Chcesz mieć dobry wzrok po 50-tce? Jedz pomarańcze. Naukowcy wyliczyli optymalną porcję

Trwające 15 lat badania australijskich naukowców dowodzą, że regularne jedzenie pomarańczy zmniejsza ryzyko problemów ze wzrokiem po 50-tce. Według badaczy już jedna porcja cytrusów tygodniowo robi różnicę, ale najlepiej jeść je codziennie.

Wzrok pogarsza się z wiekiem i często ten proces przyspieszają różnego rodzaju schorzenia. Jednym z nich jest zwyrodnienie plamki żółtej, które jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u ludzi po 50. roku życia. Na świecie choruje na nią około 50 mln ludzi, dotyka około 9 proc. społeczeństwa.

Potoczna nazwa tej nieuleczalnej i postępującej w miarę upływu lat choroby to zresztą po prostu zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem. W jej wyniku dochodzi do uszkodzenia siatkówki - zwłaszcza jej centralnej części, czyli plamki żółtej. To zaś prowadzi do ubytków albo całkowitej utraty widzenia centralnego, co z kolei może się skończyć całkowitą ślepotą.

Konsekwencje tego zwyrodnienia są więc bardzo poważne. Okazuje się jednak, że można w łatwy i przyjemny sposób znacząco (o 60 procent) zredukować ryzyko jego wystąpienia - wystarczy regularnie jeść pomarańcze. Dokładnie jedną porcję (jeden owoc) dziennie, choć pozytywne efekty ma zapewniać nawet jedna pomarańcza tygodniowo.

Tak przynajmniej twierdzi zespół prof. Bamini Gopinath z Uniwersytetu w Sydney. Naukowcy wzięli pod uwagę dane gromadzone przez 15 lat od ponad dwóch tysięcy ochotników (mieszkańców Australii po 50. roku życia) oraz wyniki własnych eksperymentów dotyczących wpływu flawonoidów na zdrowie.

Wyjątkowe "pomarańczowe" flawonoidy

Flawonoidy to przeciwutleniacze, czyli związki organiczne, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka, zapobiegają wielu chorobom (w tym nowotworowym) i opóźniają proces starzenia się. Oprócz pomarańczy, flawonoidy zawiera większość owoców i warzyw, a nawet herbata czy czerwone wino.

Z badań australijskich naukowców wynika jednak jasno, że tylko te w pomarańczach działają na korzyść "starzejącego się" wzroku. - Przetestowaliśmy różne popularne produkty spożywcze, które są bogate we flawonoidy. Jednak tylko w przypadku pomarańczy zaobserwowaliśmy ich właściwości chroniące siatkówkę oka przed degeneracją - zauważa prof. Bamini Gopinath.

Ekspertka twierdzi, że ich wnioski to nowość, zwłaszcza, że większość badań dotyczących kondycji i poprawy wzroku skupia się na właściwościach witamin A, E czy C. Równocześnie z tego samego powodu badaczka jest ostrożna w podsumowaniu wyników swojej pracy. Ostatecznie stwierdza, że "potrzebne są dalsze badania, by z całym przekonaniem potwierdzić prawdziwość tych doniesień".

Źródła: The American Journal of Clinical Nutrition, The Weastmed Institute

ZOBACZ TEŻ:

Więcej o:
Komentarze (36)
Chcesz mieć dobry wzrok po 50-tce? Jedz pomarańcze. Naukowcy wyliczyli optymalną porcję
Zaloguj się
 • jac ben

  Oceniono 20 razy 18

  To wszystko prawda, mnie po pięćdziesiątce zawsze wzrok się pogarsza. Ale już po czwartej pięćdziesiątce powraca do normy. Zaś po szóstej nawet się wyostrza, lecz po ósmej znowu zaczyna mętnieć...

 • yrafa

  Oceniono 23 razy 11

  Co to jest 50-tce? nie chiało się napisać "pięćdziesiątce". Dla 8 znaków warto naginać zasady pisowni liczebników? Pięćdziesiątka nie jest zresztą żadnym liczebnikiem, choć pochodzi od pięćdziesięciu - i tu dla skrótu mogłem napisać, że pochodzi od 50, ale na pewno nie, że od 50-ęciu, ani -sięciu, ani -ciu, ani -u. Mania dopisywania końcówek fleksyjnych do cyfr nie omija GW. To nie lata 20. ub. wieku, kiedy obowiązywały takie prawidła. Jeszcze rozumiem JK, że mówi "przede wszystkiem", bo to jednak przedwojenna żoliborska inteligencja (choć wykłada się zaraz na "podjęłem decyzję").
  Właściwie to kto powinien dawać przykład wzorowego języka, jak nie nauczyciele i dziennikarze?

 • azalka12

  Oceniono 5 razy 5

  A co z tymi nacjami, ktore zyly i zyja bez dostepu do pomaranczy? Slepna czy wyksztalcily inne mechanizmy obronne?

 • magbyt1

  Oceniono 4 razy 2

  Rozumiem, że każdą wypitą Pięćdziesiątkę należy zakąsić jedną pomarańczą :))

 • wagadudu

  Oceniono 1 raz 1

  I ostatnie zdanie artykułu zamyka temat.

 • mala2424

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego na zdjęciu są mandarynki?

 • kocurimysza

  Oceniono 7 razy 1

  U Ludzi Przechodzacyh na utrzymanie ZUS-u od RAZU TRACA WZROK !!! BO PO OTWARCIU PORTFELA NIE WIDZA PIENIEDZY ! Moze ZUS zacznie rozdawac ROZOWE OKULARY ZA DARMO EMERYTOM ????...

 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 1

  Gdyby to była prawda, to w USA wszyscy mieliby sokoli wzrok do śmierci.
  Tyle tego pomarańczowego soku chlają...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX