Pijesz kawę na kacu, aby poczuć się lepiej? Ekspert: To nie pomoże ci wytrzeźwieć

Rano, po mocno zakrapianej imprezie, wiele osób chętnie sięga po kubek kawy w nadziei, że to przyspieszy trzeźwienie. Naukowcy wyjaśniają jednak, że kofeina nie obniża poziomu alkoholu we krwi.

O tym, że kawa nie pomoże wytrzeźwieć, niezależnie od tego, jak dużo alkoholu wypiliśmy, opowiedział profesor Tony Moss z London South Bank University prowadzącemu brytyjski program "Food Unwrapped". Wyjaśnił, że kofeina zawarta w kawie nie wpływa na obniżenie alkoholu we krwi.

W tekście opublikowanym przez "The Independent" naukowiec zwrócił uwagę, że choć wielu osobom wyostrza się czujność po wypiciu kawy, koordynacja ręka-oko oraz ogólna motoryka wciąż pozostają pod działaniem alkoholu. 

"Kawa nie jest antidotum"

Aby udowodnić swoją teorię, profesor Moss przeprowadził test na piątce studentów. Zaprosił ich do zaaranżowanego na pub miejsca, gdzie mieli wypić wódkę z tonikiem. Drinki, pod względem ilości alkoholu, były dopasowane do masy ciała i wzrostu każdego z uczestników tak, aby czuli się lekko pijani.

Następnie wszyscy zostali poddani testowi koordynacji ręka-oko: mieli przeprowadzić metalową obręcz przez drut, nie dotykając go. Nikomu nie udało się wykonać tego zadania. 

Uczestnikom podano więc filiżankę mocnej kawy. Poczuli się pewniejsi siebie i bardziej skupieni, ale wciąż nie byli w stanie prawidłowo wykonać zadania.

Profesor alkomatem zmierzył im poziom alkoholu w organizmie, udowadniając, że po wypiciu kawy wcale się nie zmniejszył. Tony Moss dodał, że jedyny, w pełni sprawdzony sposób na całkowite wytrzeźwienie to... po prostu poczekać. - Z szeroko prowadzonych badań wiemy, że kawa nie jest antidotum na działanie alkoholu - powiedział. 

"The Independent" na potwierdzenie jego słów przytacza badania z 2009 roku, w których opisane zostało wzajemne działanie alkoholu i kofeiny. Przeprowadzono je na myszach, którym podano alkohol, a następnie odpowiednik ośmiu filiżanek kawy. Po kofeinie wydawały się bardziej skupione, ale wciąż gorzej radziły sobie w labiryncie niż trzeźwe zwierzęta.

Jak sobie pomóc?

Skoro wypicie kubka kawy nie przyspiesza trzeźwienia, jak w takim razie możemy sobie pomóc? Dietetyczka Rhiannon Lambert w rozmowie z brytyjskim dziennikiem radzi, aby na pewno pić dużo wody, ponieważ po alkoholu organizm jest odwodniony. Poza tym zaleca zjedzenie pożywnego posiłku, np. owsianki z masłem orzechowym i jagodami.

Porady dotyczące tego, co zjeść i wypić, gdy męczy nas kac, znajdziecie także w naszym wideo:

Czy kawa to dobry sposób na kaca? [NaZdrowie]

Zobacz też: Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali, ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia

Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety na "jedynkę" albo "dwójkę"? Naukowe wyjaśnienie

Więcej o:
Komentarze (10)
Pijesz kawę na kacu, aby poczuć się lepiej? Ekspert: To nie pomoże ci wytrzeźwieć
Zaloguj się
 • berig123

  Oceniono 1 raz 1

  Kac to zatrucie aldehydem octowym, który poprzez uwodorowienie C2H5OH produkuje wątroba. Aldehyd octowy występuje w owocach i KAWIE więc....?

 • jot9

  Oceniono 1 raz 1

  A jednak na lekkiego kaca kawa pomaga. Może nie usuwa alkoholu, ale poprawia samopoczucie, jeśli ból głowy był lekki - dobra kawa może go usunąć. I ewentualnie pikantne śniadanko. Ciężkiego niestety trzeba przeczekać. Po skończonej imprezie polecam szklankę czystej wody. Albo przynajmniej wstać i wypić tę szklankę wody w środku nocy (jeśli się choć na chwilkę przebudziliśmy).

 • rozaliaroyale

  Oceniono 1 raz 1

  najlepsze na kaca jest , powietrze z materaca

 • speedy13

  Oceniono 1 raz 1

  A ja wcale nie jestem przekonany. W tym teście pokazano, że sama kawa nie jest antagonistą alkoholu, co skądinąd i tak było wiadomo. Ale jakby go dłużej poprowadzić? 12 h na przykład? Kawa przyspiesza przemianę materii - mogę się założyć, że utlenianie alkoholu także się mieści w tym pojęciu. Po kawie chce się siusiu - i w ten sposób także alkohol jest szybciej usuwany z krwiobiegu.

 • mirka390

  0

  Bardzo interesujący artykuł. Ja jestem raczej zwolenniczką dużej ilości wody niż kawy. Staram się jednak nie doprowadzać do stanu, po którym pojawia się kac. Nie mieszam alkoholi, piję z umiarem i jem pożywny posiłek przed spożyciem trunków. Poza tym przetestowałam tabletki 2KC, które nabyłam w aptece. Dzięki nim mimo dostarczanych procentów, mój organizm funkcjonuje poprawnie, a samopoczucie nie pogarsza się. Pozdrawiam!

 • bananoo

  0

  a w życiu ja to gdybym wypiła kawę na kacu to bym cofkę zaraz miała. Wyłącznie tylko cisowianka i to niegazowana bo bąbelków na kacu też nie lubię. Pomaga i to mocno

 • miszka_szyfman

  Oceniono 4 razy -2

  Kawa jest nie zdrowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX