Talidomid - kontrowersyjny lek ze smutną historią. Po latach wrócił w bezpieczniejszej wersji

Talidomid to lek, który pod koniec lat 50. XX wieku spowodował wiele szkód. Po latach wrócił jednak w zupełnie innej odsłonie. Czy talidomid jest bezpieczny? W jakich przypadkach jest stosowany?

Talidomid - co to jest?

Talidomid to lek, który kojarzy się przede wszystkim z ogromnym skandalem sprzed lat. To właśnie przez ten środek wiele dzieci pod koniec lat 50. urodziło się z deformacjami ciała. Po tym odkryciu i wycofaniu leku z obiegu wydawało się, że to już koniec jego historii. Po latach wynaleziono jednak jego inne zastosowanie. Talidomid stał się ratunkiem dla wielu chorych na raka.

Talidomid - lek ze smutną historią

Talidomid to organiczny związek chemiczny. Został on uzyskany w Niemczech (RFN) w 1953 roku. Talidomid zbudowany jest z reszty ftalimidowej i glutarimidowej. Na rynek środek ten jako pierwsza wprowadziła niemiecka firma Gruenenthal. Przed tym nie przeprowadzono wielu badań, które w dzisiejszych czasach są obowiązkowe i wydają się oczywistością. 

Talidomid był pod koniec lata 50. XX wieku powszechnie dostępny w Europie, można go było kupić w aptece bez recepty. Uważano, że jest to lek jak najbardziej bezpieczny, który nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Towarzyszyła temu duża kampania reklamowa, dzięki której ogromne liczby osób dowiedziały się o tym leku.

Szczególnie chętnie korzystały z niego kobiety w ciąży. Środek ten pomagał im przetrwać poranne nudności, które często pojawiają się na samym początku ciąży. Talidomid wykazywał bardzo szerokie działanie. Z jednej strony uspokajał, z drugiej działał nasennie. Stosowany był także jako środek przeciwbólowy. 

Talidomid i jego skutki uboczne

Jednak popularność leku szybko się skończyła. Na początku lat 60. XX wieku odkryto, że jest on szczególnie niebezpieczny w przypadku kobiet w ciąży. To on odpowiadał za deformację dzieci w łonie matki.

Dzieci rodziły się one bez rąk i bez nóg, w innych przypadkach kończyny były nienaturalnie krótkie. Początkowo nie łączono tego z działaniem popularnego leku. Jednak, gdy takich przypadków zaczęło pojawiać się coraz więcej, w końcu przyjrzano się dokładniej temu problemowi. 

Szacuje się, że lek spowodował deformację ciała kilkunastu tysięcy osób w łonie matki. Problem dotyczył głównie Europy i Kanady. W USA lek nie został wprowadzony do obrotu.

Talidomid - powrót po latach

Pod koniec XX wieku odkryto, że talidomid jest skutecznym środkiem w trakcie leczenia szpiczaka (nowotwór szpiku kostnego). To dlatego, że zmniejsza on prawdopodobieństwo odrzutu przeszczepu. Poza tym jest środkiem przeciwzapalnym i wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. 

Odkrycie te było przełomem w leczeniu szpiczaka. Od lat trwają także badania nad zastosowaniem talidomidu w leczeniu innych schorzeń (m.in. pozostałych nowotworów).

Szpiczak mnogi - nowotwór szpiku kostnego. Poznaj objawy i dowiedz się, jak przebiega leczenie >>

Talidomid - ulotka

Talidomid w leczeniu szpiczaka dostępny jest w postaci kapsułek 50 i 100 mg. Ze strony Instytutu Hematologii i Transfuzji dowiadujemy się:

Kapsułki Talidomidu należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody, godzinę po jedzeniu, najlepiej późnym wieczorem. Talidomid można stosować w skojarzeniu z lekami używanymi w chemioterapii.

Talidomid - o tym pamiętaj

Talidomid to organiczny związek chemiczny. Został on uzyskany w Niemczech (RFN) w 1953 roku. Zbudowany jest on z reszty ftalimidowej i glutarimidowej. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Na rynek środek ten jako pierwsza wprowadziła niemiecka firma Gruenenthal
  • Przed tym nie przeprowadzono wielu badań, które w dzisiejszych czasach są obowiązkowe i wydają się oczywistością.
  • Talidomid był pod koniec lata 50. XX wieku powszechnie dostępny w Europie, można go było kupić w aptece bez recepty. Polecano go szczególnie kobietom w ciąży.
  • W tym czasie kilkanaście tysięcy dzieci urodziło się ze zdeformowanymi ciałami. Początkowo nie łączono tego z działaniem leku.
  • Jednak, gdy odkryto, że to talidomid odpowiedzialny jest za deformacje ciała dzieci, szybko wycofano go ze sprzedaży.
  • Po latach lek znalazł nowe zastosowanie. Stosuje się go w trakcie leczenia szpiczaka.
  • Talidomid zmniejsza prawdopodobieństwo odrzutu przeszczepu. Poza tym jest środkiem przeciwzapalnym i wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Zobacz także:

Więcej o: