Naukowcy hodują w laboratorium cały układ pokarmowy człowieka. Udało im się już z przełykiem, wątrobą i jelitami

Naukowcy z Ohio właśnie pochwalili się na łamach "Cell Stem Cell", że wyhodowali w warunkach laboratoryjnych mikroprzełyk. Na koncie mają już też wątrobę, żołądek i jelita. Hodują je po to, by lepiej poznać choroby układu pokarmowego.

Bioinżynierowie z Cincinnati Children's Hospital Medical Center (Ohio) pracują nad projektem, który dla przeciętnego zjadacza chleba brzmi niczym wizja przyszłości autora książek z gatunku science-fiction.

Ekspertom udało się wyhodować "od zera" organoidy, które składają się z takich samych tkanek jak ludzki przełyk (badacze stwierdzili to na podstawie analizy porównawczej z fragmentami tkanek pobranymi od ludzi). Wykorzystali do tego pluripotencjalne komórki macierzyste (z ang. pluripotent stem cells, PSCs) i "manipulację genetycznymi oraz biochemicznymi sygnałami, które warunkują formowanie tkanek przełyku".

Wyglądają i zachowują się jak prawdziwe wnętrzności. Powstały dzięki pomysłowym naukowcom

Organoid to nic innego jak miniaturowy organ, który wiernie odzwierciedla anatomię pełnowymiarowego narządu i tak też się "zachowuje". Po dwóch miesiącach hodowli w laboratorium, specjalistom od bioinżynierii udało się stworzyć "mikroprzełyki" o rozmiarach nie przekraczających 800 mikrometrów długości.

Brzmi mało imponująco? To pierwszy (udokumentowany) raz w historii medycyny, kiedy komukolwiek się to udało. A naukowcy z Ohio mają już na koncie hodowlę w podobnych warunkach wątroby, żołądka i jelita cienkiego oraz grubego.

Ich ambicje sięgają naprawdę daleko. Bioinżynierowie chcą stworzyć w laboratorium cały ludzki układ pokarmowy. Po co? Nie po to, by hodować narządy na przeszczepy, ale, by lepiej poznać choroby, które dotykają zarówno całego układu, jak i jego poszczególnych elementów. Wszystko to ma prowadzić oczywiście do opracowania lepszych metod ich leczenia.

W przypadku przełyku chodzi głównie o schorzenia o podłożu genetycznym i wady rozwojowe, ale również choroby, których można się nabawić się w ciągu życia. Do najgroźniejszych należy nowotwór przełyku, którego występowanie ma związek z niezdrowymi nawykami, w tym regularnym piciem bardzo gorących napojów czy paleniem papierosów.

Zobacz też:

Więcej o: