Oksykodon - które leki go zawierają? Czy zawsze jest bezpieczny?

Oksykodon to jeden z popularnych leków opioidowych. Niestety, stosowany jest on także jako narkotyk. Środek ten ma działanie silnie uzależniające i może wywoływać liczne skutki uboczne. W których lekach obecny jest oksykodon? Czy do ich zakupu potrzebna jest obecnie recepta lekarska?

Oksykodon - co to takiego?

Oksykodon to jeden z najsilniejszych leków przeciwbólowych. Zaliczany jest do szerokiej grupy opioidów. Są to leki, które wzbudzają ogromne kontrowersje przede wszystkim ze względu na ich silne działanie uzależniające. Często są one przyjmowane jako narkotyki. Nie bez przyczyny opioidy nazywane są narkotycznymi lekami przeciwbólowymi.

Zobacz wideo Terapia, czyli gdzie szukać pomocy?

Leki zawierające oksykodon mają nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także uspakajające. Jednak przyjmowanie tego typu substancji może wiązać się z wieloma działaniami niepożądanymi. Wśród nich wymienia się m.in.:

 • nudności
 • zapracia
 • zawroty głowy
 • zaparcia
 • zaczerwienieni skóry
 • wysypki
 • szybkie zmiany nastrojów
 • kłopoty z zasypianiem

Oksykodon a kodeina

Oksykodon po raz pierwszy został zsyntetyzowany w Niemczech w 1916 roku. Strukturą przypomina strukturę kodeiny. Nawet rdzeń nazwy "oksykodon" pochodzi właśnie od nazwy "kodeina". Istnieje jednak kilka istotnych różnic między nimi - m.in. zredukowanie wiązania podwójnego do pojedynczego pomiędzy węglami 7,8. 

Jak przyjmuje się oksykodon i w jakich lekach jest on obecny? Czy do ich wydania potrzebna jest recepta lekarska? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Oksykodon a kodeina. Jaka jest miedzy nimi różnica? Dowiedz się więcej o tym drugim leku >>

Oksykodon - wskazania do przyjmowania

Którym pacjentom zazwyczaj przypisuje się leki zawierające ten opioid? Są to z reguły osoby, które cierpią z powodu bardzo ciężkich i długotrwałych bóli. Na czym polega jego działanie? Oksykodon łączy się w organizmie człowieka z opioidowymi receptorami (κ, µ i δ). To z kolei powoduje ich pobudzenie. 

Oksykodon - jak się stosuje preparaty?

Istnieje kilka sposobów przyjmowania oksykododnu:

 1. przyjmowanie doustne (przyswajalność wynosi mniej więcej od 60 do 90 proc.)
 2. doodbytnioczo (przyswajalność także wynosi mniej więcej od 60 do 90 proc.)
 3. Zastrzyki (najszybsze i najmocniejsze działanie)

Leki, które zawierają oksykodon i ich ceny

Które dostępne w Polsce leki zawierają oksykodon? To m.in.

 1. Reltebon
 2. OxyNorm - roztwór do wstrzykiwań
 3. OxyNorm - roztwór doustny
 4. Oxycodone Molteni - roztwór do wstrzykiwań i infuzji
 5. Oxycodone Vitabalans - tabletki powlekane
 6. OxyContin - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
 7. Oxydolor - tabletki o przedłużonym uwalnianiu
 8. Accordeon - tabletki o przedłużonym uwalnianiu

Uwaga! Wszystkie te preparaty wydawane są obecnie na receptę lekarską. Część z nich została objęta refundacją. Przykładowo, cena Reltebonu dzięki temu wynosi 3.20 PLN, a nie jak w pierwotnej wersji z 39.28 PLN. Z kolei Acoordeon kosztuje 16.48 PLN, a jego podstawowa cena wynosi 78.78 PLN.

Wiele leków z tej listy nie zostało jednak objętych refundacją. Ich ceny wahają się w przedziale od 40 PLN do 170 PLN.

Oksykodon - nie tylko lek

Niestety, oksykodon ma silne działanie narkotyzujące i uzależniające. Jest ono zauważalne już nawet w dawkach medycznych. Z tej przyczyny leki zawierające oksykodon wydawane są tylko na receptę.

Działanie oksykodonu przypomina działanie morfiny i heroiny. Na całym świecie wiele osób jest uzależnionych fizycznie i psychicznie od tej substancji. Niestety, walka z tym nałogiem jest bardzo trudna (aczkolwiek nie niemożliwa!).

Warto także wspomnieć, że odnotowano wiele śmiertelnych przypadków po zażyciu oksykodonu. Do tragedii dochodziło najczęściej, gdy dana osobo spożywała w podobnym czasie alkohol lub przyjmowała jakieś środki uspakajające.

Oksykodon - o tym pamiętaj

Oksykodon to jeden popularnych leków opioidowych. Wykazuje on silne działanie przeciwbólowe i uspakajające. Niestety jego przyjmowanie nie tylko uzależnia, ale także może prowadzić do różnych skutków ubocznych (to m.in. euforia, szybkie zmiany nastroju, zmiany skórne, zawroty głowy, problemy z oddawaniem moczu). 

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Tego typu środki są przepisywane zazwyczaj osobom, które skarżą się na silne bóle.
 • Oksykodon łączy się w organizmie człowieka z opioidowymi receptorami (κ, µ i δ). To z kolei powoduje ich pobudzenie.
 • Leki zawierające oksykodon sprzedawane są w Polsce tylko i wyłącznie na receptę.
 • Niektóre z tych środków zostały objęte refundacją, dzięki czemu pacjenci płaca za nie znacznie mniej. Ceny pozostałych leków wahają się w przedziale od 40 do 170 PLN.
 • Na całym świecie jest wiele osób uzależnionych od tej substancji. Ma ona podobne działanie jak heroina i morfina.

Zobacz także:

Więcej o: