Zwapnienie płuc - czy to groźna dolegliwość? Kiedy się pojawia i czy da się ją leczyć?

Zwapnienia płuc to mało znana dolegliwość. Dla wielu osób taka diagnoza może być więc dosyć niepokojąca. Czy w tego typu przypadkach wymagane jest leczenie lekarskie? Co najczęściej przyczynia się do rozwoju zwapnienia płuc? Wyjaśniamy.

Zwapnienie płuc - tajemnicza i nieznana dolegliwość

Zwapnienie płuc to dosyć tajemnicza i mało znana dolegliwość. Często trudno jest nawet znaleźć podstawowe informacje na ten temat. A sama nazwa tej dolegliwości może nasuwać skojarzenia z ciężkimi chorobami. Jednak w tej kwestii warto zachować ostrożność.

Po wpisaniu tego typu hasła do wyszukiwarki możemy znaleźć wiele dyskusji na różnych forach internetowych, w których dotknięci tą dolegliwością pacjenci próbują dowiedzieć się czegoś na ten temat. 

Powód do niepokoju?

- Sylwetka sercowo-naczyniowa prawidłowa. Liczne, drobne zwapnienia w obu płucach, prawdopodobnie po przebytej ospie wietrznej. Miąższ płucny bez zagęszczeń ogniskowych i zapalnych.Czy ktoś się na tym zna i mógłby mnie uspokoić, że to nie jest nic poważnego? Wizytę u lekarza mam we wtorek, boje się.... - pisze na forum gazeta.pl zaniepokojony pacjent.

Czy zwapnieni płuc jest rzeczywiście powodem do niepokoju? Co powinniśmy zrobić w przypadku takiej diagnozy? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Badania obrazowe klatki piersiowej - jak przebiegają i kiedy się je wykonuje? >>

Zwapnienia - co to jest?

Czym są zwapnienia? Najogólniej rzecz ujmują są to ziarniste złogi, które zbudowane są z okładających się soli wapnia w tkance. Są one bardzo dobrze widoczne w RTG - widzimy je jako wysycone ziarna. Zwapnienia mogą pojawiać się m.in. w:

 • opłucnej
 • tkance płucnej
 • ścianach tchawicy i oskrzeli
 • węzłach chłonnych
 • naczyniach krwionośnych

Zwapnienia w płucach - przyczyny

Okazuje się, że zwapnieni płuc nie jest wcale objawem żadnej groźnej dolegliwości. Z reguły to pozostałość po przebytej infekcji. Może to być na przykład (jak w przywołanym przykładzie z forum) ospa wietrzna. Inne choroby to m.in. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli i gruźlica. Wśród innych przyczyn wymienia się także zawał płuca, sarkoidozę, zakażenia pasożytnicze i pylice. Czasami zwapnienie w płucach mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Zwapnienie płuc - leczenie

Co robić w sytuacji, gdy RTG wykaże zwapnienie płuc? Na pewno nie powinniśmy wpadać w panikę. To dosyć powszechna dolegliwość, która nie powinna wiązać się z żadnymi groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Warto jednak na wszelki wypadek w tej kwestii skonsultować się z lekarzem, który dokładnie przeanalizuje nasz przypadek i udzieli odpowiednich porad.

Zwapnienia w płucach a zwłóknienie płuc - to nie to samo

Zwapnienia płuc nie należy mylić z włóknieniem płuc. Ta druga dolegliwość jest znacznie poważniejsza i może wiązać się z groźnymi dla życia i zdrowia konsekwencjami.

Samoistne włóknienie płuc (znane także jako idiopatyczne włóknienie płuc) dotyczy najczęściej osób powyżej 60. roku życia. Jest to dosyć rzadkie schorzenie, które niestety trudno jest wyleczyć. Jego przyczyny nie zostały jeszcze rozpoznane. 

Pierwsze objawy choroby mogą przypominać zapalnie płuc lub niewydolność krążenia. Zachorowalność na to schorzenie wynosi obecnie 6-8 przypadków na 100 tysięcy osób. Główne objawy to m.in. suchy kaszel, refluksowe zapalenie przełyku, duszności, spadek masy ciała, znaczne osłabienie, płytki i przyspieszony oddech. 

Zwapnienie płuc - o tym pamiętaj

Zwapnienia to ziarniste złogi, które zbudowane są z okładających się soli wapnia w tkance. Są one bardzo dobrze widoczne w RTG - widzimy je jako wysycone ziarna.O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Zwapnieni płuc nie jest wcale objawem żadnej groźnej dolegliwości. Z reguły jest to pozostałość po przebytej infekcji.
 • Czasami takie zwapnienia w płucach utrzymują się przez wiele lat.
 • Zwapnienia są bardzo dobrze widoczne na RTG.
 • Po jakich infekcjach tworzą się zwapnienia płuc? To m.in ospa wietrzna, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, gruźlica, zawał płuca, sarkaidoza, zakażenie pasożytnicze.
 • Zwapnienia płuc nie należy mylić z włóknieniem płuc. Ta druga dolegliwość jest znacznie poważniejsza.
 • Samoistne włóknienie płuc (znane także jako idiopatyczne włóknienie płuc) dotyczy najczęściej osób powyżej 60. roku życia. Jest to dosyć rzadkie schorzenie, które niestety trudno jest wyleczyć.
 • W razie wykrycia zwapnienia płuc warto skonsultować się z lekarzem, który dokładnie przeanalizuje nasz przypadek.

Zobacz także:

Więcej o: