Ważność recepty - jak długo trwa? Czy we wszystkich przypadkach jest taka sama?

Ważność recepty to jeden z najważniejszych elementów, o których musimy pamiętać w trakcie zakupu leku. Jak długo trwa i czy zasada ta dotyczy wszystkich typów recept? Czy ważność recepty da się przedłużyć? Podpowiadamy.

Ważność recepty - powszechny problem pacjentów

Ile z reguły trwa ważność recepty? To popularne pytanie, które możemy znaleźć na wielu forach. Oto kilka przykładowych postów:

Czy po 30 dniach ważność recepty wygasa?
Kiedy mija data ważności recepty od jej wystawienia?
Wydawało mi się, że recepta jest ważna 30 dni. Ale ostatnio znajomy mi powiedział, że w przypadku antybiotyku jest znacznie krótsza. Czy to prawda?
Jak długo trwa ważność recepty na okulary?

Jak widać, wiele osób ma w tej kwestii wątpliwości. Postaramy się udzielić odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące tego problemu.

Recepta - jak długo trwa jej ważność? Data ważności

W większości sytuacji obowiązują dwie zasady. Termin ważności recepty wynosi 30 dni od:

  1. Daty wystawienia jej przez lekarza
  2. Daty realizacji od dnia (datę ustala lekarz, który wystawia receptę)

Jednak reguła 30 dni nie obowiązuje we wszystkich przypadkach. W dalszej części artykułu podamy przykłady leków, które możemy zakupić przez znacznie dłuższy lub krótszy okres.

Warto jednak pamiętać, że zasada 30 dni obowiązuje także w kilku szczególnych przypadakch. To m.in.:

  • recepty na leki wytwarzane w aptece na specjalne zamówienie
  • recepty wystawiane przez pogotowie
  • recepty wystawiane przez szpitalne oddziały ratunkowe

Recepta przeterminowana - co w takiej sytuacji?

Jeśli pojawimy się w aptece z przeterminowaną receptą, farmaceuta niestety nie będzie mógł sprzedać nam leku. Mimo że nie czekają nas w związku z tym żadne poważne konsekwencje, lepiej unikać tego typu sytuacji. Zwłaszcza jeśli w danym momencie, lek jest nam bardzo potrzebny.

Gdy farmaceuta zauważy, że nasza recepta jest przeterminowana, odeśle nas do lekarza, który ją wystawił. Tylko on ma prawo ją poprawić. A to jak łatwo się domyślić, może trochę potrwać.

Na czym polega zmiana daty ważności recepty? Lekarz zmienia datę na recepcie (skreśla starą i dopisuje nową). Musi to także potwierdzić swoją pieczątką i podpisem.

Ważność recepty na antybiotyk - jak długo trwa?

Antybiotyki są szczególną grupą leków. W tym przypadku ważność recepty jest znacznie krótsza i trwa zaledwie siedem dni. Warto więc nie zwlekać z decyzją o zakupie tego typu preparatów. Tak krótki czas ważności wynika przede wszystkim z faktu, że preparaty tego typu powinny być przyjmowane jak najszybciej.

W przypadku antybiotyków jest jednak kilka wyjątków, które możemy zakupić przez 30 dni od dnia wystawienia recepty. Są to antybiotyki do stosowania zewnętrznego, czyli na przykład:

  • płyny
  • maści
  • żele
  • kremy

Z kolei czas daty ważności recepty na leki sprowadzane z innych krajów jest znacznie dłuższy. Wynosi on aż 120 dni.

Ważność recepty na okulary 

Jak długo trwa data ważności recepty na okulary? Tutaj obowiązują te same reguł, co w przypadku standardowych leków. Stosowana jest więc zasada 30 dni.

A jak to jest ze szczepionkami?

Jeszcze inne reguły dotyczą preparatów immunologicznych. W takich przypadkach okres ważności recepty jest znacznie dłuższy (90 dni). To dlatego, że szczepionki są często wytwarzane na indywidualne zamówienie. 

Co w sytuacji, gdy leku nie ma w aptece?

Zdarza się także, że leku, który jest nam potrzebny, nie ma akurat w aptece. Wówczas kwestia ważności recepty także ma znacznie. O ile w dużych miastach, możemy sprawdzić jego dostępność w innych punktach, o tyle w mniejszych miejscowościach może być to problem.

Musimy więc dowiedzieć się, czy dany preparat zostanie sprowadzony w okresie, kiedy recepta jest jeszcze ważna. To dlatego, że ważny jest dzień zapłaty i odbioru, a nie zamówienia.

Data ważności recepty - o tym pamiętaj

Data ważności recepty mija w większości przypadków po 30 dniach od jej wystawienia. Nie powinniśmy więc sugerować się radami osób, które twierdzą, że farmaceuta bez problemu zrealizował ją po upływie tego okresu. Mało który pracownik apteki jest w stanie zdecydować się na takie ryzyko. Warto więc trzymać się przyjętych terminów, by nie musieć wracać do lekarza.

O czym więc musimy pamiętać? Oto kilka najważniejszych reguł:

  • Data ważności recepty uzależniona jest od rodzaju leku.
  • W większości przypadków wynosi ona 30 dni od wystawienia recepty.
  • Może jednak zdarzyć się, że lekarz zdecyduje, że okres 30 dni będzie liczył się od ustalonej przez niego daty.
  • Recepty na antybiotyki z reguły wynoszą 7 dni. 
  • W przypadku przeterminowanej recepty musimy wrócić do lekarza, który ją wystawił. Tylko on może wydłużyć jej ważność.

Zobacz także:

Czy multiwitamina daje efekty? [NaZdrowie]

Więcej o: