40 serii syropu wykrztuśnego wycofywanych z aptek w całej Polsce. Producent pomylił się co do dawkowania

Aż 40 partii syropu wykrztuśnego Flegafortan zostaje wycofanych z obrotu w całej Polsce. Na ulotce leku, który można dostać bez recepty, widnieje błędna informacja odnośnie do jego dawkowania.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu 40 partii syropu wyksztuśnego Flegafortan (lista ich numerów seryjnych jest dostępna tutaj). Okazuje się, że producent leku - Aflofarm Farmacja Polska - podał na dołączonych do środka ulotkach błędne informacje dotyczące jego dawkowania. Sugerowane dawki są dwukrotnie wyższe niż te, które zaleca Inspektorat.

Prawidłowe dawkowanie Flegafortanu, jak podaje GIF w komunikacie o wycofaniu leku z obrotu, wygląda następująco:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 5 ml syropu (1 łyżka miarowa) 3 razy na dobę. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 2,5 ml syropu (1/2 łyżki miarowej) 3 razy na dobę.

Czy wodę można przedawkować? [NaZdrowie]

Przy okazji Inspektorat wyjaśnia, jakie konsekwencje może mieć przedawkowanie leku. "Może objawić się wystąpieniem niezamierzonego zwiększenia objętości wydzieliny oskrzelowej", czyli zadziałać odwrotnie niż powinien.

Środek ma postać syropu i, jak podaje producent, stosuje się go "w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z utrudnionym wykrztuszaniem gęstej wydzieliny oskrzelowej". Lek ma rozrzedzać gęstą wydzielinę, oczyszczać oskrzela i ułatwiać odkrztuszanie.

GIF wycofuje z obrotu 40 serii syropu FlegafortanGIF wycofuje z obrotu 40 serii syropu Flegafortan Fot. Materiały promocyjne Aflofarm

Samo stosowanie leku, który należy do którejś z wycofanych serii, jest oczywiście bezpieczne - wystarczy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu.

Zobacz też:

Więcej o: