Nat³ok (gonitwa) my¶li - co mo¿e oznaczaæ, kiedy powinien zaniepokoiæ?

Poczucie, ¿e w g³owie k³êbi siê zbyt du¿o my¶li, nie jest niczym zaskakuj±cym. Ka¿demu z nas zdarza siê, ¿e przy nat³oku zajêæ i obowi±zków. g³owa jest pe³na ró¿nych sprawa i tematów, które trzeba poruszyæ. S± jednak sytuacje, kiedy taka gonitwa my¶li zwiastuje powa¿niejsze problemy ze zdrowiem, których diagnostyki nie nale¿y odk³adaæ. 

Przyczyn takie stanu mo¿e byæ bardzo wiele. Najczê¶ciej spowodowany jest on przepracowaniem, a czasem zwiastuje problemy psychiczne czy zaburzenia hormonalne, zwi±zane np. z chorob± tarczycy. Dlatego w sytuacji, gdy taki stan utrzymuje siê bardzo d³ugo lub czêsto nawraca – wizyta u lekarza jest absolutnie konieczna.

Gonitwa my¶li jest jednym z objawów:

Co ciekawe, nat³ok my¶li to objaw, który mo¿e pojawiæ siê tak¿e u dzieci. Zazwyczaj pojawia siê u tych nadpobudliwych i maj±cych du¿e problemy ze skupieniem uwagi na wykonywanym zadaniu.

Trzeba sobie jednak zdawaæ sprawê, ¿e choæ zaburzenia czy problemy psychiczne wydaj± siê w tym przypadku najbardziej oczywiste, to nie zawsze jest to dobry kierunek. Gonitwa my¶li niejednokrotnie pojawia siê u pacjentów z nadczynno¶ci± tarczycy, a tak¿e osób, które nie stroni± od u¿ywek, tyczy siê to przede wszystkim ¶rodków psychoaktywnych, takich jaka amfetamina. 

 Nat³ok my¶li - objawy

Choæ na pierwszy rzut oka taki objaw, jak nat³ok my¶li wydaje siê do¶æ niepowa¿ny, to jednak potrafi mocno uprzykrzyæ ¿ycie i codzienne funkcjonowanie. Ci±g³a gonitwa tematów bardzo czêsto sprawia, ¿e osoby z t± dolegliwo¶ci± nie potrafi± skupiæ siê na wykonywanym zadaniu. My¶l pojawiaj± siê mimowolnie i ci±gle siê rotuj±, dlatego próba skupienia siê na jednej z nich, jest praktycznie nie mo¿liwe. 

Chory nie potrafi nad tym zapanowaæ. Doskonale widaæ to podczas rozmowy. Zmiany tematów s± czym¶ zupe³nie naturalnym, jednak konwersacja z osob±, która ma nat³ok my¶li przypomina ci±g³e przeskakiwanie i gubienie w±tku. W jednej chwili chory mówi np. o przeczytanej ksi±¿ce, by za chwilê zacz±æ mówiæ, o tym, co zjad³ na obiad, a nastêpnie o zakupie nowego samochodu. Bardzo czêsto zdarza siê, ¿e chorzy ci±gle powracaj± do jakiego¶ wydarzenia, np. wypadku czy katastrofy, które zrobi³o na nich ogromne wra¿enie. Taka ci±g³a analiza sprawia, ¿e pojawiaj± siê u nich ataki paniki i strach, ¿e co¶ równie z³ego siê powtórzyæ.

Czê¶æ pacjentów z gonitw± my¶li ma problemy ze snem, zazwyczaj nie z du¿ym trudem przychodzi im zasypianie.

Je¶li nat³okowi my¶li towarzysz± jeszcze inne dolegliwo¶ci np.

  • przy¶pieszone bicie serca
  • wzrost potliwo¶ci
  • spadek masy cia³a
  • dra¿liwo¶æ

Mo¿na podejrzewaæ problemy z tarczyc±. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie w pierwszej kolejno¶ci badania krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy – ft3 i ft4 – oraz TSH, który bezpo¶rednio kontroluj± jej prace. Tylko tak mo¿na wykluczyæ lub potwierdziæ ewentualna nadczynno¶æ tego gruczo³u.

Nat³ok my¶li - leczenie

Nat³ok my¶li to jedynie objaw, który mo¿e zwiastowaæ powa¿niejsze problemy ze zdrowiem. Choæ czasem wystarczy odpoczynek, aby ust±pi³y, to sytuacje kiedy pojawiaj± siê zbyt czêsto powinny zaniepokoiæ i sprowokowaæ wizytê u lekarza. Specjalista dopiero po dok³adnym wywiadzie bêdzie móg³ oceniæ nale¿y wykonaæ badania i w którym kierunku powinna pój¶æ dalsza diagnostyka.

Zespó³ chronicznego zmêczenia to inwalidztwo. Nie nazywaj tak ka¿dego stanu wyczerpania

Kluczem do sukcesu jest ustalenie choroby podstawowej i jej leczenie. Je¶li problem ma pod³o¿e psychiczne i chory cierpi na chorobê dwubiegunow± lub inne pokrewne zaburzenie zazwyczaj stosuje siê leki, które s³u¿± poprawie nastroju  - w tym przypadku - blokuj± pojawienie siê gonitwy my¶li. W przypadku pacjentów lêkowych dobrym rozwi±zaniem mo¿e byæ psychoterapia. W uciszaniu nat³oku my¶li bardzo pomocne s± zajêcia, takie jak malowanie, gotowanie czy wyszywanie, które odwracaj± uwagê od tego co dzieje siê w umy¶le. Stres i silne napiêcie mog± nasilaæ objawy, dlatego bardzo wa¿ne jest tak¿e to, aby pacjent nauczy³ siê relaksowaæ i wyciszaæ, tu bardzo pomocne bêd± np. æwiczenia oddechowe, joga, spacery.

U pacjentów choruj±cych na tarczycê konieczne jest przepisanie leków hormonalnych, które ustabilizuj± pracê i funkcjonowanie gruczo³u. Tu trzeba siê tak¿e uzbroiæ w cierpliwo¶æ. W niektórych przypadkach samo postawieni prawid³owej diagnozy bywa trudne. To samo tyczy siê farmakologii. Nie zawsze za pierwszym razem udaje siê dobraæ odpowiedni lek i dawkê. Dlatego tak¿e ta grupa pacjentów powinna umieæ sobie poradziæ z gonitw± w dora¼ny sposób.