Terapia protonowej (protonoterapia) jest rodzajem radioterapii cząsteczkowej, w trakcie której naświetla się zmiany nowotworowe. Jak podpowiada nazwa, metoda ta wykorzystuje promieniowanie protonowe. Prace nad protonoterapią rozpoczęły się w 1946 roku. Obecnie uznawana jest ona za jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia raka. Nie może być jednak stosowana we wszystkich przypadkach.
Mówi się, że terapia protonowa to szansa dla wielu pacjentów, których przypadki są szczególnie trudne. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy zmiana nowotworowa położona jest bardzo głęboko. Inne wskazanie do takiego leczenia to usytuowanie raka w okolicy narządów krytycznych. Jednym z najważniejszych plusów tego typu leczenia jest to, że nie daje ono żadnych powikłań.
Na czym to polega? Protonoterapia umożliwia podanie właściwej dawki w obszarze zmiany nowotworowej. Jednocześnie w zdrowych tkankach organizmu absorbowana jest dawka minimalna. W takim leczeniu wykorzystywana jest wiązka protonów (dodatnio naładowane cząstki). To mega dawka 230 MeV, która jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnej radioterapii.
Inne nazwy tej metody, z którymi możemy się spotkać, to m.in.:
W trakcie terapii protonowej uszkadzane jest DNA komórki nowotworowej. Przez to niemożliwy jest jej dalszy podział. Czasami dochodzi nawet do jej śmierci. Jednocześnie zdrowe tkanki są praktycznie nienaruszone.
Jest to więc bardzo skuteczna metoda lecznicza. Nie jest ona jednak możliwa we wszystkich przypadkach. Jakie są wskazania do protonoterapii?
Warto także wspomnieć, że terapia protonowa łączona jest zazwyczaj z innymi metodami - m.in. chemioterapią i leczeniem chirurgicznym.
Obecnie polskie NFZ finansuje terapię protonową w przypadku następujących schorzeń:
Terapia protonowa wykazuje wysoką skuteczność. Przykładowo, w leczeniu czerniaka gałki ocznej, szanse na jej powodzenie są wynoszą więcej niż 90 proc. W Polsce korzysta się z niej jednak bardzo rzadko. Przyczyną są wysokie koszty leczenia.
Rocznie w Centrum Cyklotronowym Bronowice wykonuje się takich zabiegów około 60. To dlatego, że mała liczba nowotworów jest objęta refundacją terapii protonowej. A to zwiększałoby szansę na wyleczenie wielu chorych (np. kobiet chorych na raka piersi, gdy guz zlokalizowany jest blisko serca).
Terapia protonowej (protonoterapia) jest rodzajem radioterapii cząsteczkowej, w trakcie której naświetla się zmiany nowotworowe. Jak podpowiada nazwa, metoda ta wykorzystuje promieniowanie protonowe. Prace nad protonoterapią rozpoczęły się w 1946 roku. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: