Zwapnienie p³uc - czy to gro¼na dolegliwo¶æ? Kiedy siê pojawia i czy da siê j± leczyæ?
Zwapnienie p³uc - tajemnicza i nieznana dolegliwo¶æ
Zwapnienie p³uc to dosyæ tajemnicza i ma³o znana dolegliwo¶æ. Czêsto trudno jest nawet znale¼æ podstawowe informacje na ten temat. A sama nazwa tej dolegliwo¶ci mo¿e nasuwaæ skojarzenia z ciê¿kimi chorobami. Jednak w tej kwestii warto zachowaæ ostro¿no¶æ.
Po wpisaniu tego typu has³a do wyszukiwarki mo¿emy znale¼æ wiele dyskusji na ró¿nych forach internetowych, w których dotkniêci t± dolegliwo¶ci± pacjenci próbuj± dowiedzieæ siê czego¶ na ten temat.
Powód do niepokoju?
- Sylwetka sercowo-naczyniowa prawid³owa. Liczne, drobne zwapnienia w obu p³ucach, prawdopodobnie po przebytej ospie wietrznej. Mi±¿sz p³ucny bez zagêszczeñ ogniskowych i zapalnych.Czy kto¶ siê na tym zna i móg³by mnie uspokoiæ, ¿e to nie jest nic powa¿nego? Wizytê u lekarza mam we wtorek, boje siê.... - pisze na forum gazeta.pl zaniepokojony pacjent.
Czy zwapnieni p³uc jest rzeczywi¶cie powodem do niepokoju? Co powinni¶my zrobiæ w przypadku takiej diagnozy? Wyja¶niamy w dalszej czê¶ci artyku³u.
Badania obrazowe klatki piersiowej - jak przebiegaj± i kiedy siê je wykonuje? >>
Zwapnienia - co to jest?
Czym s± zwapnienia? Najogólniej rzecz ujmuj± s± to ziarniste z³ogi, które zbudowane s± z ok³adaj±cych siê soli wapnia w tkance. S± one bardzo dobrze widoczne w RTG - widzimy je jako wysycone ziarna. Zwapnienia mog± pojawiaæ siê m.in. w:
- op³ucnej
- tkance p³ucnej
- ¶cianach tchawicy i oskrzeli
- wêz³ach ch³onnych
- naczyniach krwiono¶nych
Zwapnienia w p³ucach - przyczyny
Okazuje siê, ¿e zwapnieni p³uc nie jest wcale objawem ¿adnej gro¼nej dolegliwo¶ci. Z regu³y to pozosta³o¶æ po przebytej infekcji. Mo¿e to byæ na przyk³ad (jak w przywo³anym przyk³adzie z forum) ospa wietrzna. Inne choroby to m.in. zapalenie p³uc, zapalenie oskrzeli i gru¼lica. W¶ród innych przyczyn wymienia siê tak¿e zawa³ p³uca, sarkoidozê, zaka¿enia paso¿ytnicze i pylice. Czasami zwapnienie w p³ucach mog± utrzymywaæ siê przez wiele lat.
Zwapnienie p³uc - leczenie
Co robiæ w sytuacji, gdy RTG wyka¿e zwapnienie p³uc? Na pewno nie powinni¶my wpadaæ w panikê. To dosyæ powszechna dolegliwo¶æ, która nie powinna wi±zaæ siê z ¿adnymi gro¼nymi konsekwencjami dla zdrowia. Warto jednak na wszelki wypadek w tej kwestii skonsultowaæ siê z lekarzem, który dok³adnie przeanalizuje nasz przypadek i udzieli odpowiednich porad.
Zwapnienia w p³ucach a zw³óknienie p³uc - to nie to samo
Zwapnienia p³uc nie nale¿y myliæ z w³óknieniem p³uc. Ta druga dolegliwo¶æ jest znacznie powa¿niejsza i mo¿e wi±zaæ siê z gro¼nymi dla ¿ycia i zdrowia konsekwencjami.
Samoistne w³óknienie p³uc (znane tak¿e jako idiopatyczne w³óknienie p³uc) dotyczy najczê¶ciej osób powy¿ej 60. roku ¿ycia. Jest to dosyæ rzadkie schorzenie, które niestety trudno jest wyleczyæ. Jego przyczyny nie zosta³y jeszcze rozpoznane.
Pierwsze objawy choroby mog± przypominaæ zapalnie p³uc lub niewydolno¶æ kr±¿enia. Zachorowalno¶æ na to schorzenie wynosi obecnie 6-8 przypadków na 100 tysiêcy osób. G³ówne objawy to m.in. suchy kaszel, refluksowe zapalenie prze³yku, duszno¶ci, spadek masy cia³a, znaczne os³abienie, p³ytki i przyspieszony oddech.
Zwapnienie p³uc - o tym pamiêtaj
Zwapnienia to ziarniste z³ogi, które zbudowane s± z ok³adaj±cych siê soli wapnia w tkance. S± one bardzo dobrze widoczne w RTG - widzimy je jako wysycone ziarna.O czym jeszcze warto pamiêtaæ?
- Zwapnieni p³uc nie jest wcale objawem ¿adnej gro¼nej dolegliwo¶ci. Z regu³y jest to pozosta³o¶æ po przebytej infekcji.
- Czasami takie zwapnienia w p³ucach utrzymuj± siê przez wiele lat.
- Zwapnienia s± bardzo dobrze widoczne na RTG.
- Po jakich infekcjach tworz± siê zwapnienia p³uc? To m.in ospa wietrzna, zapalenie p³uc, zapalenie oskrzeli, gru¼lica, zawa³ p³uca, sarkaidoza, zaka¿enie paso¿ytnicze.
- Zwapnienia p³uc nie nale¿y myliæ z w³óknieniem p³uc. Ta druga dolegliwo¶æ jest znacznie powa¿niejsza.
- Samoistne w³óknienie p³uc (znane tak¿e jako idiopatyczne w³óknienie p³uc) dotyczy najczê¶ciej osób powy¿ej 60. roku ¿ycia. Jest to dosyæ rzadkie schorzenie, które niestety trudno jest wyleczyæ.
- W razie wykrycia zwapnienia p³uc warto skonsultowaæ siê z lekarzem, który dok³adnie przeanalizuje nasz przypadek.
Zobacz tak¿e:
- Samoistne w³óknienie p³uc (idiopatyczne w³óknienie p³uc) - przyczyny, objawy i leczenie
- Jak pracuj± ludzkie p³uca i po co oddychamy?
- Nadci¶nienie p³ucne - jak przebiega i jak siê objawia? Co robi siê w przypadku tej dolegliwo¶ci?
- Myjesz rêce i unikasz kaszl±cych osób? To za ma³o. Okazuje siê, ¿e chorzy na grypê zara¿aj± nawet oddechem
- Rak - jaki wystêpuje najczê¶ciej, ilu z nas na niego umiera, jak mu zapobiegaæ?
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E