Lek, który jednocześnie obniża nadciśnienie i zły cholesterol

Naukowcy z UŚ stworzyli lek na nadciśnienie, który działa szybciej i skuteczniej oraz jest bezpieczniejszy dla organizmu pacjenta niż dotychczasowe substancje.

Zespół specjalistów Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych opracował lek, który zawiera dwie kluczowe substancje w leczeniu chorób układu krążenia. Jest to szansa dla pacjentów na skuteczniejszą i wygodniejszą farmakoterapię. Do tej pory pacjenci musieli zażywać dwie osobne tabletki, jedną obniżającą ciśnienie tętnicze i drugą z substancją obniżającą poziom „złego” cholesterolu. Te dwa schorzenia często występują jednocześnie i nieleczone są najczęściej występującą przyczyną zgonów na świecie.

Nowatorski lek łączy ezetimib i indapamid, które w osobnych kapsułkach stanowiły słabo przyswajalne substancje ze względu na swoją krystaliczną formę. Naukowcy łącząc dwa leki w jednej kapsułce nie tylko ułatwili pacjentom przyjmowanie leku ale również poprawili efektywność działania leku.

Nadciśnienie tętnicze zagrożeniem życia w każdym wieku

Nadciśnienie jest wzrastającym problemem zdrowotnym wieku dorosłego i coraz częściej dotyczy osób młodych. Choroba ta polega na stałym lub okresowym występowaniu wysokich wartości ciśnienia tętniczego krwi. Rozpoznanie przez lekarza nadciśnienia tętniczego polega na wykonaniu co najmniej dwóch pomiarów (z dwóch różnych wizyt pacjenta).

Jednoznaczna przyczyna nadciśnienia tętniczego jest trudna do ustalenia. W większości przypadków lekarz zleca badania wykluczające wtórne przyczyny nadciśnienia takie jak np. choroby nerek lub zaburzenia hormonalne. Niewątpliwie wpływ na nadciśnienie tętnicze ma sposób życia pacjenta i jego masa ciała. Schorzenie to dotyka najczęściej osób z nadwagą i których styl życia określany jest jako niezdrowy, czyli np. nie uprawiają sportu, stosują używki, żywią się jedzeniem o dużej zawartości soli, nie potrafią radzić sobie ze stresem.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Trzymaj na wodzy „zły” cholesterol

U pacjentów z tymi nawykami równolegle z nadciśnieniem wykrywany jest tzw. „zły” cholesterol. To potoczne określenie charakteryzujące cholesterol LDL, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości. Zadaniem tych lipoprotein jest transport cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Jego zbyt wysoki poziom skutkuje odkładaniem się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Grozi to miażdżycą i w konsekwencji zawałem serca.

Nadciśnienie tętnicze jest wielkim wyzwaniem klinicznym dla lekarzy.

Naukowcy równocześnie pracują latami nad opracowaniem coraz lepszych farmaceutyków. Patent zespołu w skład, którego wchodzą prof. zw. dr hab. Marian Paluch oraz pracownicy Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej UŚ: dr inż. Justyna Knapik-Kowalczuk, dr hab. Żaneta Wojnarowska oraz dr Katarzyna Grzybowska, to wynalazek na skalę światową. Podwójnie amorficzny lek „combo”, który stworzyli w ostatnim czasie ułatwi życie wielu pacjentom zmagającym się ze schorzeniem nadciśnienia tętniczego.

Więcej o: