Medycyna pracy jest jedną ze specjalności lekarskich. Najogólniej rzecz ujmując zajmuje się ona ochroną zdrowia pracowników. Co ważne, dziedzina ta skupia specjalistów z różnych sfer medycznych (okulistów, psychologów, itd.), którzy badają i oceniają stan zdrowia osób pracujących. Kontrolują oni także różne środowiska pracy. Dzięki temu mogą zostać wykryte niebezpieczne czynniki dla zdrowia pracowników w danym zakładzie. Tego typu kontrole pracowników nie powinny odbywać się rzadziej niż raz na pięć lat i częściej niż raz w roku.
Lekarz medycyny pracy wydaje oświadczenia na temat naszej zdolności do wykonywania pracy, które musimy następnie dostarczyć do naszego pracodawcy. Co istotne, takie badania wykonuje się w godzinach pracy. Zleca je nasz pracodawca. Wymusza to na nim Kodeks pracy. Zgodnie z jego zapisami każdy pracodawca powinien dbać o zdrowie swoich podwładnych. Poza tym panujące w każdym zakładzie warunki powinny być higieniczne i bezpieczne.
Lekarze tej specjalności wykonują przede wszystkim badania profilaktyczne osób pracujących zawodowo. Może to być na przykład diagnostyka kontrolna, okresowa, sanitarno-epidemiologiczna czy wstępna. Jednak to nie koniec listy ich obowiązków. Czym jeszcze zajmując się lekarze medycyny pracy?
Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy? To zależy przede wszystkim od tego, gdzie i na jakim stanowisku pracujemy. Łatwo domyślić się, że od kierowcy będą wymagane inne badania niż od nauczyciela. Nasze skierowanie do specjalisty medycyny pracy powinno więc zawierać dokładny opis wykonywanego przez nas zawodu.
Są to zazwyczaj badania dopasowane do naszych służbowych obowiązków. Oprócz tego może pojawić się także:
Lekarz medycyny po skontrolowaniu naszego stanu zdrowia wydaje:
Po wizycie u lekarza musimy tę decyzję dostarczyć naszemu pracodawcy.
Kiedy wykonujemy tego typu badania? Oto lista kilku najczęstszych sytuacji, w których taka diagnostyka jest wymagana:
Nasze skierowanie na wizytę u lekarza medycyny pracy otrzymujemy w zakładzie pracy. Co powinno ono zawierać?
Co istotne, zgodnie z Kodeksem pracy (art. 211) wykonanie badań należy do obowiązków pracowników. Zapis ten mówi o przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa pracy.
Zobacz także: