Komentarze (311)
9 i 11-latek poddani eutanazji w Belgii. Zadecydowali o tym sami, rodzice się zgodzili. "Krok za daleko"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • akumulator1

  Oceniono 24 razy 20

  Człowiek ma przyrodzone prawo żyć i umrzeć jak sobie tego życzy.

 • haritka

  Oceniono 23 razy 17

  popieram eutanazję całym sercem, gdy będę chora śmiertelnie chciałabym mieć do niej prawo. Notoryczny ból przez 24/7 to ma być życie?

 • uo.rety

  Oceniono 14 razy 14

  TAK, uważam, że nieuleczalnie chorzy i cierpiący ludzie powinni mieć możliwość zakończenia swojego życia zgodnie z własną wolą?
  NIKT nie jest w stanie ocenić poziomu cierpienia na jakie chory jest skazany! NIKT nie ma prawa skazywać chorego na sztuczne przedłużanie tego cierpienia!

 • gasss12

  Oceniono 18 razy 14

  Typowo katolskie podejscie, cierpienie uszlachetnia, oczywiscie cudze!Swieta Terenia, co to ja tak jotpedrugi wychwalal, w imie tej tezy odmawiala w swoich umieralniach podawania chorym srodkow przeciwbolowych!Ba, wpadla nawet na pomysl, ze jak nie bedzie wind to pracujace tam pielegniarki tez sie uszlacgetnia a przy okazji do Watykanu wiecej kasy wysle!Oczywiscie jak sama zachorowala to nie pogardzila morfina w szwajskiej klinice!Tak katole wasza swieta to byla sadystka jarajaca sie cierpieniem innych i zlodziejka ktora znaczna czesc kasy od darczyncow zamiast wydawac na chorych przesylala dewiantom watykanskim!

 • six_a

  Oceniono 15 razy 13

  w polsce, czyli gdzieś tak sto lat za murzynami, trzeba się powiesić albo rozplaskać pod pociągiem, wtedy załamywanie rąk, że o jezu, jak tak można.

 • opt

  Oceniono 13 razy 13

  Pytanie zdrowych nie ma sensu. Zostawmy decyzję cierpiącym, jeżeli nie możemy im pomóc w cierpieniu

 • kebabexpress

  Oceniono 17 razy 13

  Jestem absolutnie za. Widziałem nie raz cierpienie i wołanie o szybką śmierć. Sam jeśli znajdę się w podobnej sytuacji napewo nie będę pytał o zdanie, bo znam metody na "zaśnięcie"

 • fred_die

  Oceniono 19 razy 13

  I gitara, wolna wola istnieje czy nie katole? I proszę nie pie...ć o grzechu piekle itp pierdołach.

 • Renata Kubiak

  Oceniono 12 razy 12

  Popieram sama jestem nieuleczalnie chora .
  Na razie jeszcze walczę (jest ciężko ) ale dobrze by było jak już nie dam rady mieć alternatywę i odejść z godnością człowieka który rozumie a nie kończyć latami przykuta do łóżka

 • evergreen111

  Oceniono 12 razy 12

  Może niech cierpią, bo cierpienie uszlachetnia? G... prawda! Moja mama bardzo cierpiała przez kilka ostatnich miesięcy życia i wiem jedno: CIERPIENIE UMIERAJĄCEGO JEST CZYMŚ STRASZNYM I DLA CHOREGO I DLA JEGO BLISKICH! Tylko sadysta może mówić: niech cierpi, bo tak mi mówi MOJA religia!

 • hanusinamama

  Oceniono 16 razy 12

  Rozumiem ze lespi rodzice zmuszajacy do cierpienia swoje dziecko? W imie czego? Własnej miłości? Czy moze religijnych przekonań. I tak mam dzieci, kcoham je najbardziej na swiecie, ich choroba czy cos gorszego (nawet pisa o tym nie umiem) to najgorsza rzecz jaka moze sie przytrafić...owiedzcie w imie czego smiertelnie chore cierpiące dziecko ma cierpiec jezeli samo wybrało smierc?

 • thrilled_claire

  Oceniono 11 razy 11

  Eutanazja nieuleczalnie chorego, cierpiącego psa czy kota to akt humanizmu i altruizmu. (Chyba każdy potępi utrzymywanie takiego zwierzęcia przy życiu tylko dlatego, że właściciel "nie ma serca" go uśpić?) Dlaczego to, co należy się zwierzęciu nie należy się człowiekowi???

 • gagatka70

  Oceniono 13 razy 11

  Życie wyłącznie po to, aby cierpieć bez szans na poprawę to kompletny bezsens. Kogoś dziwi, że dziecko woli zasnąć niż znosić nieustanny ból albo się dusić? To mnie dziwi taki ktoś.
  Współczuję rodzicom tych dzieci- patrzeć na cierpienie , a potem uczestniczyć w takiej decyzji... Koszmar.

 • Edmund Szymanski

  Oceniono 13 razy 11

  mam 83 - jestem za eutanazją na życzenie w przypadku popadnięcia w nieuleczalną chorobę powodującą cierpienia oraz w przypadku bardzo niedołężnej starości . Co do 9 i 11 ; skoro rodzice wyrazili zgodę , nie mam nic do powiedzenia .

 • dziuraweportki

  Oceniono 11 razy 11

  Podana szczątkowa informacja o tych przypadkach dogłębnie porusza, ale i tak jestem za tym, by każdy mógł z godnością odejść z tego padołu łez. Natomiast straszną to jest fizyczna niemoc zakończenia własnego cierpienia, nie mówiąc o tym, by zrobić to w godny sposób. Nie każdy chce zostawiać po sobie krwawe widowisko dla gawiedzi pod blokiem, śmierdzący, opuchnięty prezent dla sąsiadów zawieszony na klamce, czy swoje porozrywane szczątki na przejeździe kolejowym.

 • polsilver100

  Oceniono 27 razy 11

  Ponoć cierpienie ubogaca,powiedział cep z torbą cukrową na pustaku

 • jedyny_times

  Oceniono 12 razy 10

  Nie wolno w żaden sposób potępiać tych osób, które decydują się na taki krok, bo cierpienie, które ich czasem spotyka, jest z pewnością niewyobrażalne dla osób, które siedzą przed komputerem i klepią to, co popadnie, bezmyślnie. Jestem przekonany, że gdyby te cierpiące osoby, były poddane odpowiedniej opiece paliatywnej, z udziałem psychologów to ich decyzja w wielu przypadkach byłaby inna. Najprościej jest zrobić zastrzyk. Co do Polski, czekanie na specjalistów miesiącami, nierefundowanie leków w rzadkich i trudnych przypadkach, przepracowani lekarze, brak pielęgniarek, złe finansowanie służby zdrowia. To nie jest eutanazja? Jest. A na 500 zł dla każdego jest, na port lotniczy jest, na mierzeje wiślaną jest. Brak należytej opieki zdrowotnej, to jest, państwo z pisu, właśnie eutanazja. Dlaczego różnego rodzaju fundacje muszą zbierać kasę na ciężko chore dzieci? Państwo jest od czego?

 • lepiregenre

  Oceniono 12 razy 10

  W Polsce, czyli w kraju o bardzo mocnych korzeniach, tradycji i obyczajach katolickich, takie podejście do śmierci jest niedopuszczalne. Tutaj spotkanie ze śmiercią musi odbywać się zawsze w wielkim cierpieniu, ponieważ chory zgodnie z założeniami religii musi cierpieć, zwijać się z bólu bo tak chce pleban, kościół i jego religia. A prawda jest taka, że każda religia zawsze tylko ogłupiała ludzi. Tylko wczorajszy pogrzeb Kory dokładnie pokazał, że obecność tzw. duchownego na pogrzebie jest zbędna. Każdy myślący człowiek nie pozwoli sobie aby na pogrzebie jego bliskiego celebrował jakiś pospolity łajdak ubrany w czarną togę. Narodziny i śmierć to nie religia, bo tylko zwykłe biologiczne fakty. To na pewno tez nie okazja do zarabiania pieniędzy przez jakiegoś klechę. Reasumując, eutanazja na razie nie jest w zasięgu intelektualnym ludzi nad Wisłą.

 • j.kayman

  Oceniono 10 razy 10

  Najważniejsze aby zdychać długo w imieniu boga i regularnie płacić kościołowi.
  Wszelakie przejawy wolności są zakazane w imię katolskich zabobonów.
  Zdychajcie katole w męczarniach a będzie uzdrowiona dusza wasza :)

 • andcal

  Oceniono 10 razy 10

  Moje (wyłącznie!!!) życie - moja decyzja o jego zakończeniu; dyskuja powinna dotyczyć wyłącznie bezbolesności rozstania się z doczesnością, A piszę o tym, co mnie dotyczy, wiem więc - mniej więcej -o czym piszę.

 • nie_mam_pomysu_na_login

  Oceniono 10 razy 10

  To były dzieci chore m.in na mukowiscydozę i rdzeniowy zanik mięśni. Obie choroby w 100% nieuleczalne i śmiertelne. Dziecko chore na mukowiscydozę umarłoby dusząc się własną wydzieliną z dróg oddechowych, dziecko chore na rdzeniowy zanik mięśni udusiłoby się z powodu zaniku mięśni oddechowych. Ręka w górę, kto chciałby umrzeć w tak przyjemny sposób. Mając to w perspektywie, wolałabym po prostu spokojnie zasnąć w obecności mojej rodziny. A ktoś tu mądry pod spodem o nicku "tomasz.rze" kwestionuje, czy dziecko ma świadomość konsekwencji swojej decyzji.

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 10

  Ludzie maja prawo do decyzji i żadne klechy, prawackie oszołomy nie maja prawa mówić im ci naja robić.

 • franclajn

  Oceniono 10 razy 10

  Osoby cierpiące po konsultacji z lekarzami powinny mieć prawo do godnego, szybkiego i bezbolesnego zakończenia swego życia.

 • dr_bloger

  Oceniono 9 razy 9

  Trudna sprawa. Ale chylę czoła przed dojrzałością dziecka, które poprosiło o śmierć. Gdyby to była moja córka i nie byłoby dla niej nadziei, uznałbym jej decyzję.

 • Peter Werner

  Oceniono 9 razy 9

  A ja bym byl za tym zeby eutanazja byla legalna w polsce juz jest stosowana pzez nfz czekanie 4-6 m/c. Na diagnostyke lub brak funduszy na terapie poza granica kraju i szukanie funduszy w fundacjach lub u osub prywatnych jak mial bym cierpiec pzykuty do łuzka wolal bym smierc

 • nienoto

  Oceniono 9 razy 9

  "...czy są psychicznie gotowe na jej konsekwencje..." to mnie rozwaliło...
  a na jakie psychiczne konsekwencje może być narażony martwy? :)

 • Adam Kruchy

  Oceniono 9 razy 9

  Straszne sprawa, straszna decyzja, ale... tym co tak zabraniają polecam tydzień na oddziale onkologicznym, gdzie wiją się w bólu dzieci. Ale najgorsze było "wujku, a umieranie musi tak boleć".

 • masmar

  Oceniono 9 razy 9

  Mieli do tego prawo choć serce mówi co innego. Nieuleczalnie chorzy godnie odeszli. Może są tacy, którzy potrafią znieść ból ale nie chciałabym patrzeć na mękę swego dziecka

 • tijeras66

  Oceniono 13 razy 9

  "Oponenci przekonują z kolei, że są zbyt młode, by były w stanie w pełni świadomie podjąć decyzję o własnej śmierci." - zatem niech konają z bólu nim osiągną 18 lat. Dobre.

  "Nie brakuje też pediatrów, którzy twierdzą, że współczesna medycyna dysponuje rozwiązaniami, które są w stanie "dokładnie kontrolować ból czy niepokój" związany z nadchodzącą śmiercią." - pewnie, najlepiej miesiącami odchodzi w tamte światy jako warzywo, bo takie to by musiały być środki znieczulające. A wszystko po to, że sukienkowy był szczęśliwy.

 • pinkink3

  Oceniono 9 razy 9

  Piszac o stanach w USA, w ktorych "assisted suicide" bo tak sie to w USA nazywa, jest prawnie usankcjonowane, zapomnieliscie wspomniec o Kalifornii, Colorado, Distrct of Columbia i Hawajach (zatwierdzone ale bedzie obowiazywac od 2019).

  Natomiast w Nowym Meksyku, wbrew temu co piszecie, eutanazja jest niedozwolona.
  Zle przygotowany material.

 • nukula4

  Oceniono 39 razy 9

  Ach ci Belgowie. Powinni brać przykład z Polaków, wydać 5 milionów na krótkotrwale leczenie, ale ważne ze forsę dostaną lekarze w USA, ważne ze księża dostaną kolejną owieczkę do strzyżenia. Ramen

 • zelenyles

  Oceniono 8 razy 8

  myślę że trzeba uszanować decyzję ludzi nieuleczalnie chorych i przeżywających niewyobrażalne cierpienia o własnej śmierci !

 • Oceniono 8 razy 8

  Za to zabijanie dzieci przez Arabię Saudyjską w Jemenie, przy pomocy rakiet USA jest jak najbardziej normalne? To a pro pos dzisiejszych tylko wiadomości. Życie człowieka należy tylko i wyłącznie do niego a nie do żadnych "przedstawicieli" nieistniejących bogów. I do tego trzeba zacząć dyskusję, od odcięcia religii od rzeczywistości. Magia bowiem nie ma tu nic do rzeczy. Eutanazja to nic innego, jak uszanowanie woli człowieka co do jego własnego życia. Ale według religii, człowiek należy do zmyślonego boga i to dopiero jest szaleństwo. O tym może pogadajmy, o największym oszustwie w dziejach?

 • hefajstos1

  Oceniono 8 razy 8

  Dlaczego życie w nieludzkim cierpieniu psychicznym i fizycznym ma być podtrzymywane wbrew woli żyjącego?
  Katolicyzm zaburza niektórym Polakom rzetelne i obiektywne spojrzenie na sprawę eutanazji.

 • komuno

  Oceniono 8 razy 8

  Przeciwstawienie rodziców zadających cierpienie i rodziców chcących uchronić przed cierpieniem też rzuca trochę inne światło na eutanazję.

 • jonia2012

  Oceniono 8 razy 8

  Nie oszukujmy sie...samo zycie na Ziemi patrzac obiektywnie jest pokuta za nie wiadomo co, trzeba przez cale zycie dazyc do smierci majac tego swiadomosc....Tak bardzo bronimy swojego zycia bo zaszczepiono nam taki a nie inny instynk, bez ktorego caly te projekt "zycia na Ziemi"upadlby z kretesem...,bo wtedy nawet zwierzetom nie zalezaloby na przezyciu....smieszy mnie teoria Darwina, jest tak nonsensowna ze az chce sie smiac a ludziom wmowiono ze to prawda...niesamowite....cierpienie nie powinno istniec bez roznicy czy cierpi staruszek czy dziecko....cierpienie to ucielesnienie Piekla, ktorego Katolicy tak sie obawiaja...

 • Natalia WK

  Oceniono 9 razy 7

  Nikt nie ma prawa komentować ani udzielać się jeśli w życiu nie bolało go nic tak bardzo,ze jedyne czego pragnął to właśnie smierć.A jeśli meczy się dziecko to lepiej patrzeć na jego ból czy pomoc mu go zwalczyć nawet w takiej formie?!dla mnie szczytem brutalności jest właśnie pseudo ratowanie życia za wszelka cenę,przedłużanie agonii,pytam tylko w imię czego?!w imię Boga?ludzie dalej wierzycie,ze na chmurkach żyją aniołki?to po lasach hasają równie dobrze różowe jednorożce.Ani jednego ani drugiego nie doswiadczylismy

 • lorna.doone

  Oceniono 9 razy 7

  Dramat, jako mama dzieci w podobnym wieku oraz posiadaczka guza mózgu nie wyobrażam sobie jak przez takie piekło może przechodzić 9-cio czy 11-latek. Co to za świat, gdzie takie dzieciaczki muszą podejmować takie decyzje. Smutek, wściekłość, żal i łzy :(

 • 3jw60

  Oceniono 11 razy 7

  Biskupi coś mają do powiedzenia? !!! A pokajali się za zbrodnie, których dokonywali na masową skalę? To więzić, torturować i palić inaczej myślących można było? A Dominikanie co wyprawiali, najpierw potrafili kasę wyrwać, potem rodzinę wymordować a młódkę do własnej uciechy więzić a potem też zamordować.

 • rikol

  Oceniono 13 razy 7

  Dzieci cierpiały a eutanazja skróciła ich cierpienie. Dobrze się stało. Nikt nie ma prawa skazywać dzieci na cierpienie.

 • leon51lw

  Oceniono 6 razy 6

  W gruncie rzeczy czym różni się eutanazja od praktykowanego w Polsce podawania morfiny w ostatnich dniach życia pacjenta onkologicznego ? Po morfinie z pacjentem nie ma kontaktu, zwiększające się dawki często powtarzają się aż do momentu jego odejścia.

 • pollako

  Oceniono 10 razy 6

  Są prawdziwe normalne kraje w których żyją prawdziwi wolni ludzie.
  W Polsce świry od obrony życia i czarni spod znaku krzyża darli by ryja że to nie po ludzku skracać cierpienia poprzez śmierć.
  W Polsce nasz rodzić i tak państwo i kościół jest wścielam ciemnego ludu .

 • zebrzec

  Oceniono 12 razy 6

  przeciw moze byc tylk oktos kto nie ma w rodzinie tego typu przypadku... może sobie perdolic ksiezulo z ambony tłukom pisowskim... kasy koscolek nie da na opieke nad takimi dziecmi... jaeba.ny kler

 • shtalman

  Oceniono 8 razy 6

  W wolsce jest "śmierć na życzenie" jest wsiąść do samochodu i pojeździć trochę, szybciej jest będąc motocyklistą, można iść się wykąpać na bani nie umiejąc pływać, można spróbować przejść na pasach licząc że kierowca zauważy i stanie, można też się dostać do wolskiej państwowej opieki zdrowia, no chyba że się jest ludzkim Panem a wtedy dyrektor szpitala sam się pofatyguje do pacjenta

 • tenotkay

  Oceniono 14 razy 6

  Cierpienie bo panbucek tak chce.Panbucek wszsechmocny mial taki humor.To ten co walil 14 letnia dziewice by sie odrodzic.I wam wybaczyc grzechy ktorych nie wybaczyl.Te scierwa opanowaly mozgi juz niemowlakom.Ma sie meczyc na chwale jakiegos bozka.

 • darektal

  Oceniono 5 razy 5

  Sposób w jaki lekarze polscy leczą ludzi można określić jako "eutanazja systemowa", nikt nie mówi o tym otwarcie ale system leczenia nie nic wspólnego z troska o wyleczenie pacjenta, jeśli się uda to tylko dzięki choremu bo przetrzyma pobyt w szpitalu gdzie jest całkowity brak współczucia. Inaczej jest w przypadku d, ie i, tu lekarze maja empatiie, dzięki za to bo wiem jak wiele to was, lekarzy, kosztuje. Na koniec, myślę, że chore nieuleczalnie dziecko jest bardziej dojrzałe niż ja, facet 57 lat...

 • jotemka0602

  Oceniono 5 razy 5

  Jestem za.

 • komuno

  Oceniono 9 razy 5

  Przeraża mnie, że to dzieci "zadecydowały". Chce mi się wyć. Ale z drugiej strony... Niedawno była wiadomość, że ojciec udusił córkę 19-letnią, która rok chorowała na guza mózgu, nie chodziła i miała trudności z mówieniem... Wcześniej ojciec się nad nią znęcał. Ta dziewczynka cierpiała podwójnie. W tym kontekście sytuacja z Belgii przedstawia się znośniej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX