Porażenie piorunem - pierwsza pomoc. Uratujesz życie wykonując kilka czynności

Porażenie piorunem zabija jedną na dziesięć osób. Nieprawdą jest, że dotykając osoby trafionej piorunem, zostaniemy porażeni. Szybka reakcja może jej uratować życie. Jak powinniśmy udzielić pierwszej pomocy?

W Polsce co roku kilkadziesiąt osób jest rażonych piorunem, umiera kilka. Pierwsza pomoc udzielona ofierze porażenia piorunem zwiększa jej szanse na przeżycie. Pierwszej pomocy udzielić może każdy, jeśli jest w stanie opanować kilka podstawowych czynności.

Problem wielu przypadków niepodjęcia resuscytacji (uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze) przez świadków porażenia piorunem, wynika z niewiedzy o przewodzeniu prądu. Panuje przekonanie, że dotykając osoby trafionej piorunem, zostaniemy porażeni. To fałsz! Prąd elektryczny, który trafia przypadkową ofiarę, przepływa przez nią i ląduje w ziemi. 

Porażenie piorunem to nie spalenie

Moment porażenia piorunem to chwila, w której temperatura ciała ludzkiego podwyższa się znacznie. Jest to efekt przepływu prądu elektrycznego o dużym napięciu i natężeniu. Powoduje to niebezpieczne skutki dla osłon mielinowych w mózgu. Ich „stopienie” zagraża pamięci, wywołuje bóle głowy i problemy z koncentracją.

Inne dolegliwości osób porażonych piorunem to trudności z poruszaniem się spowodowane uszkodzonymi mięśniami kończyn, przez które przeszedł ładunek elektryczny. To są objawy występujące w dłuższym czasie po porażeniu. Tuż po porażeniu człowiek może przejawiać różne symptomy, od chwilowego ogłuszenia i zaćmienia po utratę przytomności, a nawet zatrzymanie akcji serca.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Porażenie piorunem - pierwsza pomoc

Jeśli jesteś świadkiem porażenia piorunem, twój czynny udział w resuscytacji (uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze) może uratować komuś życie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o udzieleniu pierwszej pomocy, upewnij się, że sam jesteś bezpieczny i wezwij pomoc.

W pierwszej kolejności sprawdź czy ofiara porażenia piorunem jest przytomna, czy oddycha i czy jest wyczuwalny puls. Jeśli tętna brakuje, rozpocznij masaż serca. Zastosuj metodę sztucznego oddychania (usta-usta) jeśli poszkodowany nie oddycha. Kontynuuj udzielanie pierwszej pomocy do momentu odzyskania przez osobę reanimowaną oddechu i pulsu. Nie odstępuj poszkodowanej osoby, zapewnij jej poczucie bezpieczeństwa poprzez dotyk i rozmowę gdy odzyska przytomność.

Porażenia piorunem - jak się chronić?

Porażenie piorunem - najbardziej grozi nam w górach i na wodzie.

Najprostszą metodą ocenienia czy znajdujemy się w obszarze burzowym jest obserwacja błyskawic i policzenie upływu sekund pomiędzy nimi a odgłosem grzmotu. Jeśli czas jest krótszy niż 30 sekund to znaczy, że burza jest blisko i jesteśmy w niebezpieczeństwie.

Pogoda w Polsce jest bardzo zmienna zwłaszcza w późną wiosną i latem, burza może nas zaskoczyć nawet w pogodny dzień. Trudne do przewidzenia wyładowania atmosferyczne są rejestrowane przez meteorologów, jednak nie spodziewajmy się długookresowych prognoz. Trzeba być czujnym i obserwować zjawiska przyrodnicze wokół nas.

Jak wygląda człowiek po rażeniu piorunem? Na skórze pojawia się niezwykły wzór >>

Figury LichtenbergaFigury Lichtenberga Fot. HumanNutrStudent | Reddit

Więcej o: