Ministerstwo Zdrowia ostrzega: już 266 pozycji na liście leków, których może zabraknąć w aptekach

Wśród leków, które są zagrożone brakiem dostępności w polskich aptekach, znalazły się m.in. szczepionki, leki przeciwzakrzepowe i insuliny. Preparaty, które pojawiły się na liście, nie mogą być wywożone za granicę.

O lekach, które są zagrożone brakiem dostępności w aptekach, pisaliśmy już kilkakrotnie. Najnowszy wykaz Ministerstwa Zdrowia z 12 września 2018 roku, w którym znajdują się produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne zawiera już 266 pozycji. 

Wśród preparatów, z wykupieniem których pacjenci mogą mieć problem, jest wiele insulin, m.in. Insulatard Penfil, Insuman Rapid, Insuman Basal czy Insuman Comb 25.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

W wykazie umieszczone zostały też krople do oczu Combigan, leki przeciwzakrzepowe Clexane, Fragmin i Xarelto oraz szczepionki Infanrix i Pentaxim, które chronią przed błonicą, tężcem oraz krztuścem. 

Ten sam problem dotyczy również preparatów stosowanych w diecie mlekozastępczej. Na liście znalazły się m.in. Infatrini Peptisorb, Bebilon pepti 2 DHA, Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG czy Nutramigen 3 LGG.

W obwieszczeniu Ministerstwo Zdrowia zamieściło również lek Zinnat, który stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych, a także zawiesiny do nebulizacji Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual.

Pełna lista leków została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia

Leki zagrożone brakiem dostępności - o co chodzi?

Tym określeniem nazywane są preparaty, których brakuje w minimum pięciu procentach aptek w Polsce (w poszczególnych województwach). W związku z tym, zgodnie z ustawą antywywozową, leków, które zostały wpisane na listę, nie wolno wywozić za granicę, aby całkiem ich nie zabrakło.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: