Darmowe szczepienie przeciwko grypie jeszcze w tym roku? Minister Zdrowia: refundacja dla dzieci i dorosłych

Refundacja szczepienia przeciwko grypie to nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Decyzja o tym, czy i kto dokładnie będzie mógł liczyć na darmowe szczepienie przeciwko grypie, ma zapaść w ciągu kilku tygodni.

Darmowe szczepienie przeciwko grypie ma sprawić, że Polacy będą lepiej chronieni przed chorobą, która grozi śmiertelnie niebezpiecznymi powikłaniami. Tylko w tym roku z tego powodu zmarło w Polsce 40 osób, a diagnozę "grypa" usłyszały aż cztery mln kolejnych (choć ostatecznie nie u wszystkich te podejrzenia okazały się prawdziwe).

Tymczasem przeciwko grypie szczepi się zaledwie około 3,5 proc. Polaków. Ministerstwo Zdrowia chce zmienić te statystyki i w ciągu najbliższych kilku tygodni ma zapaść decyzja, czy i w jakim zakresie szczepionka przeciwko grypie będzie realizowana na NFZ.

Program refundacji miałby zostać wdrożony jeszcze w tym roku w okolicach września i października - tak, by zdążyć przed sezonem grypowym, którego szczyt przypada na styczeń, luty i marzec.

Grypa: co roku groźna i lekceważona

Darmowe szczepienie przeciwko grypie: dla kogo

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, w rozmowie z dziennikarzem RMF FM potwierdza, że resort właśnie "analizuje skutki finansowe" projektu refundacji szczepienia przeciwko grypie. - Przymierzamy się do refundacji szczepionki dla dzieci, a także dla dorosłych - przyznaje.

W przypadku osób pełnoletnich najprawdopodobniej na szczepienie na fundusz będą mogły liczyć przede wszystkim osoby starsze, a także te, które są w tzw. grupie ryzyka, czyli lekarze, pielęgniarki i inni przedstawiciele personelu medycznego, a także nauczyciele (również przedszkolni).

Najlepsza forma ochrony

Szczepienie przeciwko grypie wciąż pozostaje najskuteczniejszą formą ochrony, choć one też nie dają 100 proc. pewności. 

Jednak nawet, kiedy dojdzie do zakażenia, u zaszczepionych osób przebieg choroby jest łagodniejszy. Do tego szczepienia chronią przed powikłaniami pogrypowymi, które są najniebezpieczniejsze. Należą do nich m.in. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc i oskrzeli, a także astma. Więcej informacji na temat grypy znajdziesz tutaj.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (18)
Darmowe szczepienie przeciwko grypie jeszcze w tym roku? Minister Zdrowia: refundacja dla dzieci i dorosłych
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 11 razy 7

  "Darmowe"... Jak rozumiem, koncern farmaceutyczny produkujący te szczepionki też je darmowo wyprodukuje a potem darmowo da polskiemu ministerstwu zdrowia? A może pomysł z "darmowymi szczepionkami" wpadł do głowy pana ministra też za darmo?

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Od lat się szczepię, nie choruję nawet na błahe przeziębienia. Szczepionkę finansuje moja gmina ( bo jestem 60+) albo płacę sam - to koszt jednego opakowania leku na przeziębienie.

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 2

  No to ze strony ministra, mamy zagranie "va banque".
  Bo szczepionka jest tania (w hurcie poniżej 20 zł), a można założyć, że skorzysta z niej z GÓRĄ
  zaledwie 4-5% ludzi.

  Jeżeli chodzi o mnie, to szczepię się od co najmniej 15 lat, dzięki czemu ani w sezonie grypowym nie muszę się faszerować żadnymi "suplementami diety" czy innymi reklamowanymi jako antygrypowe goownami. No i z wszystkowiedzącymi antyszczepionkowcami, dyskutować też nie zamierzam. :-))

 • juma07

  Oceniono 1 raz 1

  zaszczepiłem się w 2017 i miałem spokój...

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 1 raz 1

  ważnmijsze są szczepienia dziecie przeciw pneumokokom i rotswirusom itp, teraz nie są obowiązkowe a nfz refunduje tasnsze szkodliwe szepionki

 • Wojciech Szajek

  Oceniono 4 razy 0

  Darmowe????? Skonczcie z tymi bredniami. Teraz to dopiero beda kosztowac jak z budzetowki kasa bedzie szla. Za rok prywatnie bedzie 200% drozsze, a jak panstwowka zrezygnuje to cena juz nie zejdzie. Patrz invitro

 • hataran

  Oceniono 1 raz -1

  Czerska pierwsza.
  Na liście zaklepane już?

 • intelektualista123

  Oceniono 13 razy -5

  ja się nie szczepię i choruję raz na 3 lata, znajoma pielęgniarka wraz z rodziną co roku się szczepi na grypę i jest co rok chora, a jej choroba ma ciężki przebieg, ale ona nie widzi związku przyczynowo-skutkowego, nie dla szczepień, bo to jest syf, trucizna i wmawianie ludziom przez mafie farmaceutyczne, rzekomych pandemii, ile to już miało być tych pandemii, ojj oj oj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX