Parawiroza to choroba, która dotyczy głównie szczeniąt i starszych psów z osłabioną odpornością. Jest w przypadku zwierząt bardzo groźna i nigdy nie należy jej lekceważyć. Wiele przypadków parawirozy kończy się zgonem. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie chorobie da się zapobiec dzięki szczepieniom profilaktycznym
W Europie parawiroza pojawiła się na początku lat 80. XX wieku. Znacznie wcześniej (w 1978 roku) pierwsze jej przypadki rozpoznano w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Zainteresowanie wzbudziły wówczas nagłe padnięcia licznych szczeniąt. Najstarsze z ofiar tajemniczej choroby psów miały jedynie 12 tygodni.
Inna nazwa schorzenia z jaką możemy się spotkać to psi tyfus. Nie należy jej jednak utożsamiać z tyfusem, który może rozwinąć się u człowieka.
Po latach badań ocenia się, że na chorobę narażone są najbardziej psy ras:
Wyróżnia się dwie najważniejsze formy tej choroby:
W jaki sposób weterynarz rozpoznaje schorzenie?
W tym ostatnim przypadku chorobę da się rozpoznać już w kilkanaście minut. To dlatego, że badanie to wykrywa wirusa w psim kale.
Czy choroba ta jest także groźna dla właścicieli psów? Na szczęście tak nie jest. Wirus CPV-2 nie jest groźny dla ludzi. Jednak eksperci zalecają zachowanie zasad higieny w przypadku choroby czworonoga.
Warto wspomnieć, że ostatnio wirus wywołujący chorobę przeszedł liczne mutacje. Przez to zaczęły powstawać jego nowe formy. To CPV-21, CPV-2b, na których działanie podatne są także koty.
Tyfus - kiedy warto się zaszczepić? [Objawy, leczenie] >>
Po czym możemy rozpoznać, że pies cierpi na to schorzenie? Objawy pojawiają się od 7 do 14 dni od zakażenia. Jednak na przykład przy postaci sercowej u szczeniaków często nie występują żadne symptomy.
W przypadku postaci sercowej, występującej głównie u najmłodszych szczeniąt, objawami mogą być:
Z kolei postać jelitowa daje znacznie więcej symptomów:
W przypadku pojawienia się tego typu objawów należy zgłosić się ze zwierzęciem do weterynarza, by szybko rozpocząć terapię
Chore psy często muszą być odizolowane od innych zwierząt, by nie roznosić wirusa. W trakcie leczenia początkowo stosuje się leczniczą głodówkę, która ma zwalczyć wymioty i biegunkę. Oprócz tego chorym zwierzętom podaje się wówczas:
Warto wspomnie także, że wirus odpowiedzialny za tę chorobę jest wyjątkowo oporny na warunki środowiskowe. Dlatego, gdy w naszym domu przebywało chore zwierzę, nie powinniśmy do niego wprowadzać przez minimum pół roku szczeniąt lub psów nieszczepionych.
Zobacz także: