Leki uspokajające - jaki są ich rodzaje i kiedy warto po nie sięgnąć?

Leki uspokajające to sposób na obniżenie poziomu stresu po ciężkim dniu lub uspokojenie silnych emocji. Dzięki nim po kilku - kilkunastu minutach znika napięcie i nerwy się uspokajają. Co mają w składzie tego rodzaju środki? Czy może na je bezpiecznie stosować na własną rękę, kiedy warto poradzić się lekarza? Czy można się od nich uzależnić?

Leki uspokajające można dostać w aptece także bez recepty, zazwyczaj powstają one na bazie ziół. Mogą mieć postać klasycznych tabletek lub syropów. Najczęściej w składzie można znaleźć:

  • melisa lekarska – działa niezwykle kojąco na układ nerwowy, polecana jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z bezsennością oraz w sytuacjach pobudzenia nerwowego;
  • kozłek lekarski – w mowie potocznej określa się go mianem waleriany, o skutecznym działaniu świadczy jego ogromna popularność, jest najczęściej stosowanym ziołem uspokajającym, zalecany osobom cierpiącym na nerwicę serca, problemy ze snem, oraz stany lękowe;
  • chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – szczególnie wskazany kobietom przechodzącym menopauzę oraz w stanach rozdrażnienia, podenerwowania, nadpobudliwości, skutecznie zwalcza wszelkie objawy zmęczenia nerwowego;
  • męczennica cielista (Passiflora incarnata) – polecana przede wszystkim osobom cierpiącym na bezsenność
  • ziele serdecznika (Herba leonuri) – niezwykle pomocne leczeniu chorób serca bo wzmacnia mięsień sercowy, a ponadto przynosi ukojenie dla układu nerwowego. 

Zioła na uspokojenie są stosowane od wieków. Jednak ziołowe leki uspokajające nie powinny być zażywane przez kobiety w ciąży i małe dzieci. Zastrzeżenie to dotyczy głównie syropów, które przygotowywane są na bazie alkoholu etylowego.

Tabletki uspokajające na receptę

Jeżeli nie mamy przekonania do ziół bądź potrzebujemy natychmiastowego działania leków, wówczas należy wybrać się do lekarza po dostępne w aptece tabletki uspokajające. O ile zioła są dostępne w każdej aptece bez recepty, o tyle farmaceutyczne tabletki uspokajające w większości wymagają okazania recepty. Tabletki uspokajające na receptę może przepisać jedynie lekarz psychiatra. Każdemu pacjentowi dobiera indywidualną formę leczenia, w zależności od dolegliwości chorego.

Większość leków, które przepisuje lekarz należą do grupy benzodiazepin. Mimo że poprawiają one funkcjonowanie układu i przynoszą ulgę, to zdarza się, ze część pacjentów nie potrafi się bez nich objeść. Zaczyna ich nadużywać, a w końcu się uzależnia. Takie osoby odczuwają silną potrzebę zażycia leku i często tracą kontrolę nad przyjmowaniem właściwej dawki, mimo że bardzo często wiedzą, że coś jest nie tak.

Kiedy leku niespodziewanie zabraknie mają bardzo silne pragnienie natychmiastowego przyjęcia tabletki. Zdarza się, że u części osób nagle wracają wszystkie dolegliwości, które leki miały wyeliminować. Do tego stają się bardziej niespokojni, zaczynają odczuwać drżenie mięśni (drżenia rąk, nóg, głowy), nudności, zaburzenia koncentracji, bezsenność. Długie przyjmowanie leków uspokajających sprawia, że organizm chorego zaczyna się na nie uodparniać i aby zadziałały musi przyjmować ich coraz więcej i częściej. Co gorsza, zdarza się, że jedyne, o czym są w stanie myśleć to leki i jak je zdobyć. Niekiedy gotowi są posunąć się bardzo daleko, aby zdobyć to, bez czego, w ich mniemaniu, nie potrafią normalnie funkcjonować.

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Leki uspokajające – skąd się bierze uzależnienie

Bardzo często pacjenci uzależniają się od tego rodzaju leków, często nawet nieświadomie. Obowiązkiem specjalisty jest to, aby dokładnie wyjaśnić pacjentowi wpływ farmaceutyków na organizm i jakie mogą konsekwencje, gdy będą one przyjmowane nieprawidłowo.

Chory powinien zostać poinformowany jakie mogą być konsekwencje nadużywania takich leków. Musi sobie zdawać sprawę, że nieprawidłowe stosowanie leków i nietrzymanie się zaleceń lekarza psychiatry grozi nie tylko uzależnieniem. Długotrwałe przyjmowanie preparatów uspokajających może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, układu nerwowego, a także wywoływać zaburzenia poznawcze, tj. problemy z pamięcią, myśleniem i koncentracją.

Które leki uzależniają najczęściej?  Najczęstszym są benzodiazepiny (działają uspokajająco i nasennie), opioidy (łagodzą silne bóle, np. w chorobie nowotworowej). Warto pamiętać, że leki stosowane leczeniu depresji czy innych zaburzeń psychicznych nie wykazują takiego działania i nie można się od nich uzależnić.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: