Kleszcze przyciąga konkretna grupa krwi. "Ludowa mądrość" okazała się prawdą

Kleszcze mają preferencje odnośnie grupy krwi żywiciela. Wygląda na to, że ta teoria, która dotąd nie miała naukowego potwierdzenia, jest prawdziwa. Wskazują na to wyniki badań ekspertów z czeskiego Uniwersytetu Masaryka.

Kleszcze "wolą" konkretne grupy krwi. To jedna z nieoficjalnych teorii czy wręcz "mądrości ludowych" odnośnie tych pasożytów, która znalazła potwierdzenie w eksperymencie przeprowadzonym przez zespół czeskich naukowców.  

Kleszcze: grupa krwi ma znaczenie

Eksperci z Uniwersytetu Masaryka w Brnie przeprowadzili w sumie 100 prób, z których wynika, że kleszcze najchętniej na swojego żywiciela wybierają osoby z grupą krwi A (36 procent przypadków), a najrzadziej takie, które mają grupę krwi B (15 procent przypadków). Ci, którzy mają grupę krwi 0 lub AB też mogą oczywiście paść ofiarą tych pasożytów, jednak - zgodnie z badaniami - nie są najbardziej preferowanym przez kleszcze celem.

Rzeka, szalka, krew

Jak badaczom udało się to ustalić? Metoda nie była zbyt skomplikowana. Najpierw zebrali nad rzeką Rudą w okolicy Brna kleszcze pospolite (Ixodes ricinus), które występują również w całej Polsce oraz Europie i to, jak nazwa wskazuje, dość powszechnie.  

Następnie wszystkim pajęczakom umieszczanym na szalkach Petriego naukowcy dali swobodny dostęp do próbek krwi pobranych od ochotników, z których każda reprezentowała jedną z czterech podstawowych grup. Specjaliści nie badali, czy tzw. układ Rh+ lub Rh- również ma w tej kwestii znaczenie. 

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) występuje powszechnie w Polsce i całej Europie, a także poza niąKleszcz pospolity (Ixodes ricinus) występuje powszechnie w Polsce i całej Europie, a także poza nią fot. pixabay.com | CC0

Przechytrzyć kleszcza

- Informacje, które uzyskaliśmy na temat preferencji kleszczy odnośnie do konkretnych grup krwi, mogą zostać wykorzystane do tego, by zmniejszyć ryzyko ataków z ich strony. Osoby z grupą krwi A powinny dołożyć wszelkich starań i zabezpieczać się przed nimi bardziej skutecznie niż pozostali - podsumowuje kierująca badaniami dr Alena Zakowska.

Unikanie tych pasożytów jest ważne - oczywiście nie tylko w przypadku osób, które mają grupę krwi A. Kleszcze pospolite przenoszą szereg niebezpiecznych chorób, w tym kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę, na którą nie ma szczepionki.

Jak się przed nimi chronić? Porozmawialiśmy na ten temat z dermatologiem, doktorem Bartoszem Pawlikowskim. Ekspert podsuwa gotowe rozwiązania, ale też obala niektóre mity dotyczące kleszczy - na przykład te, które odnoszą się do rzekomo mających "odstraszające właściwości" kolorów ubrań.

-  Kleszcze przy wyborze ofiary kierują się zapachem, temperaturą ciała, a także ilością dwutlenku węgla wydzielanego przez człowieka. Osoby o szybkiej przemianie materii albo te uprawiające np. jogging w lesie przyciągają kleszcze niczym latarnia na morzu. To samo dotyczy osób chorych i kobiet w ciąży - tłumaczy.

Źródło: Annals of Agricultural and Environmental Medicine

ZOBACZ TEŻ:

Więcej o: