Witania ospała: właściwości, zastosowanie, działanie lecznicze, skutki uboczne

Witania ospała, inaczej indyjski żeń-szeń lub ashwagandha - to roślina o fundamentalnym znaczeniu w medycynie ajurweryjskiej. Od ponad 3 tys. lat używa się jej jako środka wzmacniającego i zwalczającego stres. Pomaga też w wielu innych przypadłościach.

Witania ospała, w Indiach nazywana jest ashwagandha, co oznacza “zapach konia”. Taką właśnie woń wydziela korzeń indyjskiego żeń-szenia. Dodatkowo ten termin podkreśla jego działanie - zwiększenie siły i witalności.

Znawcy medycyny ajurwedyjskiej od wieków znają I cenią tę roślinę. Wykorzystują ją w leczeniu wielu chorób. Badania naukowe potwierdzają, że dzięki obecności witanolidów o działaniu przeciwbakteryjnym i hamującym rozwój nowotworów oraz glikowitanolidów, zwiększających odporność, korzeń i owoce tej rośliny pozytywnie wpływają na zdrowie.

Witania ospała – właściwości i zastosowanie

Witania ospała wykazuje podobne działanie, co żeń-szeń (stąd określenie „indyjski żeń-szeń”) - dodaje witalności, poprawia kondycję oraz samopoczucie, zwiększa koncentrację i zdolność zapamiętywania, oraz zwalcza stres. W medycynie ajurwedyjskiej wykorzystuje się roślinę do poprawy pracy mózgu.

Badania potwierdziły, że zawarte w witani ospałej związki mają działanie antydepresyjne. Porównuje się je do imipraminy, czyli leku podawanego chorym na depresję. Naukowcy twierdzą, że roślina może też pomóc przy innych chorobach psychicznych, np. schizofrenii, nerwicy, stanach lękowych czy chorobie afektywnej-dwubiegunowej.

Witania ospała ma ponadto działanie opóźniające procesy starzenia, wzmacnia układ krążenia i tkankę mięśniową, poprawia działanie układu oddechowego i wielu organów (nerek, trzustki, wątroby, tarczycy, żołądka), łagodzi obrzęki, ułatwia zasypianie. 

Witania ospała łagodzi objawy Hashimoto

Zaleca się jej przyjmowanie chorym na Hashimoto, ponieważ łagodzi objawy. Przynosi też pozytywne skutki u chorujących na Alzheimera. Wstępne badania potwierdzają też, że niedawno odkryte witanolidy, które występują w liściach witanii ospałej, hamują rozwój wielu nowotworów. 

Z badań przeprowadzonych w Indiach wynika ponadto, że zażywanie witanii ospałej poprawia jakość nasienia (zwiększa liczbę oraz ruchliwość plemników), co może przynieść pozytywne skutki w leczeniu niepłodności u mężczyzn.

Zespół chronicznego zmęczenia to inwalidztwo. Nie nazywaj tak każdego stanu wyczerpania

Witania ospała – jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne?

Nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do stosowania witanii ospałej. Ostrzega się jedynie kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby zażywające barbituranty, ponieważ nie przeprowadzono dostatecznych badań w zakresie wpływu tej rośliny na ich stan. Jak dotąd nie zaobserwowano też skutków ubocznych długotrwałego przyjmowania witanii ospałej.

Może cię też zainteresować:

Hikikomori, czyli ucieczka w zamknięcie i samotność

Więcej o: