Każdy z nas zna na pewno jakąś historię o ogromnych kosztach leczenia w zagranicznych szpitalach. Często przewyższały one kilkukrotnie koszt całego wyjazdu. Dzięki takim ostrzeżeniom, Polacy coraz częściej ubezpieczają się przed zagranicznymi podróżami.
O czym musimy pamiętać w trakcie poszukiwań oferty? Podpowiadamy, na co powinniśmy w szczególności zwracać uwagę.
Co powinien zawierać dobry pakiet?
Uwaga! Wiele ofert zawiera także ubezpieczenie rezygnacji z uczestnictwa. Musimy jednak pamiętać, że zwrot kosztów przysługuje nam jedynie w przypadkach:
Jakie ubezpieczenie wybrać? W ofertach wielu biur podróży ochrona wynosi jedynie do 10 tys. złotych. Musimy jednak pamiętać, że to bardzo niska kwota. Zagraniczne leczenie jest często znacznie droższe. Jakie opcje są bezpieczniejsze?
Na naszym forum padło pytanie, na temat ubezpieczenia wakacji w Brazylii. Osoba, która założyła ten wątek, wybiera się z rodziną na zorganizowany wyjazd z biura podróży. Jej uwagę zwróciła jednak zaskakująco niska cena wliczonego w pakiet ubezpieczenia. Co mają na ten temat do powiedzenia doświadczeni turyści?
Szczególnie ciekawym doświadczeniem podzielił się w tym wątku Pan Henryk:
Ja na pierwszym miejscu niepokoiłbym się niską sumą ubezpieczenia, która może nie pokryć kosztów np. leczenia, operacji, transportu chorego (lub zwłok) do kraju. Jeżeli polisa jest "tania" to przeważnie ma wąski zakres albo niską sumę ubezpieczenia. Na polisie nie wolno oszczędzać, ponieważ powinniśmy kierować się najbardziej tragicznym zdarzeniem, a nie tylko zwichniętym palcem lub zachorowaniem na grypę. Generalnie wszystkie firmy ubezpieczeniowe proponują podobny zakres ubezpieczeń, często w pakiecie lub każde ryzyko osobno.
W przypadku konieczności transportu chorego lub zwłok do Polski ten koszt będzie wyższy, w miarę jak ta odległość do kraju wzrasta. Podam przykład kogoś z rodziny, kto korzystał z konieczności 5 dniowego pobytu w kanadyjskim szpitalu. Osoba ta, starsza pani, miała niewydolność oddechową i wodę w płucach. Stan był poważny. Rachunek przy wyjściu ze szpitala, przeliczając na złotówki, to koszt 32 tys. złotych!!! Tak na zakończenie, koszt polisy na sumę 30000 euro, to składka 1 euro na dzień pobytu za granicą. Przy wyjeździe na 14 dni wychodzi 14 euro.
Pojawiła się też inna ciekawa rada:
Ubezpieczenia w cenie wycieczki rzadko kiedy są wystarczające. Wybierz się do ubezpieczyciela i zobacz, co mają do zaoferowania. Na pewno warto zainwestować w ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, od zgubienia bagażu, zdrowotne. Zorientuj się, co w Brazylii wchodzi w zakres płatnych i bezpłatnych usług, np. w przypadku akcji ratunkowych. W niektórych państwach są to płatne rzeczy i dosyć kosztowne. Inna sprawa to taka, że Brazylia jest dosyć niebezpieczna, więc jakieś ubezpieczenie od kradzieży też może się przydać.
Ofertom jakich firm najczęściej ufają Polacy? Oto lista ubezpieczycieli, którzy cieszą się największą popularnością i dobrymi opiniami:
Przedstawiamy aktualny cennik najpopularniejszych ofert:
Obecnie sporym udogodnieniem jest możliwość wykupienia ubezpieczenia podróżniczego bez wychodzenia z domu. Wiele firm oferuje na swoich stronach wnioski online, dzięki którym zrobimy to szybko i bez kolejek.
W naszym kraju w ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się karta EKUZ. To ubezpieczenie, dzięki któremu polski NFZ, pokrywa koszty naszego leczenia w trakcie tymczasowego pobytu za granicą. Okres ważności karty wynosi 12 miesięcy. Jest to opcja chętnie wybierana przez turystów, osoby wyjeżdżającej w sprawach służbowych, a także studentów, którzy wybierają się na wymiany studenckie do państw Unii Europesjkiej lub EFTA (Szwajcaria, Islandia, Norwegii, Lichtenstein).
EKUZ ma jednak pewne wyraźne wady, przez które wielu doświadczonych turystów rezygnuje z tego typu opcji. Co to takiego?
Zobacz także: