Kleszcze przyciąga konkretna grupa krwi. "Ludowa mądrość" okazała się prawdą

Kleszcze mają preferencje odnośnie grupy krwi żywiciela. Wygląda na to, że ta teoria, która dotąd nie miała naukowego potwierdzenia, jest prawdziwa. Wskazują na to wyniki badań ekspertów z czeskiego Uniwersytetu Masaryka.

Kleszcze "wolą" konkretne grupy krwi. To jedna z nieoficjalnych teorii czy wręcz "mądrości ludowych" odnośnie tych pasożytów, która znalazła potwierdzenie w eksperymencie przeprowadzonym przez zespół czeskich naukowców.  

Kleszcze: grupa krwi ma znaczenie

Eksperci z Uniwersytetu Masaryka w Brnie przeprowadzili w sumie 100 prób, z których wynika, że kleszcze najchętniej na swojego żywiciela wybierają osoby z grupą krwi A (36 procent przypadków), a najrzadziej takie, które mają grupę krwi B (15 procent przypadków). Ci, którzy mają grupę krwi 0 lub AB też mogą oczywiście paść ofiarą tych pasożytów, jednak - zgodnie z badaniami - nie są najbardziej preferowanym przez kleszcze celem.

Rzeka, szalka, krew

Jak badaczom udało się to ustalić? Metoda nie była zbyt skomplikowana. Najpierw zebrali nad rzeką Rudą w okolicy Brna kleszcze pospolite (Ixodes ricinus), które występują również w całej Polsce oraz Europie i to, jak nazwa wskazuje, dość powszechnie.  

Następnie wszystkim pajęczakom umieszczanym na szalkach Petriego naukowcy dali swobodny dostęp do próbek krwi pobranych od ochotników, z których każda reprezentowała jedną z czterech podstawowych grup. Specjaliści nie badali, czy tzw. układ Rh+ lub Rh- również ma w tej kwestii znaczenie. 

Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) występuje powszechnie w Polsce i całej Europie, a także poza niąKleszcz pospolity (Ixodes ricinus) występuje powszechnie w Polsce i całej Europie, a także poza nią fot. pixabay.com | CC0

Przechytrzyć kleszcza

- Informacje, które uzyskaliśmy na temat preferencji kleszczy odnośnie do konkretnych grup krwi, mogą zostać wykorzystane do tego, by zmniejszyć ryzyko ataków z ich strony. Osoby z grupą krwi A powinny dołożyć wszelkich starań i zabezpieczać się przed nimi bardziej skutecznie niż pozostali - podsumowuje kierująca badaniami dr Alena Zakowska.

Unikanie tych pasożytów jest ważne - oczywiście nie tylko w przypadku osób, które mają grupę krwi A. Kleszcze pospolite przenoszą szereg niebezpiecznych chorób, w tym kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę, na którą nie ma szczepionki.

Jak się przed nimi chronić? Porozmawialiśmy na ten temat z dermatologiem, doktorem Bartoszem Pawlikowskim. Ekspert podsuwa gotowe rozwiązania, ale też obala niektóre mity dotyczące kleszczy - na przykład te, które odnoszą się do rzekomo mających "odstraszające właściwości" kolorów ubrań.

-  Kleszcze przy wyborze ofiary kierują się zapachem, temperaturą ciała, a także ilością dwutlenku węgla wydzielanego przez człowieka. Osoby o szybkiej przemianie materii albo te uprawiające np. jogging w lesie przyciągają kleszcze niczym latarnia na morzu. To samo dotyczy osób chorych i kobiet w ciąży - tłumaczy.

Źródło: Annals of Agricultural and Environmental Medicine

ZOBACZ TEŻ:

Więcej o:
Komentarze (103)
Kleszcze przyciąga konkretna grupa krwi. "Ludowa mądrość" okazała się prawdą
Zaloguj się
 • prawdziwek89

  Oceniono 58 razy 50

  "Przyciągają kleszcze niczym latarnia na morzu". Używanie porównań nie jest wcale łatwe....

 • sigit

  Oceniono 36 razy 24

  Jakiś nędzny przedruk, bez konkretów, np. jakie są różnice między grupami, jaka próba. Jeżeli dla grup A, 0, AB, B, było to 4, 3, 2, 1 kleszczy, to chromolę takie "badania", bo mogły zależeć od kierunku wiatru.

 • eudocimus

  Oceniono 20 razy 18

  O kant du..y rozbić takie "badania". Czyli nie wiadomo czy kleszcz wybrał grupę krwi czy Rh. A może wybrał najcieplejszą, albo krew kobiet, albo mężczyzn, albo najbliższą kropelkę itp. Poza tym liczba prób... dajcie spokój. To eksperymenty szkolne mają więcej.

 • yerry46

  Oceniono 14 razy 14

  Coś w tym jest, że insekty i inne krwiożercze stworzenia jednych napastują bardziej, innych mniej lub wcale. Zdaje się, że to inne czynniki a nie grupa krwi o tym decyduje. Będąc w wojsku spaliśmy w starych, zapluskwionych, koszarowych barakach pamiętających jeszcze II WS. Były noce, że te stwory wprost szalały. Ja i kolega spaliśmy na najwyższej, trzeciej kondygnacji spiętrzonych łóżek, tuż pod podsufitką z desek - w szparach gnieździły się te upiorne bestie i spadały na śpiące ofiary. Mój towarzysz po takiej inwazji wyglądał jak befsztyk tatarski, takoż jego poduszka i prześcieradło - krwawa masakra... mnie nie dotknął nawet jeden osobnik. Na zakończenie dodam tylko, że obydwaj mieliśmy grupę krwi 0(+) - obaj byliśmy honorowymi krwiodawcami. Jakieś wnioski ??

 • Jan Temler

  Oceniono 20 razy 14

  Wyniki badań naukowych: 33.3% pozytywnych, 33.3% negatywnych, 33,3 niewiadomych, bo jeden kurczak uciekł.

 • men_53

  Oceniono 9 razy 9

  Czy kleszcz potrafi rozpoznać grupę krwi "zamkniętej" w żywicielu już nie zbadali. Takie badania (lub tak bzdurny opis) to kpina.

 • mamuskaa30

  Oceniono 10 razy 8

  Nie ważne czy jesteśmy w lesie, na spacerze w parku czy przycinamy żywopłot ja kleszcze łapię co roku mając grupę 0, mąż grupa A i nigdy kleszcza nie miał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX