Ostatni sezon grypowy 2017/2018 przyniósł istotne odkrycie. Wprowadzone na rynek po raz pierwszy szczepionki czteroskładnikowe okazały się skuteczniejsze niż te, z których dotychczas korzystano najczęściej. Dlatego w roku 2018/2019 w przychodniach oraz aptekach będzie można kupić tylko i wyłącznie tego typu preparaty.
Bardzo trudno jest przewidzieć, jakiego rodzaju szczep grypy będzie szczególnie atakował w danym sezonie. Wirus jest bardzo zmienny i szybko mutuje, w związku z czym powstają coraz to nowe szczepy. W roku 2017/2018 dominowały przypadki grypy typu B, jednak rok wcześniej stanowiły zaledwie 1 proc. wszystkich zachorowań.
Dotychczas najpopularniejsza szczepionka na grypę - trójskładnikowa - nie ma tak szerokiego spektrum działania jak szczepionka czteroskładnikowa. Jej zastosowanie daje więc większe szanse skutecznej ochrony przed chorobą.
Na rynku dostępne będą dwa rodzaje szczepionek na grypę czteroskładnikowych. Jedna będzie skierowana do osób powyżej 18. roku życia, druga do dzieci od 6. miesiąca życia.
Lekarze apelują, by nie bagatelizować znaczenia szczepień przeciwko grypie. Chronią one nie tylko przed zachorowaniami, lecz także przed ewentualnymi powikłaniami, które mogą przynieść poważne konsekwencje zdrowotne i zakończyć nawet zgonem. Szczepionka jest najskuteczniejszym środkiem chroniącym przed grypą sezonową. Zastosować ją powinien każdy, niezależnie od wieku. Aby to zrobić, wystarczy udać się do przychodni rejonowej lub kupić preparat w aptece i zgłosić się z nim do lekarza. Koszt to około 30-40 zł.
Szczególnie mocno zaleca się szczepienia przeciwko grypie osobom starszym, u których powikłania pogrypowe są bardzo niebezpieczne. 80 proc. przypadków zgonów występujących w sezonie grypowym dotyczy chorych powyżej 65. roku życia. W związku z tym w roku 2018/2019 szczepienia dla osób w tym wieku będą refundowane w 50 proc.
Jednak grypa i ewentualne powikłania po grypie są niebezpieczne dla osób w każdym wieku. Z roku na rok rośnie liczba zachorowań. W ubiegłym roku zarejestrowano 5,4 mln przypadków w Polsce. Tymczasem na szczepienia zgłasza się bardzo niewielki odsetek Polaków. W roku 2017/2018 zaszczepiło się tylko 3,7 proc. obywateli.
Może cię też zainteresować:
Grypa sezonowa, ptasia grypa, grypa żołądkowa - najczęstsze objawy i leczenie
Przeziębienie czy grypa? Dzięki testowi polskiej firmy zdiagnozujesz się w domu. W 3 minuty