Fałszywe leki w polskich aptekach. Ludzie nieświadomie je kupują, a urzędy nic z tym nie robią

Prof. Fijałek: każdego dnia kilka tysięcy Polaków nieświadomie kupuje w aptekach podrobione lekarstwa - także te na receptę. Problem jest też z tymi sprzedawanymi w internecie, czy na bazarach. A służby wciąż zdają się nie dostrzegać problemu.

Według informacji podawanych przez prof. Zbigniewa Fijałka, który jest szefem Zespołu ds. Sfałszowanych Leków Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rocznie na całym świecie aż 1 mln osób umiera z powodu zażywania sfałszowanych lekarstw

W obszernym wywiadzie przeprowadzonym przez dziennikarzy serwisu "Gazeta Prawna" ekspert wyjaśnia, że ten problem wcale nie dotyczy tylko krajów afrykańskich czy Chin, ale też Polski. Zgodnie z jego szacunkami nawet jedna na sto osób nieświadomie kupuje w aptece podrobione leki. Również te na receptę, w tym antybiotyki, czy takie, które ratują życie (np. stosowane w leczeniu nowotworów).

GIF: Nawet połowa leków w internecie to "fałszywki"

Jeszcze gorzej jest w przypadku zakupów internetowych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny szacuje, że nawet połowa sprzedawanych w sieci leków to "fałszywki". Prof. Fijałek twierdzi, że jest ich jeszcze więcej.

Według niego wiele internetowych aptek ma tak profesjonalnie zrobioną stronę, że przeciętnemu użytkownikowi trudno się zorientować w oszustwie. Na szczęście jest na to prosty, choć większości ludzi nieznany sposób. Od 2015 roku w całej Unii Europejskiej obowiązuje system znakowania legalnych aptek internetowych - każda musi mieć na swojej stronie zielony symbol z flagą danego państwa.

Każda legalnie działająca apteka internetowa powinna mieć odpowiednie oznaczenieKażda legalnie działająca apteka internetowa powinna mieć odpowiednie oznaczenie Fot. Materiały informacyjne Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego/https://www.gif.gov.pl/bip/internetowa-sprzedaz-le/415,Internetowa-sprzedaz-lekow.html

W przypadku sfałszowanych leków stracone pieniądze to najmniejszy problem. Takie środki są po prostu niebezpieczne. - 1/3 z nich nie zawiera w ogóle substancji aktywnej. Mniej więcej 20 proc. zawiera jej nieprawidłową dawkę, a ok. 20 proc. inną substancję – tańszą i mniej skuteczną - tłumaczy prof. Fijałek.

Arsen, cyjanek potasu i farba

W jego opinii to właśnie takie podróbki są najgroźniejsze dla zdrowia, bo pacjent myśli, że się leczy, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Ale lekarstwa ze śladowymi ilościami arsenu, cyjanku potasu czy farby też oczywiście mogą zaszkodzić.

I zabić. Leki to bardzo wrażliwy towar, a za sfałszowane uznaje się też te kradzione, bo nie mają odpowiedniej dokumentacji. W wielu przypadkach wystarczy, że są źle przechowywane - na przykład poza lodówką - by z leku zmieniły się w truciznę. Tak to wygląda m.in. w przypadku leków onkologicznych, które rozkładając się zaczynają być bardziej toksyczne, a są silnymi truciznami same w sobie (mają przecież "zabić" nowotwór).

O skali zjawiska i samym procederze fałszowania leków prof. Fijałek mówi mocno, że "to ludobójstwo". Twierdzi tak m.in. na podstawie wydawanych przez Światową Organizację Zdrowia raportów, z których wynika, że tylko w Afryce przez podrobione środki przeciwmalaryczne umiera aż 120 tys. osób

Tymczasem czarny rynek leków kwitnie. Mafie okradają fabryki, magazyny i tiry przewożące lekarstwa, fałszerze produkują podróbki i własne środki (często z użyciem profesjonalnego sprzętu, który mógłby zapewnić odpowiednią jakość podrabianym lekom, ale fałszerze skupiają się na jak najwierniejszym odwzorowaniu opakowania, a nie składu, bo to je widzi i ocenia kupujący), w sieci działają fałszywe apteki.

Czy multiwitamina daje efekty? [NaZdrowie]

Fałszywki warte jedną trzecią PKB Polski

Tylko w Polsce w sprzedaży pozostają "fałszywki" o szacowanej wartości 62 mln euro (około 266,5 mln zł), a ta kwota obejmuje wyłącznie te, które są rozprowadzane legalnymi kanałami, poza internetem. Na świecie ten rynek jest wart 150 mld dolarów. To około 547,5 mld zł, czyli prawie jedna trzecia PKB Polski.

Mimo tak dużych kwot i faktu, że fałszowanie lekarstw jest przestępstwem, w Polsce "rocznie prokuratura kieruje od trzech do sześciu aktów oskarżenia". Ekspert wyjaśnia, że instytucje państwowe i służby (np. policja i celnicy) nie chcą albo nie potrafią dostrzec problemu z prozaicznego powodu. To ogólnie panująca niewiedza odnośnie istnienia i skali problemu fałszowania leków.

Koncerny farmaceutyczne też nie palą się do tego, by nagłaśniać kradzieże leków z ich magazynów czy informacje o podróbkach na rynku. Dlaczego? Bo wtedy ich własne produkty w oczach konsumentów mogą stracić na wiarygodności. 

Szczepionki: podwójnie trudna sytuacja

Najbardziej ten problem jest widoczny w przypadku szczepionek, które również są podrabiane. To podwójnie trudna sytuacja, bo w dobie funkcjonujących na całym świecie ruchach antyszczepionkowych upublicznianie informacji o tym, że jakieś ministerstwo zdrowia kupiło sfałszowane szczepionki, które nie działają, jest - delikatnie mówiąc - ryzykowne.

Mimo to prof. Fijałek ostatecznie ocenia legalną dystrybucję leków, czyli tych sprzedawanych w aptekach stacjonarnych, w Polsce jako "relatywnie bezpieczną". W porównaniu z chociażby Stanami Zjednoczonymi polskie władze robią mniej w kwestii rozwiązania problemu sfałszowanych leków, ale też skala samego zjawiska jest jednak o wiele mniejsza. 

Źródła: Gazeta Prawna, Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Farmaceutyczny, INN Poland, Rynek Aptek.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (43)
Fałszywe leki w polskich aptekach. Ludzie nieświadomie je kupują, a urzędy nic z tym nie robią
Zaloguj się
 • az555

  Oceniono 112 razy 90

  policja zajęta jest spisywaniem osób,które zadają na konferencjach pytania Pisowcom.
  Do tego osłanianie post-hitlerowców,defilady,pielgrzymki,święcenia aut...

 • fjan

  Oceniono 102 razy 80

  Policja nie ma czasu na łapanie przestępców. Muszą pilnować schodów i domu prezesa.

 • dvla

  Oceniono 72 razy 64

  Polska jako jedyny kraj UE reklamuje leki w mediach. A te fałszywki zwane suplementami reklamowane są jako leki. chodź to zwykle środki spożywcze.
  Ludzie to żrą na potęgę. Potem zapychaja państwowe szpitale. Na tym interesie zarabiają tylko producenci a miliardy traci Państwo.

  Te reklamy są tak sugestywne i nnagminne wypisywanie antybiotyków przez polskich lekarzy. Że pacjenci się uzależniają. W UK pełno sprzedawców lewych polskich leków i suplementów. Bo jak takie dziecko roczne lekarz w UK może leczyć ibuprofenem??? Musi żreć Polski antybiotyk plus obowiązkowo osłony specjalnie dla dzieci A jak nie chce jeść to podawać apetyter by niejadek zjadł nawet goowno

 • ferroetigni

  Oceniono 49 razy 45

  W tym tekście brakuje informacji, gdzie aptekarze kupują podrobione leki. Jeśli w legalnie działających hurtowniach, to problem leży po stronie dystrybucji.
  A że służby nic nie robią? Nie mają czasu, bo realizują różne zlecenia PiS, jak ochrona miesięcznic.

 • benzyl

  Oceniono 31 razy 27

  Ale 100 milionów na "waciki" dla belzebuba Rydzyka jest.

 • 162tony

  Oceniono 36 razy 24

  To jest trójkąt - Szwagier, mama szwagra i brat żony.

  czyli właściciel apteki, lekarz i kontrolujący aptekę.

 • mat.31

  Oceniono 41 razy 23

  Całe szczęście, że podrobienie zielonej ikonki jest dużo trudniejsze niż podrobienie leku...

 • benzyl

  Oceniono 31 razy 21

  Bo niektórym pracować się nie chce. Na stronie Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Łodzi (www.lwif.pl/) można przeczytać że od 3 marca 2008 roku działalność Laboratorium Kontroli Jakości Leków jest zawieszona !, to o czym tu mówimy. Kontroli nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX