Kamienie migdałkowe to dosyć nieprzyjemna dolegliwość, która niestety jest trudna do zwalczenia. Kamienie te zbierają się w zagłębieniach migdałków. Mogą mieć różne barwy - niektóre są kremowe, inne zielonkawe lub żółte. Szacuje się, że problem ten pojawia się u około 10 proc. populacji. Co ciekawe, dolegliwość ta często bywa mylona z anginą. Inna nazwa tej dolegliwości, z którą możemy się spotkać, to czopy retencyjne.
Kamienie migdłakowe są z reguły bardzo małe i praktycznie niewyczuwalne. Mogą jednak przybierać także większe rozmiary - czasami osiągają nawet kilka centymetrów. W takich przypadkach mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych, które objawiają się bólem i powiększonymi migdałkami.
Z czego składają się kamienie migdałowe? To m.in. komórki złuszczonego nabłonka, resztki pokarmu, martwe krwinki białe, drobnoustroje i kryształy cholestyny.
Mimo że kamienie często są małe i niewyczuwalne, wiele osób decyduje się jednak na walkę z tym problemem. To dlatego, że przyczyniają się one do brzydkiego zapachu z buzi, który dla większości z nas jest trudny do zaakceptowania. Przyczyną jest obecność w kamieniach lotnych związków siarki. Osoby, które pozbyły się problemu wyznają, że zapach z ich buzi był przez tę dolegliwość wręcz cuchnący.
Jakie są najczęstsze przyczyny tej dolegliwości i jak się ją leczy? Czy kamienie migdałkowe mogą być usunięte na stałe? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Jak rozpoznać, że dotyczy nas ten problem? Oprócz nieprzyjemnego zapachu z ust pojawia się także kilka innych sygnałów. Oto kilka częstych objawów tej dolegliwości:
Co przyczynia się rozwoju kamieni migdałkowych? Oto kilka najczęstszych winowajców:
Kamienie migdałkowe mogą być także skutkiem zapalenia migdałków. Istnieje jednak kilka zasad higieny, które mogą uchronić nas przed tym problemem. O czym więc warto pamiętać?
Jak prawidłowo dbać o zęby? Kilka podpowiedzi, jak wybrać najlepszą szczoteczkę >>
Jedną z największych przeszkód w trakcie leczenia kamieni migdałkowych jest to, że lubią one wracać. Zwykle pojawiają się ponownie mniej więcej 20 dni po usunięciu. Jedynym skutecznym sposobem na całkowite pozbycie się problemu jest usunięcie migdałków.
Najpowszechniejsze fakty i mity na temat higieny jamy ustnej. Też w nie wierzysz? >>
Niektórzy próbują usunąć kamienie migdałowe za pomocą różnych domowych metod (np. za pomocą małej łyżeczki). Nie jest to jednak zabieg łatwy ani przyjemny. Poza tym nie gwarantuje, że problem zniknie na zawsze.
Z kolei inni stawiają na lasery medyczne. Dzięki taki zabiegom można usunąć brzegi krypty wokół tworzącego się kamienia migdałkowego. Nazwa tego zabiegu to ablacja laserowa.
Kamienie migdałkowe są często małe i niewyczuwalne. Mimo to mogą bardzo utrudniać życie. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: