W Polsce co roku kilkadziesiąt osób jest rażonych piorunem, umiera kilka. Pierwsza pomoc udzielona ofierze porażenia piorunem zwiększa jej szanse na przeżycie. Pierwszej pomocy udzielić może każdy, jeśli jest w stanie opanować kilka podstawowych czynności.
Problem wielu przypadków niepodjęcia resuscytacji (uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze) przez świadków porażenia piorunem, wynika z niewiedzy o przewodzeniu prądu. Panuje przekonanie, że dotykając osoby trafionej piorunem, zostaniemy porażeni. To fałsz! Prąd elektryczny, który trafia przypadkową ofiarę, przepływa przez nią i ląduje w ziemi.
Porażenie piorunem to nie spalenie
Moment porażenia piorunem to chwila, w której temperatura ciała ludzkiego podwyższa się znacznie. Jest to efekt przepływu prądu elektrycznego o dużym napięciu i natężeniu. Powoduje to niebezpieczne skutki dla osłon mielinowych w mózgu. Ich „stopienie” zagraża pamięci, wywołuje bóle głowy i problemy z koncentracją.
Inne dolegliwości osób porażonych piorunem to trudności z poruszaniem się spowodowane uszkodzonymi mięśniami kończyn, przez które przeszedł ładunek elektryczny. To są objawy występujące w dłuższym czasie po porażeniu. Tuż po porażeniu człowiek może przejawiać różne symptomy, od chwilowego ogłuszenia i zaćmienia po utratę przytomności, a nawet zatrzymanie akcji serca.
Porażenie piorunem - pierwsza pomoc
Jeśli jesteś świadkiem porażenia piorunem, twój czynny udział w resuscytacji (uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze) może uratować komuś życie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o udzieleniu pierwszej pomocy, upewnij się, że sam jesteś bezpieczny i wezwij pomoc.
W pierwszej kolejności sprawdź czy ofiara porażenia piorunem jest przytomna, czy oddycha i czy jest wyczuwalny puls. Jeśli tętna brakuje, rozpocznij masaż serca. Zastosuj metodę sztucznego oddychania (usta-usta) jeśli poszkodowany nie oddycha. Kontynuuj udzielanie pierwszej pomocy do momentu odzyskania przez osobę reanimowaną oddechu i pulsu. Nie odstępuj poszkodowanej osoby, zapewnij jej poczucie bezpieczeństwa poprzez dotyk i rozmowę gdy odzyska przytomność.
Porażenie piorunem - najbardziej grozi nam w górach i na wodzie.
Najprostszą metodą ocenienia czy znajdujemy się w obszarze burzowym jest obserwacja błyskawic i policzenie upływu sekund pomiędzy nimi a odgłosem grzmotu. Jeśli czas jest krótszy niż 30 sekund to znaczy, że burza jest blisko i jesteśmy w niebezpieczeństwie.
Pogoda w Polsce jest bardzo zmienna zwłaszcza w późną wiosną i latem, burza może nas zaskoczyć nawet w pogodny dzień. Trudne do przewidzenia wyładowania atmosferyczne są rejestrowane przez meteorologów, jednak nie spodziewajmy się długookresowych prognoz. Trzeba być czujnym i obserwować zjawiska przyrodnicze wokół nas.
Jak wygląda człowiek po rażeniu piorunem? Na skórze pojawia się niezwykły wzór >>
Figury Lichtenberga Fot. HumanNutrStudent | Reddit