Leki przeciwwirusowe na grypę - kiedy je stosować? Czy mogą przyjmować je dzieci?

Leki przeciwwirusowe są obecnie łatwo dostępne. Od 2014 wiele preparatów tego typu kupimy bez recepty. Jednak czy zawsze, gdy zauważymy u siebie objawy przeziębienia lub grypy, powinniśmy z nich korzystać? Kiedy należy zrezygnować z leków przeciwwirusowych?

Leki przeciwwirusowe - na grypę i przeziębienie?

Leki przeciwwirusowe to bardzo szeroka grupa preparatów. Jak podpowiada ich nazwa, środki te stosowane są w trakcie leczenia schorzeń wywołanych przez wirusy. Dzięki nim może być powstrzymany dalszy rozwój choroby. Najogólniej rzecz ujmując, leki przeciwwirusowe zwalczają wirusy, które odpowiadają za powstanie infekcji. Walczą więc z podstawową przyczyną choroby.

Leki przeciwwirusowe stosuje się  na przykład powszechnie w trakcie leczenia ciężkiej grypy, a nawet przeziębień. Jednak czy to słuszne postępowanie? Wielu ekspertów radzi, by w trakcie łagodnych infekcji unikać jednak tego typu środków. Jeśli infekcja przedłuża się (trwa na przykład dłużej niż tydzień), możemy zastanowić się nad włączeniem do kuracji tego typu środków. Lepiej jednak w tego typu sytuacjach skonsultować się z lekarzem i nie podejmować leczenia przedłużającej się infekcji na własną rękę.

Grypa sezonowa, ptasia grypa, grypa żołądkowa - najczęstsze objawy i leczenie >>

Leki przeciwwirusowe bez recepty

W dzisiejszych czasach leki przeciwwirusowe są łatwo bardzo dostępne. Ich popularności sprzyjają na pewno liczne reklamy w mediach. Wiele z leków przeciwwirusowych kupimy w aptece lub sklepie bez recepty lekarskiej. Jest to możliwe dopiero 2014 roku.

Grypa: co roku groźna i lekceważona

W trakcie leczenia grypy lub przeziębienia wiele osób kupuje tego typu środki, zanim uda się do lekarza. Jednak jak zostało to podkreślone wcześniej, nie zawsze jest to słuszne postępowanie. Tego typu leki nie powinny być stosowane w przypadku lekki infekcji.

Leki przeciwwirusowe dla dzieci - o czym należy pamiętać?

O jakich zasadach powinni pamiętać rodzice, którzy chcą podać swoim dzieciom leki przeciwwirusowe? Oto kilka ważnych kwestii:

  • Leków przeciwwirusowych nie podaje się dzieciom, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia.
  • Takich środków nie należy podawać także maluchom, które nie osiągnęły wagi 10 kg.
  • Leków nie podaje się w celach profilaktycznych. 
  • Preparatów przeciwwirusowych nie wolno łączyć z witaminą C.

Warto więc przed podjęciem takiej kuracji skonsultować się z pediatrą. Może podawanie leków przeciwwirusowych w przypadku naszego dziecka wcale nie jest koniecznością? Musimy także pamiętać, że przyjmowanie takich środków przez dzieci może wiązać się z pewnymi działaniami niepożądanymi. To m.in.:

  • utrata apetytu
  • płaczliwość
  • drażliwość
  • zaburzenia snu
  • nadpobudliwość

Leki przeciwwirusowe w leczeniu grypy

Wirus grypy atakuje z reguły od później jesieni do wczesnej wiosny. Najpowszechniejsze objawy tej choroby to m.in.:

  • bóle mięśni
  • bóle kości i stawów
  • silny ból głowy
  • podwyższona temperatura ciała
  • nadmierne pocenie się
  • ogólne osłabienie

Leczenie grypy najlepiej jest rozpocząć w trakcie pierwszej doby rozwoju choroby. Czy stosowanie leków przeciwwirusowych jest koniecznością? Zdania na ten temat są raczej podzielone. O ile są one obecnie łatwo dostępne, o tyle nie zawsze powinniśmy z nich korzystać. Tę kwestię dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jest skonsultować ze specjalistą.

Jeśli lekarz widzi ku temu wskazania, być może zaleci nam leki przeciwwirusowe. Z kolei, gdy tego nie zrobi, nie podejmujmy takiego leczenia na własną rękę. W przypadku łagodnej grypy, podobnie jak w trakcie przeziębienia, lepiej skorzystać z lżejszych środków.

Darmowe szczepienie przeciwko grypie jeszcze w tym roku? Minister Zdrowia: refundacja dla dzieci i dorosłych >>

Leki przeciwwirusowe - o tym pamiętaj

Leki przeciwwirusowe to bardzo szeroka grupa preparatów. Jak podpowiada ich nazwa, środki te stosowane są w trakcie leczenia schorzeń wywołanych przez wirusy. Dzięki nim może być powstrzymany dalszy rozwój choroby. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Wiele z leków przeciwwirusowych kupimy w aptece lub sklepie bez recepty lekarskiej. Jest to możliwe dopiero 2014 roku.
  • Nie powinniśmy stosować ich jednak w trakcie łagodnej grypy i przeziębień. Mimo że leki te dostępne są bez recepty, lepiej jest w tej kwestii konsultować się z lekarzem.
  • Leków przeciwwirusowych nie podaje się dzieciom, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia i ważą mniej niż 10 kg. 

Zobacz także:

Więcej o: