Polio wróciło. 3-latek ofiarą. "Nasze społeczeństwo nie jest gotowe na zmierzenie się z tą chorobą"

Polio, porażenie dziecięce, choroba Heinego-Medina - ta groźna choroba zakaźna nie występowała w większości krajów świata już od kilkudziesięciu lat. Tymczasem w Wenezueli odnotowano pierwszy przypadek polio od 1989 roku.

Polio to inaczej choroba Heinego-Medina, którą wiele osób kojarzy po prostu jako porażenie dziecięce (w Polsce potocznie mówi się na nią heinemedina). Przenosi się drogą drogą kropelkową, przez skażone jedzenie i wodę. Wirus polio przez jelita rozprzestrzenia się po całym organizmie atakując go na wiele sposobów ("celuje" m.in. układ krwionośny, mózg i kręgosłup). Może mieć różny przebieg. 

Choroba Heinego-Medina: objawy

Czasem zarażenie wirusem polio może przebiegać niemal bezobjawowo i skończyć się w ciągu kilku tygodni. Jednak w ciężkich przypadkach choroba wywołuje śmiertelne zapalenie mózgu, a częściej porażenie kończyn (zwykle nóg) i tułowia, które może się utrzymywać od kilku tygodni do końca życia. Przewlekłemu i postępującemu paraliżowi towarzyszy zanik mięśni.

 Dziewczynka ze zdeformowaną prawą nóżką w następstwie porażennego poliomyelitis (polio)


Dziewczynka ze zdeformowaną prawą nóżką w następstwie porażennego poliomyelitis (polio)  Fot. PD-USGov-HHS-CDC

W Polsce ostatni przypadek choroby Heinego-Medina odnotowano w 1984 roku. W Wenezueli nieco później, bo w 1989 roku. Te ostatnie dane właśnie musiały zostać uaktualnione, bo wenezuelscy lekarze właśnie zdiagnozowali polio u niespełna 3-letniego chłopca. Specjaliści podejrzewają, że zaraził się dziką odmianą wirusa polio. - Jeśli rzeczywiście tak było, to pierwszy taki przypadek od 30 lat - komentuje dr Julia Castro z Instytutu Tropikalnej Medycyny na Uniwersytecie Wenezuelskim

Polio - pierwszy przypadek

Z informacji przekazywanych przez serwis CNN wiadomo, że pierwsze objawy choroby Heinego-Medina wystąpiły u chłopca już 29 kwietnia, a kolejne 31 maja (choroba Heinego-Medina rozwija się etapami). Dziecko pochodzące z jednego z najbiedniejszych stanów Wenezueli, Delta Amacuro, nie było zaszczepione.

Oprócz tego, w tej samej okolicy lekarze zidentyfikowali prawdopodobnie kolejny przypadek choroby Heinego-Medina. To 8-letnia dziewczynka, która ma paraliż jednej z nóg. Dziecko dostało w przeszłości tylko jedną z czterech obowiązkowych dawek szczepienia przeciwko chorobie Heinego-Medina.

To tragiczna wiadomość. Wenezuela od miesięcy zmaga się z politycznym i ekonomicznym kryzysem. W kraju panuje hiperinflacja i brakuje wszystkiego - również leków i szczepionek. Z tego powodu już wzrosła tam śmiertelność wśród dzieci, a oprócz polio odnotowuje się przypadki innych wysoce zakaźnych i niebezpiecznych chorób takich jak odra i błonica (dyfteryt).

"Wirus (polio) może się rozprzestrzeniać bardzo szybko"

- Nasze społeczeństwo nie jest gotowe na zmierzenie się z tą chorobą, a wirus może się rozprzestrzeniać bardzo szybko - dodaj dr Castro.

Współczesna medycyna wciąż nie zna skutecznego leczenia, więc u 3-latka i ewentualnych innych chorych lekarze mogą tylko łagodzić objawy. Jedynym zabezpieczeniem przed polio wciąż jest szczepionka IPV.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

Choroba Heinego-Medina: szczepienie

Szczepienie przeciw chorobie Heinego-Medina jest w Polsce obowiązkowe i należy do podstawowych świadczeń. Powinno zostać podane dziecku w trzech dawkach przed ukończeniem przez nie 14. miesiąca życia. Do tego szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno odbyć się, gdy ma ono 6 lat. Szczepionka przeciw polio jest podawana domięśniowo lub podskórnie i zawiera zabite wirusy.

Zobacz też:

Więcej o: