Wycofany lek na gardło. GIF ostrzega przed wadą produktu

Wycofany lek na gardło to Inovox Express. Na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawiła się informacja, że został wycofany z obrotu na terenie całego kraju z powodu wady jakościowej.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całej Polski popularny lek na gardło - Inovox Express. Chodzi konkretnie o produkt o smaku miodowo-cytrynowym, o numerze serii 00073 i dacie ważności 09.2019. 

Wycofany lek na gardło - jaki jest powód decyzji?

Powodem podjęcia decyzji o wycofaniu leku jest wada jakościowa - w niektórych opakowaniach znajdowały się ulotki produktu leczniczego Benevox Control o smaku cytrynowym.

Czy chłód powoduje przeziębienie? [NaZdrowie]

W sytuacji, gdy stwierdzi się, że produkt leczniczy lub substancja czynna nie odpowiada ustalonym wymaganiom jakościowym, Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydaje decyzję o zakazie wprowadzenia lub o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego lub substancji czynnej. Decyzje i komunikaty w tych sprawach pojawiają się na oficjalnej stronie GIF-u. Tę, która dotyczy Inovoxu Express, znajdziecie tutaj

Inovox Express - co to jest i jak działa?

Lek wskazany jest do stosowania w celu miejscowego łagodzenia bólu gardła u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Substancje czynne zawarte w produkcie to: lidokaina (lidokainy chlorowodorek), amylometakrezol, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy.

Inovox Express o smaku miodowo-cytrynowym występuje w postaci pastylek twardych. 

Na przełomie czerwca i lipca GIF poinformował o wstrzymaniu sprzedaży wielu leków na nadciśnienie, które zawierały w swoim składzie walsartan. Ich listę znajdziecie tutaj: Wstrzymana sprzedaż leków na nadciśnienie. Chiński producent mógł dostarczyć zanieczyszczony składnik

Więcej o: