Alka-Prim wycofany. Seria leku znika z polskich aptek w trybie natychmiastowym. Masz go w domu?

Alka-Prim to środek o działaniu przeciwbólowym w formie musujących tabletek. Jedna z serii leku została właśnie wycofana ze sprzedaży na terenie całego kraju. Zadecydował o tym Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Alka-Prim (w Polsce kojarzony bardziej jako po prostu alkaprim) to popularny środek stosowany w łagodzeniu objawów kaca. Ma formę musujących tabletek, które rozpuszcza się w wodzie. Cena standardowego opakowania składającego się z 10 szt. wynosi 7-10 zł

Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta (Polpharma S.A.) w ulotce, Alka-Prim pomaga zwalczyć "bóle o słabym lub średnim nasileniu, np. bóle głowy, bóle mięśni i stawów" oraz gorączkę.

Alka-Prim to lek przeciwbólowy, który wiele osób stosuje do leczenia objawów kaca.Alka-Prim to lek przeciwbólowy, który wiele osób stosuje do leczenia objawów kaca. Fot. Materiały promocyjne

Jedna z serii leku (preparatu leczniczego) - ta o numerze 20317 z datą ważności 31.03.2019 - została właśnie wycofana z obrotu na terenie całego kraju.

O wycofaniu partii Alka-Primu "w trybie natychmiastowym" zadecydował Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W uzasadnieniu decyzji GIF podaje "zniekształcenie opakowania bezpośredniego", które zostało spowodowane "wewnętrzną reakcją substancji pomocniczej z wodą zawartą w produkcie". 

Inspektorat nie informuje, czy zażywanie tabletek z wadliwej serii może mieć negatywny wpływ na zdrowie. W takich sytuacjach jest jednak wydawane osobne ostrzeżenie, które wyraźnie informuje o zagrożeniach.

Czy multiwitamina daje efekty? [NaZdrowie]

Zobacz też:

Więcej o: