Azotyny w moczu - co oznacza taki wynik badania? Czy to powód do niepokoju?

Azotyny w moczu? Taki wynik jest sygnałem do tego, by skonsultować się z lekarzem. Co jest przyczyną tego problemu i jak przebiega leczenie? Co oznaczają azotyny w moczu u kobiety w ciąży, a co u dziecka? Wyjaśniamy.

Azotyny w moczu - powód do niepokoju?

Co oznaczają azotyny w moczu? Ich obecność może być sygnałem świadczącym o infekcji układu moczowego. Dochodzi do tego na skutek zakażenia dróg moczowych pałeczką kałowa (Escherichia coli). Bakteria ta jest zazwyczaj wykrywana za pomocą testu paskowego. Inne objawy rozwijającej się infekcji układu moczowego to m.in. pieczenie, ból i szczypanie w trakcie oddawania moczu. Szacuje się, że dolegliwość ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. 

Uwaga! Wynik dodatni testu ten nie powinien wywoływać w nas paniki. Azotyny obecne w moczu świadczą prawdopodobnie o stanie zapalnym. Nie musi tak jednak być. Wynik ten jest jedynie punktem wyjścia do dalszej diagnozy lekarskiej. Musimy także pamiętać, że nie jest to dolegliwość bardzo groźna dla życia i zdrowia. W niektórych przypadkach wymaga jednak leczenia antybiotykami. W skrajnych przypadkach nieleczenie infekcji kończy się groźnymi powikłaniami.

Co przyczynia się do rozwoju tej dolegliwości? W jakich przypadkach należy rozpocząć leczenie antybiotykami? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Leukocyty w moczu - o czym może świadczy ich obecność? Co należy robić? >>

Azotyny w moczu w ciąży i u dzieci - co to oznacza?

Azotyny w moczu to dosyć częsty problem kobiet w ciąży. Taki wynik badań jest dla nich często bardzo niepokojący, o czym świadczą liczne dyskusje na ten temat na różnych forach internetowych. 

Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na zakażenia dróg moczowych. To m.in. dlatego, że w ich moczu obecna jest glukoza. W razie wyniku dodatniego szybko należy zwrócić się do lekarza, by rozpocząć proces leczenia antybiotykami.

Kobietom zazwyczaj radzi się, by powtórzyły badanie. To dlatego, że dosyć często dochodzi w trakcie nich do różnych pomyłek. - Powtórz badanie. U nas kiedyś wyszły ketony, a na drugim badaniu już nie. Różnie bywa z tymi badaniami moczu. Mojej siostrzenicy wyszły kiedyś też azotyny, i okazało się że tez źle pobrana próbka - radzi jedna z kobiet biorących udział w dyskusji na forum eDziecka.

Gąbka do naczyń kryje tyle bakterii co próbka kału. "Tego nigdy nie powinno być w kuchni" >>

Azotyny w moczu - poznaj przyczyny

Okazuje się, że azotyny w moczu mają związek z tym, co jemy. - Dziecko mojej koleżanki także miało azotyny w moczu (bądź azotany, już nie pamiętam tego dokładnie), ale ono chyba było dużo młodsze od Twojego. Powodem była marchewka z bazaru pełna sztucznych nawozów - pisze jedna z uczestniczek dyskusji na forum eDziecka.

Jakie bakterie przyczyniają się do tego problemu? To głównie Escherichia coli. Pozostał to m.in.:

 • Pseudomonas
 • Enterobacter
 • Citrobacter
 • Klebsiella

Azotyny w moczu - leczenie dolegliwości

W przypadkach, gdy azotyny w moczu pojawiają się wraz z innym objawami, które wskazują na infekcję, wymagane jest leczenie antybiotykami. Warto jednak pamiętać, że kobiety w ciąży i chorzy na cukrzycę, są poddawani takiemu leczeniu, nawet jeśli infekcji nie towarzyszą żadne symptomy.

Azotyny w moczu - o tym pamiętaj

Obecność azotyn w moczu może być sygnałem świadczącym o infekcji układu moczowego. Dochodzi do tego na skutek zakażenia dróg moczowych pałeczką kałową (Escherichia coli). O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Azotyny w moczu są zazwyczaj wykrywane za pomocą testu paskowego.
 • Szacuje się, że dolegliwość ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
 • Azotyny w moczu mają często związek z tym, co jemy.
 • Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na zakażenia dróg moczowych. To m.in. dlatego, że w ich moczu obecna jest glukoza.
 • Ciężarne w razie wyniku dodatniego szybko powinny skontaktować się z lekarzem, by rozpocząć proces leczenia antybiotykami
 • W przypadkach, gdy azotyny w moczu pojawiają się wraz z innym objawami, które wskazują na infekcję, wymagane jest leczenie antybiotykami.
 • Inne objawy rozwijającej się infekcji układu moczowego to m.in. pieczenie, ból i szczypanie w trakcie oddawania moczu.
 • Musimy także pamiętać, że nie jest to dolegliwość bardzo groźna dla życia i zdrowia.

Zobacz także:

Czy da się przesadzić z myciem rąk? [NaZdrowie]

Więcej o: