Zwapnienie płuc to dosyć tajemnicza i mało znana dolegliwość. Często trudno jest nawet znaleźć podstawowe informacje na ten temat. A sama nazwa tej dolegliwości może nasuwać skojarzenia z ciężkimi chorobami. Jednak w tej kwestii warto zachować ostrożność.
Po wpisaniu tego typu hasła do wyszukiwarki możemy znaleźć wiele dyskusji na różnych forach internetowych, w których dotknięci tą dolegliwością pacjenci próbują dowiedzieć się czegoś na ten temat.
- Sylwetka sercowo-naczyniowa prawidłowa. Liczne, drobne zwapnienia w obu płucach, prawdopodobnie po przebytej ospie wietrznej. Miąższ płucny bez zagęszczeń ogniskowych i zapalnych.Czy ktoś się na tym zna i mógłby mnie uspokoić, że to nie jest nic poważnego? Wizytę u lekarza mam we wtorek, boje się.... - pisze na forum gazeta.pl zaniepokojony pacjent.
Czy zwapnieni płuc jest rzeczywiście powodem do niepokoju? Co powinniśmy zrobić w przypadku takiej diagnozy? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Badania obrazowe klatki piersiowej - jak przebiegają i kiedy się je wykonuje? >>
Czym są zwapnienia? Najogólniej rzecz ujmują są to ziarniste złogi, które zbudowane są z okładających się soli wapnia w tkance. Są one bardzo dobrze widoczne w RTG - widzimy je jako wysycone ziarna. Zwapnienia mogą pojawiać się m.in. w:
Okazuje się, że zwapnieni płuc nie jest wcale objawem żadnej groźnej dolegliwości. Z reguły to pozostałość po przebytej infekcji. Może to być na przykład (jak w przywołanym przykładzie z forum) ospa wietrzna. Inne choroby to m.in. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i gruźlica. Wśród innych przyczyn wymienia się także zawał płuca, sarkoidozę, zakażenia pasożytnicze i pylice. Czasami zwapnienie w płucach mogą utrzymywać się przez wiele lat.
Co robić w sytuacji, gdy RTG wykaże zwapnienie płuc? Na pewno nie powinniśmy wpadać w panikę. To dosyć powszechna dolegliwość, która nie powinna wiązać się z żadnymi groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Warto jednak na wszelki wypadek w tej kwestii skonsultować się z lekarzem, który dokładnie przeanalizuje nasz przypadek i udzieli odpowiednich porad.
Zwapnienia płuc nie należy mylić z włóknieniem płuc. Ta druga dolegliwość jest znacznie poważniejsza i może wiązać się z groźnymi dla życia i zdrowia konsekwencjami.
Samoistne włóknienie płuc (znane także jako idiopatyczne włóknienie płuc) dotyczy najczęściej osób powyżej 60. roku życia. Jest to dosyć rzadkie schorzenie, które niestety trudno jest wyleczyć. Jego przyczyny nie zostały jeszcze rozpoznane.
Pierwsze objawy choroby mogą przypominać zapalnie płuc lub niewydolność krążenia. Zachorowalność na to schorzenie wynosi obecnie 6-8 przypadków na 100 tysięcy osób. Główne objawy to m.in. suchy kaszel, refluksowe zapalenie przełyku, duszności, spadek masy ciała, znaczne osłabienie, płytki i przyspieszony oddech.
Zwapnienia to ziarniste złogi, które zbudowane są z okładających się soli wapnia w tkance. Są one bardzo dobrze widoczne w RTG - widzimy je jako wysycone ziarna.O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: