Pijesz kawę na kacu, aby poczuć się lepiej? Ekspert: To nie pomoże ci wytrzeźwieć

Rano, po mocno zakrapianej imprezie, wiele osób chętnie sięga po kubek kawy w nadziei, że to przyspieszy trzeźwienie. Naukowcy wyjaśniają jednak, że kofeina nie obniża poziomu alkoholu we krwi.

O tym, że kawa nie pomoże wytrzeźwieć, niezależnie od tego, jak dużo alkoholu wypiliśmy, opowiedział profesor Tony Moss z London South Bank University prowadzącemu brytyjski program "Food Unwrapped". Wyjaśnił, że kofeina zawarta w kawie nie wpływa na obniżenie alkoholu we krwi.

W tekście opublikowanym przez "The Independent" naukowiec zwrócił uwagę, że choć wielu osobom wyostrza się czujność po wypiciu kawy, koordynacja ręka-oko oraz ogólna motoryka wciąż pozostają pod działaniem alkoholu. 

"Kawa nie jest antidotum"

Aby udowodnić swoją teorię, profesor Moss przeprowadził test na piątce studentów. Zaprosił ich do zaaranżowanego na pub miejsca, gdzie mieli wypić wódkę z tonikiem. Drinki, pod względem ilości alkoholu, były dopasowane do masy ciała i wzrostu każdego z uczestników tak, aby czuli się lekko pijani.

Następnie wszyscy zostali poddani testowi koordynacji ręka-oko: mieli przeprowadzić metalową obręcz przez drut, nie dotykając go. Nikomu nie udało się wykonać tego zadania. 

Uczestnikom podano więc filiżankę mocnej kawy. Poczuli się pewniejsi siebie i bardziej skupieni, ale wciąż nie byli w stanie prawidłowo wykonać zadania.

Profesor alkomatem zmierzył im poziom alkoholu w organizmie, udowadniając, że po wypiciu kawy wcale się nie zmniejszył. Tony Moss dodał, że jedyny, w pełni sprawdzony sposób na całkowite wytrzeźwienie to... po prostu poczekać. - Z szeroko prowadzonych badań wiemy, że kawa nie jest antidotum na działanie alkoholu - powiedział. 

"The Independent" na potwierdzenie jego słów przytacza badania z 2009 roku, w których opisane zostało wzajemne działanie alkoholu i kofeiny. Przeprowadzono je na myszach, którym podano alkohol, a następnie odpowiednik ośmiu filiżanek kawy. Po kofeinie wydawały się bardziej skupione, ale wciąż gorzej radziły sobie w labiryncie niż trzeźwe zwierzęta.

Jak sobie pomóc?

Skoro wypicie kubka kawy nie przyspiesza trzeźwienia, jak w takim razie możemy sobie pomóc? Dietetyczka Rhiannon Lambert w rozmowie z brytyjskim dziennikiem radzi, aby na pewno pić dużo wody, ponieważ po alkoholu organizm jest odwodniony. Poza tym zaleca zjedzenie pożywnego posiłku, np. owsianki z masłem orzechowym i jagodami.

Porady dotyczące tego, co zjeść i wypić, gdy męczy nas kac, znajdziecie także w naszym wideo:

Czy kawa to dobry sposób na kaca? [NaZdrowie]

Zobacz też: Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali, ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia

Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety na "jedynkę" albo "dwójkę"? Naukowe wyjaśnienie

Więcej o: