Oksykodon to jeden z najsilniejszych leków przeciwbólowych. Zaliczany jest do szerokiej grupy opioidów. Są to leki, które wzbudzają ogromne kontrowersje przede wszystkim ze względu na ich silne działanie uzależniające. Często są one przyjmowane jako narkotyki. Nie bez przyczyny opioidy nazywane są narkotycznymi lekami przeciwbólowymi.
Leki zawierające oksykodon mają nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także uspakajające. Jednak przyjmowanie tego typu substancji może wiązać się z wieloma działaniami niepożądanymi. Wśród nich wymienia się m.in.:
Oksykodon po raz pierwszy został zsyntetyzowany w Niemczech w 1916 roku. Strukturą przypomina strukturę kodeiny. Nawet rdzeń nazwy "oksykodon" pochodzi właśnie od nazwy "kodeina". Istnieje jednak kilka istotnych różnic między nimi - m.in. zredukowanie wiązania podwójnego do pojedynczego pomiędzy węglami 7,8.
Jak przyjmuje się oksykodon i w jakich lekach jest on obecny? Czy do ich wydania potrzebna jest recepta lekarska? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Oksykodon a kodeina. Jaka jest miedzy nimi różnica? Dowiedz się więcej o tym drugim leku >>
Którym pacjentom zazwyczaj przypisuje się leki zawierające ten opioid? Są to z reguły osoby, które cierpią z powodu bardzo ciężkich i długotrwałych bóli. Na czym polega jego działanie? Oksykodon łączy się w organizmie człowieka z opioidowymi receptorami (κ, µ i δ). To z kolei powoduje ich pobudzenie.
Istnieje kilka sposobów przyjmowania oksykododnu:
Które dostępne w Polsce leki zawierają oksykodon? To m.in.
Uwaga! Wszystkie te preparaty wydawane są obecnie na receptę lekarską. Część z nich została objęta refundacją. Przykładowo, cena Reltebonu dzięki temu wynosi 3.20 PLN, a nie jak w pierwotnej wersji z 39.28 PLN. Z kolei Acoordeon kosztuje 16.48 PLN, a jego podstawowa cena wynosi 78.78 PLN.
Wiele leków z tej listy nie zostało jednak objętych refundacją. Ich ceny wahają się w przedziale od 40 PLN do 170 PLN.
Niestety, oksykodon ma silne działanie narkotyzujące i uzależniające. Jest ono zauważalne już nawet w dawkach medycznych. Z tej przyczyny leki zawierające oksykodon wydawane są tylko na receptę.
Działanie oksykodonu przypomina działanie morfiny i heroiny. Na całym świecie wiele osób jest uzależnionych fizycznie i psychicznie od tej substancji. Niestety, walka z tym nałogiem jest bardzo trudna (aczkolwiek nie niemożliwa!).
Warto także wspomnieć, że odnotowano wiele śmiertelnych przypadków po zażyciu oksykodonu. Do tragedii dochodziło najczęściej, gdy dana osobo spożywała w podobnym czasie alkohol lub przyjmowała jakieś środki uspakajające.
Oksykodon to jeden popularnych leków opioidowych. Wykazuje on silne działanie przeciwbólowe i uspakajające. Niestety jego przyjmowanie nie tylko uzależnia, ale także może prowadzić do różnych skutków ubocznych (to m.in. euforia, szybkie zmiany nastroju, zmiany skórne, zawroty głowy, problemy z oddawaniem moczu).
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: