Wirus zapalenia wątroby typu A w nasionach granatów. 64-latka zmarła po ich zjedzeniu

Wirus zapalenia wątroby typu A, którym były skażone paczkowane mrożone nasiona granatu, doprowadził 64-letnią Australijkę do śmierci. Produkt został wycofany ze sprzedaży w Australii ze względu na wspomniane skażenie.

Wirus zapalenia wątroby typu A, określane też skrótem WZW albo potocznie jako żółtaczka pokarmowa powoduje, jak sama nazwa wskazuje, wirusowe zapalenie wątroby typu A. To choroba zakaźna - najczęściej można się nią zarazić przez kontakt z chorym albo przez skażone jedzenie.

Tak było w przypadku 64-letniej Australijki. Kobieta zmarła po zjedzeniu mrożonych nasion granatu marki Creative Gourmet. Owoce pochodziły z Egiptu. Okazało się, że 180-gramowe paczki nasion były skażone wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu A. W sumie z ich powodu zachorowały 24 osoby, ale tylko 64-latka przypłaciła to śmiercią.

"Produkt został wycofany ze sprzedaży"

Mimo tragedii australijskie władze nie przewidują, że podobny los może spotkać kogoś innego. Produkt został wycofany ze sprzedaży na całym kontynencie już dwa miesiące temu (7 kwietnia) po tym, jak w najbardziej zaludnionym stanie Australii, Nowej Południowej Walii, pojawiło się ognisko epidemiczne zapalenia wątroby typu A.

- To rzadki i tragiczny przypadek. Większość osób, które złapały wirus zapalenia wątroby typu A całkowicie zdrowieje i przypadek tej kobiety jest jak na razie jedynym potwierdzonym, który okazał się śmiertelny - mówi szef australijskiego Zdrowia Publicznego, prof. Paddy Phillips.

- Proces inkubacji wirusa zapalenia wątroby typu A [całą choroba - przyp.red.] zazwyczaj trwa od 15 do 50 dni, więc nie spodziewamy się, że pojawią się jakiekolwiek nowe przypadki, bo skażony produkt został wycofany już dwa miesiące temu - uspokaja.

- O ile spodziewamy się, że większość ludzi już się go pozbyła [w Australii nawoływano do tego 7 kwietnia i, dla przypomnienia, 8 maja - przyp. red.], to uczulamy wszystkich, by jeszcze raz i bardzo dokładnie sprawdzili swoje zamrażarki - dodaje. - Świeże granaty i te mrożone pochodzenia australijskiego nie są skażone - wspomina.

Zapalenie wątroby typu A: objawy i leczenie

Wirus zapalenia wątroby typu A wywołuje tzw. żółtaczkę pokarmową. Można go "złapać" albo przez kontakt z kimś, kto jest jego nosicielem, albo przez spożycie wody albo jedzenia skażonego kałem zawierającym ten wirus. Choroba trwa maksymalnie 50 dni i zdecydowana większość osób wraca po niej do pełni zdrowia.

Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A ma dość charakterystyczne objawy:

  1. żółknięcie skóry i białek oczu
  2. mocz brązowego, herbacianego koloru
  3. rozjaśnienie stolca
  4. utrata apetytu, awersja do potraw tłustych, nikotyny, alkoholu
  5. nudności, wymioty, bóle brzucha, gorączka
  6. rzadziej: biegunka, świąd i bóle mięśni
  7. bardzo rzadko: bóle stawów i wysypka

Chorobę diagnozuje lekarz na podstawie objawów, a samo leczenie polega na ich łagodzeniu. Przy zapaleniu wątroby typu A unika się stosowania leków, by dodatkowo nie obciążać organu.

Oprócz tego wyróżnia się też wirusowe zapalenie wątroby typu B (tzw. żółtaczka zakaźna) i zapalenie wątroby typu C.

Zobacz też:

Więcej o: