Przez smog stajemy się głupsi - i to dosłownie. Można się "cofnąć w rozwoju" nawet o kilka lat. Nowe badania

Jak się okazuje zanieczyszczenie powietrza może wpływać negatywnie nie tylko na stan układu oddechowego. Zdaniem chińskich naukowców smog jest również przyczyną pogarszania się naszych zdolności umysłowych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 90 procent populacji naszego globu żyje w miejscach, w których zanieczyszczenie powietrza znacznie przekracza ustalone normy. Zdaniem WHO w rezultacie ciągłego kontaktu ze skażonym powietrzem co roku umiera około 4 milionów osób.

Smog szkodzi nie tylko układowi oddechowemu. Uważa się, że oprócz chorób płuc (w tym nowotworów), przyczynia się ono do zwiększenia śmiertelności z powodu chorób układu krążenia, w tym chorób serca i udarów.

4 lata analiz, 20 tysięcy przebadanych osób

Zanieczyszczone powietrze nie służy nie tylko naszemu ciału, lecz także i zdolnościom umysłowym. Wnioski z badań na ten temat opublikowali kilka dni temu na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" chińscy naukowcy pod kierunkiem Xiaobo Zhanga z Uniwersytetu w Pekinie i International Food Policy Research Institute w Waszyngtonie. Biorąc pod uwagę doniesienia z ostatnich lat o złym stanie powietrza nad Polską, można przypuszczać, że wnioski z ich badań odnoszą się również do nas.

Badacze analizowali wyniki testów językowych i matematycznych, prowadzonych przez 4 lata wśród ponad 20 tysięcy obywateli Chin (jednego z krajów, w którym zanieczyszczenie powietrza jest największe na świecie). Testy prowadzono w ramach China Family Panel Studies. By wykryć zależność pomiędzy smogiem a zdolnościami umysłowymi oddychających nim ludzi, wyniki testów zestawiano z miesięcznymi raportami o poziomach zanieczyszczenia powietrza różnymi substancjami.

Kontakt ze smogiem może cofać nasz rozwój

Okazało się, że im dłużej dana osoba była wystawiona na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, tym gorsze były jej wyniki w testach. Kontakt ze smogiem najgorzej wpływał na zdolności werbalne, zwłaszcza u mężczyzn, a także osób starszych i gorzej wykształconych.

- Kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może cofnąć naszą edukację o rok - powiedział Xi Chen z Yale School of Public Health w USA, jeden członków zespołu badawczego. - Efekt ten pogłębia się w przypadku osób starszych, szczególnie powyżej 64. roku życia, mężczyzn i osób z niskim wykształceniem. W ich przypadku poziom zdolności może się cofnąć nawet o kilka lat.

Czytaj również:

Więcej o:
Komentarze (32)
Przez smog stajemy się głupsi - i to dosłownie. Można się "cofnąć w rozwoju" nawet o kilka lat. Nowe badania
Zaloguj się
 • rts44

  Oceniono 19 razy 17

  to widać po Adrianie,zerze i zakopiańskich góralach

 • larsek

  Oceniono 16 razy 14

  To ucieszy Watykańczyków i pisowców. Łatwiej się kieruje głupszym, a i czary-mary
  można wmówić!

 • Modin Modin

  Oceniono 14 razy 12

  Wyjaśniła się tajemnica - w ten sposób hoduje się suwerena.

 • Dominika Bura

  Oceniono 12 razy 10

  Smog , przede wszystkim nas po cichu zabija. Gdyby tę trupy ,które padły z powodu smogu, leżały na ulicach bylibyśmy przerażeni, a tak tylko lekceważymy zagrożenie.

 • stach_79

  Oceniono 10 razy 8

  Czyżby odkryto przyczynę wysokiego poparcia dla PIS?

 • total_immersion

  Oceniono 6 razy 6

  Smog ?
  Jaki smog?
  Teraz Moteusz walczy ze smogiem i tej zimy tvp oglosi ze smogu juz nie ma.
  A jak beda publikowane dane ze jednak jest to Kurski zarzadzi audyt firm robiacych pomiary.

 • mppmpp

  Oceniono 5 razy 5

  PO rządziła 8 lat. Czy zrobiła cokolwiek? PSL był u władzy od 1989 roku. Czy zaproponowali jakiekolwiek rozwiązanie? SLD? Nic. No ale, jak się dba o tyłki górników, to mamy to co mamy... Wstyd.

 • dlugi48

  Oceniono 10 razy 4

  Taaa, przez smog. Stajemy się głupsi przez telewizję, internet, smartfony, gazety. Nie myślimy, tylko oglądamy telewizję, nie czytamy książek tylko siedzimy w internecie, nie myślimy, tylko mażemy po ekranach smatfonów, albo gadamy bez przerwy o duperelach. Siedzimy i wypisujemy idiotyzmy w facebooku i innym instagramie. I najgorsze - nie myślimy, tylko wierzymy we wszystko co nam te mendia do łbów nałożą. A mózg nieużywany zanika. Niedługo osiągniemy poziom małpy i cała ewolucja wpizdu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX