Skuteczniejsze leczenie nowotworów: nad tym pracują naukowcy z Politechniki Krakowskiej

Naukowcy Politechniki Krakowskiej, pod kierunkiem dr inż. Jolanty Pulit-Prociak, pracują nad inteligentnymi nośnikami leków nowotworowych. Naukowcy projektują lek, który celnie zaatakuje chorobę bez uszkadzania zdrowych tkanek i narządów.

Skuteczna terapia onkologiczna jest zazwyczaj długotrwała i dotkliwa dla pacjenta. Celem naukowców z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK jest zaprojektowanie leku, który ograniczy skutki uboczne podawania środków farmakologicznych, jednocześnie polepszając komfort życia pacjentów. Większa tolerancja leków zwalczających raka to wyzwanie dla inżynierów chemików i pragnienie lekarzy. Innowacyjne nośniki leków opracowywane przez naukowców z Politechniki Krakowskiej mogą przynieść ulgę pacjentom chorym na raka.

Innowacyjne zastosowanie tlenków metalicznych w leczeniu nowotworów

Nowe nośniki leków mają docierać do konkretnej tkanki nowotworowej i nie powodować problemów dla zdrowych tkanek organizmu. Do tej pory w terapii celowanej raka stosuje się nośniki leków, które mogą być toksyczne, nieodporne mechanicznie, mogą kumulować się w organizmie lub być zbyt szybko usuwane przez układ odpornościowy. Te obecnie stosowane nośniki są na bazie polimerów syntetycznych, polimerów naturalnych, miceli fosfolipidowych czy nanocząsteczek metalicznych i tlenkowych. Innowacyjne nośniki, nad którymi pracują naukowcy z Politechniki Krakowskiej mają być na bazie tlenków cynku i tytanu i mają być nietoksyczne.

Wygląda jak zwykły stanik? Może wykryć raka piersi

Nanonośnik, który dostarczy lek prosto do nowotworu

W medycynie onkologicznej systemy dostarczania leków odgrywają znaczącą rolę. Walka z rakiem odbywa się na poziomie nanocząsteczek, które muszą przeniknąć do wnętrza guza nowotworowego. Guz charakteryzuje się nieszczelną siecią naczyń krwionośnych. 100 do 800 nm to szerokość szczelin w chorej tkance. Większość leków przeciwnowotworowych ma rozmiar poniżej 10 nm. Jest to wielkość zagrażająca przeniknięciu leku również do zdrowej tkanki organizmu, której szczeliny mierzą 2-6 nm. Nanonośniki projektowane przez naukowców z Politechniki Krakowskiej mają mieć rozmiar w zakresie 50-800 nm. Dzięki takiemu systemowi transportowania leku terapia celowana będzie skuteczniejsza i nieszkodliwa dla zdrowych tkanek.

Cynk i tytan, ich znaczenie w leczeniu nowotworu

Tlenki metaliczne, które badają naukowcy z Politechniki Krakowskiej mają lepsze właściwości dla organizmu żywego w porównaniu z obecnie stosowanymi związkami polimerowymi. Nośniki, w których zastosowany będzie cynk i tytan mają być bardziej odporne na warunki, które spotykają w organizmie człowieka. Trudniej im będzie rozpaść się na skutek podwyższenia temperatury, zmiany PH, stresu mechanicznego lub reakcji z wodą. Innowacyjny materiał ma zabezpieczyć nanonośnik przed uwalnianiem jonów metalicznych, które są odpowiedzialne za toksyczną aktywność.

Projekt pt. „Opracowanie sposobu wytwarzania nietoksycznych nośników substancji czynnych na bazie nanomateriałów” ma trwać do grudnia 2021 r.

Może cię także zainteresować:

Insulinoma (guz insulinowy, wyspiak) - nowotwór trzustki. Objawy i leczenie insulinomy

Intensywne obniżanie nadciśnienia krwi zmniejszy zaburzenia poznawcze i demencję

Więcej o: