42-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza ze spuchniętym palcem. Okazało się, że ma gruźlicę

Kobieta uskarżała się na silny obrzęk i ból w palcu. Okazało się, że cierpi na rzadki rodzaj gruźlicy. Zaraziła się od męża, u którego choroba zaatakowała płuca.

Jak podaje "The New England Journal of Medicine", 42-letnia mieszkanka Kalifornii od tygodnia uskarżała się na mocno spuchnięty, zaróżowiony mały palec u lewej ręki, który w dodatku coraz bardziej ją bolał. Kobieta nie uderzyła się w niego ani też nie zraniła w jakikolwiek inny sposób. Nie uskarżała się również na inne dolegliwości.

W końcu zgłosiła się do lekarza, który zlecił szczegółowe badania. Pierwsze z nich wykazały obrzęk tkanek miękkich, z ich rumieniem i podwyższoną temperaturą. Dolegliwości te najbardziej dotknęły staw międzypaliczkowy, kości pozostały nienaruszone. 42-latce zlecono więc kolejne badania w celu odnalezienia źródła owych zmian na małym palcu.

Zastanawiasz się, co zrobić, by wzmocnić swój organizm zimą? Sprawdź, jak przygotować domowy antybiotyk!

Lekarze, po wykonaniu biopsji skóry, odkryli u kobiety liczne prątki Mycobacterium tuberculosis - bakterii powodującej gruźlicę. W związku z tym dodatkowo przeprowadzono jeszcze badania klatki piersiowej. Płuca pacjentki były całkowicie "czyste" - nie znaleziono w nich prątków groźnej bakterii.

Palec zainfekowany bakteriami gruźlicyPalec zainfekowany bakteriami gruźlicy fot. screen: www.nejm.org

Skąd się wzięły bakterie gruźlicy u 42-letniej kobiety? Okazało się, że mąż pacjentki, który niedawno wrócił z Chin, narzekał na silny kaszel. Po szczegółowym przebadaniu go, postawiono diagnozę - gruźlica płuc, którą zaraził swoją żonę. Jednakże kobieta zachorowała na niezwykle rzadki rodzaj choroby - infekcja dotknęła tylko jej palca. Ryzyko złapania właśnie takiej dolegliwości jest większe przy obniżonej odporności.

42-letnia mieszkanka Kalifornii leczona była przez dziewięć miesięcy aż czterema lekami. Długotrwałe leczenie powiodło się - wszelkie dolegliwości w końcu ustąpiły.

Gruźlica - objawy, leczenie i profilaktyka

Gruźlica to powszechna choroba zakaźna, często uznawana za śmiertelną, wywoływana przez prątka gruźlicy (prątki Kocha). Najczęściej choroba przenosi się droga kropelkową, a bakterie dostają się do organizmu poprzez ich wdychanie lub połknięcie. Dotyczy ona najczęściej płuc (gruźlica płucna), ale może także zaatakować inne układy. Więcej o objawach, leczeniu i profilaktyce przeczytasz TUTAJ.

Więcej o: