Nieswoiste zapalenie jelit to określenie na grupę chorób zapalnych przewodu pokarmowego. Mimo że ich przyczyny nie są dokładnie znane, zwykle winą obarcza się czynniki genetyczne i środowiskowe.
Są to schorzenia przewlekłe, które dotykają zwykle jelita cienkiego i grubego. Problem ten dotyka osób w różnym wieku. Około 30 proc. osób chorujących na tego typu przypadłości to młodzież i dzieci. Jednak bardzo rzadko zdarza się, że schorzeniem dotknięte jest niemowlę.
Choroby za tej grupy mają charakter przewlekły. Możemy je zaleczyć, a nie w pełni wyleczyć.
Jakie schorzenia zaliczają się do tej grupy? To m.in.:
Warto jednak zaznaczyć, że dwie pierwsze z wymienionych chorób są najpowszechniejsze.
Wszystkie schorzenia z grupy objawiają się najczęściej uciążliwymi biegunkami. Są one przewlekłe i częste.
W trakcie choroby Leśniowskiego-Crohna pojawiają się także stany gorączkowe i bóle brzucha. Z kolei przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego oprócz biegunek mogą pojawić się także:
Gdy rozpoznamy u siebie lub u swojego dziecka takie objawy, powinniśmy zgłosić się do gastroenterologa lub pediatry. Specjalista skieruje nas na odpowiednie badania w celu potwierdzenia naszych przypuszczeń. Są to np. badania endoskopowe (kolonoskopia, gastroskopia).
Warto zaznaczyć jednak, że postawienie diagnozy w przypadku takich objawów, początkowo nie jest łatwe. Schorzenia z grupy mogą być pomylone na przykład z jakąś infekcją jelitową.
Mimo, że choroby te nie są w pełni uleczalne, możemy kontrolować ich przebieg. Jednym z bardo istotnych czynników jest dieta chorego. Złagodzi ona objawy i zapobiegnie groźnym powikłaniom. Jednak każdy przypadek jest inny i nasz jadłospis (lista zakazanych potraw, sposób przyrządzania jedzenia, itp.) powinien zostać skonsultowany ze specjalistą.
Przyjmuje się jednak, że w okresach wzmożenia choroby, należy wykluczyć z diety m.in.:
Wymienione produkty działają wzdymająco i przyczyniają się do powstawania gazów. Z tej przyczyny powinniśmy je wówczas wykluczyć z jadłospisu.
Nieswoiste zapalenie jelit leczy się farmakologicznie. Jak dowiadujemy się ze strony j-elita.org, dedykowanej osobom zmagającym się z takimi schorzeniami:
Dobór stosowanych leków zależy od aktywności procesu chorobowego oraz od umiejscowienia zmian zapalnych. W przypadku, gdy choroba jest ograniczona do dystalnego (ostatniego) odcinka jelita grubego dobre efekty przynosi miejscowe podawanie leków w postaci czopków lub wlewek, co znacznie ogranicza uboczne skutki terapii. W lekkich rzutach podstawowymi lekami są preparaty kwasu 5-amino-salicylowego (5-ASA) podawane doodbytniczo lub doustnie.
Terapia w tego typu przypadkach nie jest jednak łatwa. Nawet, gdy następuje długotrwała remisja schorzenia, choroba po jakimś czasie wraca. Dlatego, gdy rozpoznamy pierwsze objawy, należy wówczas zgłosić się jak najszybciej do specjalisty.
Zobacz także: