierwotnym kolorem Fot. Shutterstock

Choć nie w każdym przypadku jest to łatwe zadanie, sam proces siwienia można spowolnić, a im wcześniej się za to zabierzemy, tym lepsze powinniśmy uzyskać rezultaty, a więc tym dłużej będziemy się cieszyć swoim naturalnym kolorem włosów.

Przede wszystkim warto wykluczyć wszystkie czynniki sprzyjające siwieniu, o których pisaliśmy wcześniej, czyli nieodpowiednią dietę (powinniśmy zadbać, by w menu pojawiły się kasze, produkty pełnoziarniste, jaja, nabiał, a także chude mięso i rośliny strączkowe), nałogowe palenie papierosów czy stres - o ile jest to oczywiście możliwe.

Wśród dostępnych na rynku (zwłaszcza w aptekach) preparatów do pielęgnacji siwych włosów (tzw. odsiwiaczy) warto szukać tych z dodatkiem naryngeniny. Substancja ta to organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów, silny przeciwutleniacz, który występuje naturalnie w grejpfrucie i odpowiada za jego gorzki smak. Ma ona szereg korzystnych dla naszego zdrowia właściwości (m.in. wspomaga walkę ze "złym" cholesterolem), ale także poprawia kondycję i kolor włosów.

Jak wykazano w badaniach, składnik ten opóźnia starzenie włosów, a także pomaga zahamować utratę ich koloru (poprzez pobudzanie melanocytów) i przywrócić im naturalną barwę. Na tym jednak nie koniec korzystnych właściwości naryngeniny, ponieważ dodatkowo wzmacnia ona włosy i hamuje ich wypadanie.

Jak farbować siwe włosy?

Jeśli ponad 50 procent włosów osiwiało, warto zastanowić się nad tym, czy decydujemy się na trwałą koloryzacjęJeśli ponad 50 procent włosów osiwiało, warto zastanowić się nad tym, czy decydujemy się na trwałą koloryzację Fot. Shutterstock

Kiedy włosy mocno już posiwieją, warto zastanowić się nad zakupem produktu koloryzującego. Zazwyczaj na ten krok łatwiej zdecydować się kobietom, mężczyźni bowiem obawiają się, że koloryzowane włosy będą wyglądać sztucznie.

Obecnie na rynku mamy duży wybór produktów, które pomogą nam ukryć siwiznę. Do najpopularniejszych należą różnorodne płukanki, szampony oraz odżywki, spraye koloryzujące, a także farby.

Środki do czasowej koloryzacji zazwyczaj wnikają płytko do wnętrza włosa. Pamiętajcie jednak o tym, że na siwe włosy nie działają one najlepiej. Zazwyczaj kolor wychodzi nieco jaśniejszy, a także szybciej się spłukuje (kolor z szamponetki spłucze się najpewniej po kilku myciach, zaś po szamponach koloryzujących półtrwale - w ciągu kilku tygodni).

Podobnie do tych ostatnich preparatów działają również środki pochodzenia naturalnego (m.in. wyciąg z łupin orzecha włoskiego, kory dębu czy czarnej herbaty), których działanie polega na przyciemnianiu włosów o kilka tonów. Jeśli zdecydujecie się na preparaty zawierające substancje koloryzujące, wybierzcie te możliwie najbardziej neutralne dla włosów, które dodatkowo ich nie zniszczą, np. bez amoniaku.

Gdy ponad połowa włosów stanie się siwa, warto pomyśleć o podjęciu poważniejszych kroków, czyli stałej koloryzacji. Zadanie to, przynajmniej na początku, najlepiej powierzyć profesjonaliście, który dobierze odpowiedni kolor. Siwe włosy nie tak łatwo bowiem zafarbować, przez co preparat trzeba często trzymać na głowie nieco dłużej. Najłatwiej uzyskać blondy i brązy. Rudości bowiem mogą wyjść zbyt intensywne. Warto też pamiętać o właściwej pielęgnacji farbowanych siwych włosów, które wymagają dodatkowego nawilżenia.

Oczywiście blond, brąz i rudy to nie wszystkie kolory, na jakie możemy się zdecydować. Sprawdźcie, czy nie do twarzy wam w siwiźnie. Może to czas, by włosy nabrały srebrzystego koloru na stałe?